Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by zizou View Post
    Salutare,am si eu un c class,w203, din 2004(c200 cdi),l-am cumparat la 110000km si am mai facut eu 10000.As vrea sa-i fac schimbul de ulei la cutia automata.Din pacate nu pot sa aflu dak fostul proprietar a facut la 60000km schimbul.cum pot sa-mi dau seama.am intrebat la reprezentanta si mi-au spus ca ma costa 1450 lei schimbul,la Pitesit.Ebine sa-l fac acolo?Tin sa mentionez ca nu am probleme cu cutia de viteze,dar nu vreau sa stau pana apar prob.Multumesc
    Buna seara, indiferent de situatie este bine sa faci schimbul de ulei ,chiar daca s-a facut la 60000 sau nu s-a facut , cu atat mai mult daca nu s-a facut la 60000.
    SI vei intelege de ce spun asta: astazi am avut deosebita placere sa cunosc un membru de pe forum , care si-a cumparat un WDB 211, -270 CDI, motor 647, si care dupa cum spune el , la rece masina schimba cu ceva socuri , cand se incalzea nu mai erau atat de pronuntate acele socuri .
    Incepem sa facem diagnoza , km pe bord 180.000 bagam ochiul unde trebuie si gasim de fapt 480.000km ,pe cutie nimic ,verificam nivel ulei cutie , OK,era schimbat de curand dupa cum spunea cel care a vandut masina, pe motor ceva legat de EGR , facem teste si gasim debimetru de aer defect. OK schimbam debimetru dupa care mergem mai departe , verificam tampoane de motor ,OK .dupa care facem resetari ale cutiei si incercam sa adaptam torque converterul si schimbarile cutiei, nici o schimbare !ce sa fie !!!.
    Facem verificari si ce gasim:injectoare de la motor 611, 612 , torque converter de WDB 210 -2,2CDI ,cutia de viteze fara serie (cine stie de pe ce masina ).
    De aici incolo as vrea sa trageti concluzii, ca nu intotdeauna defectele sunt provocate de defectiuni ale cutiei sau motorului in sine , ci de faptul ca se monteza altceva fata de ce ar trebui sa se monteze pe masina , este foarte adevarat , CA SE POTRIVESC ,dar asta nu inseamna ca si functioneaza corect .
    Nu vreau sa descriu situatia in care se afla acest om , care credea ca are un Mercedes deosebit si de fapt el avea o epava .
    Last edited by automaticul; 10-21-2010, 21:46 PM.
    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
    TEL 0722623721.

    Comment


    • Salutare,spuneti-mi va rog daca folosirea cutiei automate(la un e220 w211,2004), pe manual in 80% din condus,sau pe sport(in aceleasi conditii),dauneaza cutiei? As vrea sa condus pe manual sau sport,pentru a tine motorul in turatii mai mari,caci pe automat-confort,la un condus pana in 100km/h(mai mult nu prea ne permit drumurile noastre),turatia e 1200-1800 rpm,ceea ce din cate stiu poate duce la defectarea turbinei.
      Multumesc

      Comment


      • Originally posted by sfedu View Post
        Salutare,spuneti-mi va rog daca folosirea cutiei automate(la un e220 w211,2004), pe manual in 80% din condus,sau pe sport(in aceleasi conditii),dauneaza cutiei? As vrea sa condus pe manual sau sport,pentru a tine motorul in turatii mai mari,caci pe automat-confort,la un condus pana in 100km/h(mai mult nu prea ne permit drumurile noastre),turatia e 1200-1800 rpm,ceea ce din cate stiu poate duce la defectarea turbinei.
        Multumesc
        Buna seara,interesanta afirmatia, precum ca daca mergi cu"" motorul subturat se strica turbina"" cine a mai noscocit astfel de lucruri????.cand in mod normal turbina intra undeva la 1800-2000 rot\min si cele mai noi au si geometrie variabila ,interasanta chestie!!!.
        Este chiar foarte bine sa se mearga cu motorul la turatii mici pentru economie de combustibil( diesel + benzina), si mai trebuie de adaugat un aspect ca:este bine din cand in cand sa se mearga cu motorul mai turat ,in cazul motoarelor diesel , pentru a se curata impuritatile care se depun pe galeria de admisie .
        In general motoarele diesel se preteza pentru drumuri lungi , nu pentru mersul in oras unde se sta cu orele in trafic si motorul merge la relanti, de ce credeti ca se infunda EGR valve si galeria de admisie +ca Romanul nu schimba filtrele la 10-15000 KM de ce ? le schimbam la 25-30.000km pentru nimeni nu vrea sa vada ce praf se afla pe strazile Romaniei.
        De unde masinile cu motoare diesel erau cele mai ieftine la intretinere , acum sunt cele mai scumpe la intretinere.
        Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
        TEL 0722623721.

        Comment


        • Tot la depuneri se referea si sfedu, sa mearga mai turat din cand in cand, sa intre turbina in functiune, ca sa previna depunerea de calamina.

          Comment


          • Originally posted by sfedu View Post
            Salutare,spuneti-mi va rog daca folosirea cutiei automate pe manual in 80% din condus sau pe sport(in aceleasi conditii) dauneaza cutiei?

            As vrea sa condus pe manual sau sport
            Te salut Automaticule.

            Tot asta m-ar interesa si pe mine.
            Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

            Comment


            • Buna seara, tuturor celor interesati de Mercedes.(automobile cu motoare DIESEL).
              Voi incerca sa lamurim un pic lucrurile, cu privire la depunerile de calamina din interiorul galeriilor de admisie la motoarele diesel.
              Aceste depuneri nu au legatura cu cutia automata , daca veti face o statistica ve-ti vedea ca si cele cu, cutie manuala au aceeasi problema,si daca mai faceti o statistica ve-ti vedea ca de fapt au probleme cele cu capacitate cilindrica mica 1500-2200cm cubi.
              Cauzele care duc la depunerea de calamina in interiorul galeriilor de admisie sunt diverse si anume :mersul in relanti ,( se stie ca nu face bine nici motoarelor diesel si nici celor pe benzina),neschimbarea filtrelor de aer(de fapt nr mare de km dintre revizii), calitatea uleiului si aici ma refer la vascozitate (fiecare alege dupa ureche),mersul subturat datorita traficului dar si consumului de combustibil ,si cred ca ar trebui sa generalizez::PRAFUL SI TRAFICUL INFECT DIN ROMANIA.
              Am vazut aici pe forum foarte multe pareri legate de functionarea EGR , si de fel de fel de moduri ingenioase de reparatie, de scoatere din functie a EGR , de faptul ca nemtii nu fac piese de schimb pentru aceste galerii (cate masini ati cumparat din Germania cu galeriile infundate??? sau Sprintere sau Camioane)si totusi nimeni nu isi pune intrebarea de ce se infunda galeriile de admisie ???.
              Sunt foarte multi cei care de fapt nu stiu cum functioneaza si ce rol are acest EGR.
              In primul rand are un rol important , in privinta noxelor si anume reduce considerabil cantitatea de azot din gazele de evacuare si mai reduce si temperatura in interiorul cilindrului (piston ,cilindru).
              Plaja de turatie la care lucreaza EGR , este undeva 1000-2000rot/min, cam turatia la care se merge prin oras, ce face de fapr EGR??,deschide acea supapa si baga gaze din evacuare in galeria de admisie pentru a raci cilindru si a reduce cantitatea de azot , DAR in acelasi timp se reduce si depresiunea din galeria de admisie , fapt care duce la o circulare mai lenta a aerului prin galerie si de aici +praful si mizeria =calamina in galerie.
              Sunt foarte multi , cei care cad prada marketingului privind masinile cu motoare diesel , chiar daca consumul pare mic , intretinerea este ..........
              Last edited by automaticul; 10-26-2010, 20:44 PM.
              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
              TEL 0722623721.

              Comment


              • Buna ziua,as mai avea nevoie de un sfat,referitor la uleiul pentru cuita de viteze automata (722.6 la un e220 w211 2004 vin:WDB2110061A572386),Q8 este bun?am vazut ca este ATF Dextron II mineral,ATF Dextron III mineral si mai este si unu sintetic,pentru cutia mea am nevoie de ulei mineral sau sintetic;nu stiu ce ulei a fost folosit inainte si nici nu stiu care este uleiul recomandat de producator(as fi recunoscator daca mi-ati putea spune).
                Multumesc.

                Comment


                • Pune ulei original.
                  SV-85-BMC

                  Comment


                  • Originally posted by sfedu View Post
                    Buna ziua,as mai avea nevoie de un sfat,referitor la uleiul pentru cuita de viteze automata (722.6 la un e220 w211 2004 vin:WDB2110061A572386),Q8 este bun?am vazut ca este ATF Dextron II mineral,ATF Dextron III mineral si mai este si unu sintetic,pentru cutia mea am nevoie de ulei mineral sau sintetic;nu stiu ce ulei a fost folosit inainte si nici nu stiu care este uleiul recomandat de producator(as fi recunoscator daca mi-ati putea spune).
                    Multumesc.
                    In manualul de utilizare al masinii spune ca poate fi folosit orice ulei testat si aprobat de mercedes,care indeplineste normele respective,rugamintea mea este sa-mi spuneti care din uleiurile mentionate mai sus e pentru cutia mea si daca Q8 este un ulei bun(indeplineste norma MB 236.1; 236.5).
                    Multumesc mult.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Originally posted by sfedu View Post
                      In manualul de utilizare al masinii spune ca poate fi folosit orice ulei testat si aprobat de mercedes,care indeplineste normele respective,rugamintea mea este sa-mi spuneti care din uleiurile mentionate mai sus e pentru cutia mea si daca Q8 este un ulei bun(indeplineste norma MB 236.1; 236.5).
                      Multumesc mult.
                      Buna seara, hai sa lamurim un pic lucrurile :cand am postat acel link despre fluide am atras atentia , se se citeasca de la inceput acea lista , ca sa puteti intelege cum sa va cautati si sa gasiti ce lubrifianti si lichide va sunt necesare pentru fiecare automobil in parte.
                      NU faceti confuzii intre SHEET , (FOAIE SAU TABEL ), nu confundati 235.1 cu 235.10 SAU 236.1 cu 236.10.
                      In momentul in care , in cartea tehnica ti se spune ca specificatia pentru uleiul de transmisie este 235.10 , 236.10, 236.12 ,te duci la acea lista si accesezi SHEET 235.10 acolo vei gasi doua tipuri de ulei , care de fapt sunt pentru cutia manuala , mai departe 236.10 daca accesezi acest blat , vei gasi doua tipuri de ulei unul A001 989 21 03 si un Shell ATF 3403 , DAR DACA ,vei citi cu atentie in susul pagini vei vedea ca aplicatiile pentru turisme (passenger cars)te trimit la SHEET 231.1 , acolo vei gasi o mare lista in care trebuie sa te uiti foarte atent si sa gasesti la ce SHEET te incadrezi tu(de fapt masina ta)daca citesti cu atentie vei gasi ca masina ta se incadreaza la SHEET 236.14 236.14 Automatic transmission fluids (ATF, Specification 236.14)
                      Application in vehicles/major assemblies refer to Sheet 231.1
                      Select Sheet
                      Overview
                      Last update: 10/07/2010
                      PRODUCTNAME PRINCIPAL
                      Fuchs TITAN ATF 4134 Fuchs Petrolub AG, Mannheim/Deutschland
                      MB 236.14 ATF NAG2VSport A 001 989 68 03 Daimler AG, Stuttgart/Deutschland
                      Mercedes-Benz Automatik-Getriebeöl Blatt 236.14 Daimler AG, Stuttgart/Deutschland
                      Mobil ATF 134 Exxon Mobil Corporation, FAIRFAX, Virginia/USA
                      OMV ATF M plus OMV Refining & Marketing GmbH, VIENNA/Österreich
                      Shell ATF134 Shell International Petroleum Company, LONDON/UNITED KINGDOM.
                      La acest Sheet dupa cum poti vedea , ai tipurile de ulei aprobate de Mercedes pentru automobilul tau.
                      La SHEET 236.12 vei gasi 236.12 Automatic transmission fluids (ATF, Specification 236.12)
                      Application in vehicles/major assemblies refer to Sheet 231.1 (passenger cars)
                      Select Sheet
                      Overview
                      Last update: 10/07/2010
                      PRODUCTNAME PRINCIPAL
                      Aral Getriebeol ATF M12 Aral Aktiengesellschaft, Hamburg/Deutschland
                      Fuchs Titan ATF 3353 Fuchs Petrolub AG, Mannheim/Deutschland
                      MB 236.12 ATF 3353 A 001 989 45 03 Daimler AG, Stuttgart/Deutschland
                      Mercedes-Benz Automatik-Getriebeöl Blatt 236.12 Daimler AG, Stuttgart/Deutschland
                      Mobil ATF 3353 Exxon Mobil Corporation, FAIRFAX, Virginia/USA
                      Shell ATF 3353 Shell International Petroleum Company, LONDON/UNITED KINGDOM.
                      Daca cititi cu atentie veti vedea ca listele sunt update 10/07/2010, asta nu inseamna ca aceste tipuri de ulei nu se pot schimba .
                      Acel ulei Q8 il gasesti la SHEET 236.1 , dar care nu are legatura cu blaturile de cutie automata de Mercedes.
                      Valabil pentru toata lumea ""nu va scumpiti la tarate si va ieftiniti la malai""
                      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                      TEL 0722623721.

                      Comment


                      • Buna seara, tuturor posesorilor de Mercedes .
                        Dupa cum am promis cu ceva vreme in urma , voi incepe acea campanie de promovare si informare avand ca subiect MERCEDES -TRANSMISII AUTOMATE .
                        Fapt pentru care am hotarat ca ziua de SAMBATA, a fiecarei saptamani, sa fie dedicata acestui lucru.(in cursul saptamanii toti suntem la job).
                        Pentru cei care sunt interesati si vor sa afle cate ceva despre cutiile automate si nu numai pot veni la Autoklass Pipera (aici imi desfasor activitatea si sper sa nu fie un impediment acest lucru).
                        Ce doresc eu de la aceasta campanie :Ce este si cum se intretine o cutie automata.
                        Ce se poate face in cadrul acestei campanii: verificarea nivelului de ulei si a masinii in general,lamurirea despre ce uleiuri si fluide trebuie folosite conform documentelor Mercedes , intervalele de schimb ,cum putem folosi o cutie automata , cum o putem proteja sau distruge si multe lucruri care cred ca vreti sa le aflati despre Mercedes in general.
                        Toate aceste lucruri nu implica costuri din partea celor care sunt interesati.
                        Pentru cei care doresc sa se faca o diagnoza cu Star sau up-date de soft motor -transmisie trebuie sa stie ca, aceste lucrari se efectueaza contra cost.
                        Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                        TEL 0722623721.

                        Comment


                        • Foarte fain daca ne primesti. Intre ce ore? Ma gandesc sa nu fie imbulzeala. CUm ne inscriem? Facem o lista? Ai un numar maxim de oameni ce poate patrunde in garaj? Multumesc. Astept raspuns.
                          Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                          Comment


                          • Originally posted by automaticul View Post
                            Buna seara, tuturor posesorilor de Mercedes .
                            Dupa cum am promis cu ceva vreme in urma , voi incepe acea campanie de promovare si informare avand ca subiect MERCEDES -TRANSMISII AUTOMATE .
                            Fapt pentru care am hotarat ca ziua de SAMBATA, a fiecarei saptamani, sa fie dedicata acestui lucru.(in cursul saptamanii toti suntem la job).
                            Pentru cei care sunt interesati si vor sa afle cate ceva despre cutiile automate si nu numai pot veni la Autoklass Pipera (aici imi desfasor activitatea si sper sa nu fie un impediment acest lucru).
                            Ce doresc eu de la aceasta campanie :Ce este si cum se intretine o cutie automata.
                            Ce se poate face in cadrul acestei campanii: verificarea nivelului de ulei si a masinii in general,lamurirea despre ce uleiuri si fluide trebuie folosite conform documentelor Mercedes , intervalele de schimb ,cum putem folosi o cutie automata , cum o putem proteja sau distruge si multe lucruri care cred ca vreti sa le aflati despre Mercedes in general.
                            Toate aceste lucruri nu implica costuri din partea celor care sunt interesati.
                            Pentru cei care doresc sa se faca o diagnoza cu Star sau up-date de soft motor -transmisie trebuie sa stie ca, aceste lucrari se efectueaza contra cost.
                            Programul este 9-16 , dar se poate prelungi in functie de necesitati , atelierul are 5 elevatoare pe care se poate face verificari , nu cred ca ar fi o problema numarul de persoane care pot veni , pentru ca astfel am putea sa dezbatem mult mai bine subiecte diferite si astfel lumea ar culege multe informatii si date despre automobilul fiecaruia.
                            Nu cred ca trebuie sa fac lista sau programari, ci pur si simplu poate veni oricine doreste sa afle sau sa se lamureasca cu privire la acest subiect , cutiile automate si nu numai.
                            Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                            TEL 0722623721.

                            Comment


                            • Foarte fain. M-am inscris. Deci sambata viitoare pe 6 noiembrie putem veni.
                              Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

                              Comment


                              • Am o intrebare, imi poti spune si mie diferenta dintre o cutie de viteze manuala cu 5 trepte, cod 717 413, si 717 412, in afara de diferenta, ca una are priza scurta si volanta dubla iar cealalta, priza normala si volanta normala, doresc diferenta dintre rapoare viteze, am un w124, CE200 16 v, benzina si vreau sa iau o cutie de pe un w124 E200 16 v tot benzina acelasi an 1992, eu pe masina am cutia cu codul 717 413, exista o diferenta, afecteaza grupul, grupul meu este 3,67 fara ASD, daca ma poti ajuta nu imi este greu sa vin la tine in pipera sa discutam. Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF