Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Norme de poluare la Mercedes

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Norme de poluare la Mercedes

    Non-Euro
    M103.981 - W126 300SE 1985-1991
    M102.910 - W201 1.8 1991
    M602.911 - W201 190 2.5D
    OM603.912 - S124 300D 1991

    Euro 1
    M111.940 - W124 200CE 1993

    Euro 2
    M111.920 - W202 C180 1995
    M111.921 - W202 C180 1994
    M111.921 - W202 C180 1996 / WDB2020781F505527 -> RAR: ACMF2M1B11C68E2
    M111.974 - W202 C230
    M111.975 - W202 C230 Kompressor 1997
    M104.944 - W140 S280
    M104.994 - W140 S320
    M119.981 - W140 S420
    M119.980 - W140 S500
    M120.982 - W140 S600
    OM606.960 - W140 S300 TD

    Euro 3
    OM611.962 - W 203 CDI 2002, 2003

    PS: Doar cazuri confirmate iesite de la RAR ROMANIA

    Cea mai sigura modalitate de a stabili norma de poluare a unui autoturism:
    "Cerere de consultanta privind stabilirea gradului de poluare"
    (30 Lei/orice reprezentanta RAR din tara)
    Last edited by Orvo; 11-26-2008, 10:16 AM.

  • #2
    De acord colega.... ar fi foarte util un astfel de topic !!! Spor la treaba si felicitari pt. initiativa !!

    Comment


    • #3
      Originally posted by Orvo View Post
      Consider foarte util un topic in care sa completam codurile motoarelor cu rezultatul incadrarilor romane in normele de poluare.

      Incep eu:

      M103.981 - Non-Euro
      M602.911 - Non-Euro
      M111.xxx - Euro 1 (asteptam codul exact de la Marius)
      [...]

      PS1: Se poate face sticky, ma voi ocupa de topic.
      PS2: Orca, un pic te ajutor daca se poate.

      Pe langa codurile respective ar trebui scrisa caroseria pe care s-a montat si indicativul modelului, eventual anii de fabricatie. Desi sunt pasionat de tehnica MB, nu ma pasioneaza sa tin minte pe de rost coduri de motoare (asta mi-ar mai lipsi). Exista si wikipedia.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Diesel View Post
        Pe langa codurile respective ar trebui scrisa caroseria pe care s-a montat si indicativul modelului, eventual anii de fabricatie. Desi sunt pasionat de tehnica MB, nu ma pasioneaza sa tin minte pe de rost coduri de motoare (asta mi-ar mai lipsi). Exista si wikipedia.
        Corect, dar nu stiu cine are vreme sa faca atata munca de cercetare/documentatie. Macar codurile de motor sunt puncte de plecare. Daca vrei, completeaza tu la fiecare tipul de caroserie.

        Comment


        • #5
          Tocmai ca nu le stiu. Deci daca vad M602.911 - Non-Euro... habar nu am pe ce caroserie s-a montat si cati cai putere are. Imi fac Mea culpa pt asta, dar nu e ceva cu care sa-mi incarc memoria...

          Insa cine stie si scrie un cod de motor ca la RAR a primit Euro2 ma gandesc ca stie si care era masina pe care era montat respectivul motor. Si daca scrie acest lucru, il pot vedea si eu.

          Nu spuneam sa le scrii tu respectivele informatii la toate motoarele ci doar la care le stii si le-ai postat tu.

          Comment


          • #6
            Ok, am completat la al meu. Sa prind un pic de timp si o sa purec forumul sa vad ce mai scot la iveala. Rog inca odata pe cei care au ce completa sa completeze.

            Comment


            • #7
              L-am stickuit. Trecetzi care avetzi timp tipurile de motoare, si citez din memorie la final caroseriile pe care s-a montat. Daca nu ma lasa memoria intre timp...

              Comment


              • #8
                deci sa inteleg ca un C-class C180 (122 cp) din 04/1994 e EURO2 sigur ???
                imi spuneti va rog codul exact al motorului de 1.8 ???

                multumesc anticipat !
                MB W123 200D 1979
                VW PASSAT 1.9TDI 2OO1
                FORD FOCUS 1.8TDCI 2OO3

                Comment


                • #9
                  Originally posted by mb200 View Post
                  deci sa inteleg ca un C-class C180 (122 cp) din 04/1994 e EURO2 sigur ???
                  imi spuneti va rog codul exact al motorului de 1.8 ???
                  multumesc anticipat !
                  Da, e Euro 2.
                  Cod motor: M 111.921

                  Comment


                  • #10
                    Dar la w124,din 90'cod motor M601.911?de 2000cmc Diesel

                    Comment


                    • #11
                      Cum a ramas cu lista ?

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by doktor4carz View Post
                        Cum a ramas cu lista ?
                        Pai ideea e sa gasim doar cazuri confirmate la RAR. Oricine posteaza un caz confirmat il bag in lista din primul post.

                        Comment


                        • #13
                          Ashteptam...

                          Comment


                          • #14
                            Tip motor 605960. Euro 2. Motorul de 2497cmc turbodiesel montat pe w202 si w210 intre 1996-2000. Nu stiu daca nu cumva si pe unele 124 de prin 95.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by florineasca View Post
                              Tip motor 605960. Euro 2. Motorul de 2497cmc turbodiesel montat pe w202 si w210 intre 1996-2000. Nu stiu daca nu cumva si pe unele 124 de prin 95.
                              Difera pompa de injectzie, deci si norma de poluare. La W124 e Euro 1, daca nu ma inshel. Numai la 93-95.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF