Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cutiile de viteze automate

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by wiseguy View Post
    Trebuie 9 litri cu totul, sau doar 9 in cutie plus inca cativa pt spalat ?
    Acolo pot sta langa masina cand se efectueaza schimbul ?


    Multumesc !
    Buna seara, 9l de ulei ,asta este cantitatea care trebuie schimbata si atat ,chestia cu spalatul este (o frectie )
    Bineinteles ca se poate sta linga masina .
    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
    TEL 0722623721.

    Comment


    • Buna ziua , celor interesati de cutii automate ,in ultima vreme m-am lovit de niste probleme care de fapt nu erau reale , si de fapt posesorii masinilor cu cutie automata , nu stiu sa explice cum se manifesta masina cand are o problema sau poate nu au rabdare sa explice ce anume se intampla cu masina ,ci pur si simplu ei cred ca au o problema la cutie , asa din senin.
      O sa dau un exemplu ::a venit la mine la atelier un client cu un 211(in garantie) care reclama ca masina lui nu mai schimba treptele de viteza, OK , am pus Starul pe masina si vad ca la cutie nu am probleme , bun, pun mana pe tel si sun clientul , ce imi spune clientul??, domnule masina nu mai schimba dupa 40km/h, mai sa fie ,isi aduce aminte ca a schimbat blocul la cutie si tot asa facea si inainte de a schimba blocul de valve , deja nu se leaga niste lucruri in poveste , il interogez ca la politie ,cum, cand ,unde si in ce fel.
      Pana la urma incepe clientul sa vina de acasa si sa inteleaga singur ca de fapt are o problema la Motor.
      Acum vine esenta problemei , datorita faptului ca la noi nu se prea ia in considerare cutiile automate ce , cum se manifesta si ce sa facem cu ele ,de aici nu este decat un pas pana la crearea unor probleme care dupa aceea nu se mai termina.
      Este foarte important ,ca in momentul in care credeti voi ca aveti o problema la masina , sa dati cat mai corect si mai la obiect (daca aveti cui)toate detaliile despre cum a aparut simptomul si cum se manifesta masina in acel moment chiar si cu cuvintele voastre , nu trebuie sa fii expert , ideea este ca, cel caruia ii spuneti aceste lucruri sa inteleaga ce vreti voi de fapt.
      Ar trebui sa va dea de gandit, daca duceti masina la reparat si aveti o problema gen ,zgomot ,vibratii ,trepidatii , motorul nu are putere sau nu schimba cutia ,care necesita o diagnosticare mai amanuntita si nu va intreaba nimeni nimic , ci pur si simplu ia masina o urca pe elevator sau se uita la ia si da diagnosticul"" asta este problema"" sau ""am mai avut masini cu acest simptom , de acolo este stiu eu"".
      Sunt foarte multe cazurile in care motorul cand are o problema se manifesta ca si cum nu ar merge cutia si invers, cand nu merge cutia de fapt nu merge motorul si de aici incep polemicile .
      Cel mai greu este cand nu se aprinde ,sau se aprinde! martorul de motor si lumea nu stie de unde este problema , ba de la motor , ba de la cutie, de unde sa fie???, in acel moment, daca dai informatiile corecte si la obiect deja ai rezolvat 50% din problema restul de 50% tine de cel care crede ca......... .
      Last edited by automaticul; 08-22-2010, 12:13 PM.
      Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
      TEL 0722623721.

      Comment


      • Nu am reusit nici acum sa schimb uleiul din lipsa de timp. Oricum il voi schimba la Automaticul. Am observat ca atunci cand o calc mai brusc in modul C ( in S nu am incercat ca nu prea am mers ) si trage de jos, incepe sa 'zbiceasca' ca si cand nu ar mai sti ce sa mai faca. Precizez ca nu face mereu, defapt azi a fost prima oara cand a facut mai accentuat. Uleiul a fost schimbt la 50,000km si acum masina are 180,000km.

        MS!
        Last edited by wiseguy; 08-24-2010, 19:54 PM.

        Comment


        • Mercedes transmission 722 9 Assembly 1

          http://mercedes-bulgaria.com/forum mercedes transmission 722 9 Assembly, ремонт автоматична скоростна кутия на мерцедес 722.9




          Mercedes transmission 722 9 Assembly 2

          http://mercedes-bulgaria.com/forum mercedes transmission 722 9 Assembly, ремонт автоматична скоростна кутия на мерцедес 722.9


          Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

          Comment


          • Ca uitasem. Teava aceea de nivel, o pot gasi la tine Automaticul? Si daca da, cat costa?

            ms!

            Comment


            • Originally posted by w124researcher View Post
              Mercedes transmission 722 9 Assembly 1

              http://mercedes-bulgaria.com/forum mercedes transmission 722 9 Assembly, ремонт автоматична скоростна кутия на мерцедес 722.9




              Mercedes transmission 722 9 Assembly 2

              http://mercedes-bulgaria.com/forum mercedes transmission 722 9 Assembly, ремонт автоматична скоростна кутия на мерцедес 722.9


              Buna seara,interesante pentru cine vrea sa vada ce se afla in aceste cutii de viteza , DAR esenta se afla in alta parte si cei care au facut acest filmulet dupa parerea mea nu au ajutat prea mult , de ce spun asta , pentru ca oricat as explica prin scris si prin video tot nu se va putea intelege ce inseamna aceste cutii si cum functioneza ele cu adevarat , tocmai de aceea voi face acea campanie in care sa se promoveze cutiile automate , sa inteleaga lumea de ce trebuie schimbat uleiul si cum se intretine aceste cutii.
              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
              TEL 0722623721.

              Comment


              • Originally posted by automaticul View Post
                Buna seara,interesante pentru cine vrea sa vada ce se afla in aceste cutii de viteza ,
                Exact asta vroiam sa arat.

                Pentru reparatii exista oameni specializati , oricum nu este treaba noastra sa umblam in cutii. (adica astia ca mine care nu le au cu mecanica)
                Pasionat w124 : Mercedes w124 blog

                Comment


                • Pentru liviucosmin:
                  Este perfect NORMAL ca atunci cand cutia este in modul "C" (confort), sa plece mai greu. Plecare de pe loc se face cu treapta a 2-a cand cutia este in modul "C" pentru a fi cat mai lina ("C"=confort...). Daca ai observat si regimul de turatii la care schimba cutia difera. In modul C schimba undeva pe la 2000 de ture pe cand in modul "S"(sport) pe la 2500, asta dc nu calci puternic acceleratia.
                  Eu am un w203 220CDI cutie automata si exact asa se comporta masina mea si asa scrie si in carte ca trebuie sa fie.
                  Domnul automaticul, va felicit inca o data pentru cunostintele pe care le aveti in domeniul cutiilor automate si pentru ceea ce ati postat pe acest forum. Nu inteleg de ce l-ati speriat pe saracul om ca ar avea vreo problema la masina cand este un lucru bine stiut (pana si eu care sunt sunt medic o stiu...) ca in modul "C" cutia pleaca de pe loc cu treapta a 2-a.

                  Comment


                  • Buna seara,giuglea_dan, daca ai citit cu atentie ce spune omul , nu l-am speriat , el spunea ca in momentul in care ia piciorul de pe frana masina NU se misca de pe loc, daca vei face proba la masina ta vei vedea ca si in S si in C masina pleaca de pe loc fara sa accelerezi , la el nu pleca de pe loc , asta era ideea .
                    Undeva mai sus am scris despre faptul ca , "clientul" de foarte multe ori nu stie sau nu are rabdare sa explice cum se manifesta masina ,si de aici incep polemicile.
                    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                    TEL 0722623721.

                    Comment


                    • M-ai bagat in ceata omule!
                      Eu am asa P-R-N-D-4-3-2-1 la cutie , daca e nevoie fac si o poza.
                      Cutia mea este in 4 sau in 5???
                      C220 S202
                      Mercedes 4 EveR!

                      Comment


                      • Originally posted by d3op View Post
                        M-ai bagat in ceata omule!
                        Eu am asa P-R-N-D-4-3-2-1 la cutie , daca e nevoie fac si o poza.
                        Cutia mea este in 4 sau in 5???
                        Cutia are 5 trepte de viteza(722.6).Incepand cu 1996 toate modelele au fost echipate cu 5 trepte de viteza.
                        Bafta!

                        Comment


                        • Mersi de raspuns
                          C220 S202
                          Mercedes 4 EveR!

                          Comment


                          • Buna,as avea si eu cateva intrebari pentru d-l automaticul.In primul rand as dori sa va felicit pentru ceea ce faceti,si daca doriti sa ma lamuriti si pe mine.De vreo luna mi-am luat un MB W124 300TD 4matic cu cutie automata. Dupa ce un coleg de pe forum mi-a verificat codul VIN am aflat ca ,cutia de viteze este:722.344.Acum problema este ca la mersul inapoi masina merge foarte greu,cand bag in "R" smuceste si abia merge si degeaba turez ca turez in gol.Daca parchez un pic in rampa si incerc sa dau inapoi pot sa uit nu vrea nicicum.La mersul inainte am observat cateodata nu stiu cum sa zic...se tureaza motorul in gol(ca si cum as schimba la o masina cu cutie normala as tine piciorul pe accelaratie un pic si dupa accea i-as da treapta superiora)asa imi face mie.Inca o nelamurire :In cate trepte ziceti ca este acest tip de cutie? Sincer chiar sunt curios sa aflu cum sa lucrez cu o cutie automata pentru ca nu stiu de ce dar mi se pare ca nu prea stiu(consum relativ mare de combustibil).Oricum precizez ca trebuie sa schimb si diuzele de la injectoare deci cred ca treaba cu consumul poate fi si de acolo.Va multumesc anticipat ,la revedere

                            Comment


                            • Originally posted by adibenny2005 View Post
                              Buna,as avea si eu cateva intrebari pentru d-l automaticul.In primul rand as dori sa va felicit pentru ceea ce faceti,si daca doriti sa ma lamuriti si pe mine.De vreo luna mi-am luat un MB W124 300TD 4matic cu cutie automata. Dupa ce un coleg de pe forum mi-a verificat codul VIN am aflat ca ,cutia de viteze este:722.344.Acum problema este ca la mersul inapoi masina merge foarte greu,cand bag in "R" smuceste si abia merge si degeaba turez ca turez in gol.Daca parchez un pic in rampa si incerc sa dau inapoi pot sa uit nu vrea nicicum.La mersul inainte am observat cateodata nu stiu cum sa zic...se tureaza motorul in gol(ca si cum as schimba la o masina cu cutie normala as tine piciorul pe accelaratie un pic si dupa accea i-as da treapta superiora)asa imi face mie.Inca o nelamurire :In cate trepte ziceti ca este acest tip de cutie? Sincer chiar sunt curios sa aflu cum sa lucrez cu o cutie automata pentru ca nu stiu de ce dar mi se pare ca nu prea stiu(consum relativ mare de combustibil).Oricum precizez ca trebuie sa schimb si diuzele de la injectoare deci cred ca treaba cu consumul poate fi si de acolo.Va multumesc anticipat ,la revedere
                              Buna seara, cutia are 4 trepte de viteza inainte si una inapoi, pentru inceput verifica uleiul in cutie , si dupa aceea daca nu sunt rezultate , baga un ochi pe aceste documente ,://www.w124performance.com/docs/mb/other/tranny_722_Mitchell.pdf,
                              /www.w124performance.com/docs/mb/other/tranny_722_repair.pdf,
                              Pentru a vedea cum se merge cu o cutie automata ,poti citi de la inceput acest post despre cutii sau acceseaza adresa de blog din semnatura mea si vei afla mai multe cu privire la cum se utilizeaza cutiile automate.
                              Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                              TEL 0722623721.

                              Comment


                              • Salut, am si eu o intrebare:

                                Am cumparat de curand un e200 w211 din 2005 cu cutie automata. Am observat cand motorul este rece cutia parca bruscheaza la schimbarea treptelor iar cand motorul este cald nici nu se observa schimbul treptelor. Este normal?

                                Multumesc anticipat.
                                SV-85-BMC

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF