Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Norme de poluare la Mercedes

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Stiu si eu 2 cazuri concrete verificate la RAR:

    1. Mercedes-Benz W201 1.8 din 1991 (pe care momentan il impart cu tatal meu) cod motor M102.910 - Non Euro

    2. Mercedes-Benz S124 300D din decembrie 1991 recent adus care a avut facuta conversia la Euro 2 la Mercedes-Benz in Germania (cu acte doveditoare), iar RAR nu o recunoaste si au clasificat-o Non Euro.
    The road is too long and life is too short to drive anything less than a Mercedes-Benz.

    Comment


    • #17
      euro 2 confirmat de RAR

      Ieri , sambata 20 sept 2008 ( pt. cine nu stie mai nou RAR lucreaza si sambata ) am fost cu masina la RAR pt carte de identitate.
      Masina MB C 180 T an de fabr. 1996(202)
      nr. identif. WDB2020781F505527
      acum nr omologare RAR ACMF2M1B11C68E2
      1799 cmc , tip motor 111921

      Si acum pt cine nu stie cum sa afle tipul de motor, aici un link destul de util , deasemenea si pt a face o comparatie la pretul pieselor auto
      LKQ CZ s.r.o. - největší dodavatel autodílů, autodoplňků a autopotřeb na českém trhu. Široká síť autoservisů a 83 prodejen po celé České republice.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Bibi View Post
        Stiu si eu 2 cazuri concrete verificate la RAR:

        1. Mercedes-Benz W201 1.8 din 1991 (pe care momentan il impart cu tatal meu) cod motor M102.910 - Non Euro

        2. Mercedes-Benz S124 300D din decembrie 1991 recent adus care a avut facuta conversia la Euro 2 la Mercedes-Benz in Germania (cu acte doveditoare), iar RAR nu o recunoaste si au clasificat-o Non Euro.
        Originally posted by mircea13 View Post
        Masina MB C 180 T an de fabr. 1996(202)
        nr. identif. WDB2020781F505527
        acum nr omologare RAR ACMF2M1B11C68E2
        1799 cmc , tip motor 111921
        Am actualizat primul post, multumim de informatii. Poate cineva completa codurile de motor lipsa din primul post ?

        Comment


        • #19
          Completat si corectat. Mootorul 280 nu are acelasi cod cu motorul 320 la balena. La Eurodoi intra si M111.974, adica Mercedes C230 W202, fiind acelashi motor, dar fara Kompressor.

          Comment


          • #20
            Ok, am bagat si 230-ul in lista. Multumim !

            Comment


            • #21
              Daca va intereseaza W 203 CDI din 2002, motor OM 611.962 euro 3.

              Comment


              • #22
                w203 C200 CDI iunie 2001 este data oficial de RAR Euro 3 cu noxe 161.
                W203 - 2001

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Emilliano View Post
                  Daca va intereseaza W 203 CDI din 2002, motor OM 611.962 euro 3.
                  Originally posted by nickbal View Post
                  w203 C200 CDI iunie 2001 este data oficial de RAR Euro 3 cu noxe 161.
                  Multumesc pentru informatii. Am actualizat !

                  Comment


                  • #24
                    Ca raspuns la o cerere de consultanta, am primit hartie oficiala de la RAR:
                    W202, C 180, 1995, cod motor M111.920: EURO 2.
                    Mercedes CL 200 Kompressor
                    Mercedes C 180 Kompressor

                    Diamonds are forever. Mercedes-Benz is working on it.

                    Comment


                    • #25
                      salut, un c240 benzina din 99-2000 , adica w202 daca nu ma insel care este trecut euro3 pe mobile.de stiti cumva ce euro e in romania, ca noi suntem mai smecheri decat nemtii....

                      multumesc anticipat.

                      Comment


                      • #26
                        Am mai intrat pe aici si nu am vrut sa ma bag,dar tre sa imi exprim parerea.La RAR nu se determina norma de poluare dupa tipul de motor.Se ia si tipul de motor dar si anul fabricatiei,si alte mici criterii,la masiniile non-e1-e2, pt ca la euro 3-4 se iau noxele.Deci pot fii 2 masini cu acelasi tip de motor si cu norme diferite.Colegul Maxman are motorul 111.920 si are euro2 iar eu cu acelasi tip de motor am euro 1. Si e adevarat si legal...
                        Din cate am inteles nu tipul motorului da norma ci catalizatorul.Deci ai masina din 94 si poate fii e1dar poti avea si din 93 cu e2, dar depinde de catalizator.In brief-uri sunt trecute niste coduri care dau si normele pt catalizatoare,dar daca s-a schimbat un catalizator de pe o masina e1 si s-a pus un catalizator care va avea o norma e2 , la inscrierea autovehicului in Ro,cand va prezentati la RAR tre sa aveti toate actele catalizatorului nou,o carte,un document(nu mai stiu exact cum ii zice)si factura cu care s-a cumparat catalizatorul.

                        http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf liste cu masini ce indeplinesc norm E3 100% de pe site RAR
                        Last edited by adibotormedias; 12-25-2008, 14:03 PM. Reason: completari

                        Comment


                        • #27
                          din lista aia cu "caracter informativ" in care scrie de ex ca c 240 are 2597 de cmc desi in realitate are 2397 cm³ reiese ca e euro 3 iar clk 320 e tot euro 3 desi nemtii zic ca e euro 2 ? cat de sigur e tabelu' ala pana la urma?
                          Last edited by a3ds; 12-26-2008, 02:47 AM.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by a3ds View Post
                            din lista aia cu "caracter informativ" in care scrie de ex ca c 240 are 2597 de cmc desi in realitate are 2397 cm³ reiese ca e euro 3 iar clk 320 e tot euro 3 desi nemtii zic ca e euro 2 ? cat de sigur e tabelu' ala pana la urma?
                            Tu vorbesti de anumite modele, lista RAR se refera la cu totul alte modele (generatii diferite).

                            C240_2397 cm³_V6_W202_(1997-2000)
                            C240_2597 cm³_V6_W203_(2000-2005)

                            CLK 320_164 kW_W208_(1997-2002)
                            CLK 320_160 kW_W209_(2003-2005)
                            .. ________ ..
                            o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                            (Oo\==/oO)
                            ..U...............U.
                            Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                            http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by a3ds View Post
                              din lista aia cu "caracter informativ" in care scrie de ex ca c 240 are 2597 de cmc desi in realitate are 2397 cm³ reiese ca e euro 3 iar clk 320 e tot euro 3 desi nemtii zic ca e euro 2 ? cat de sigur e tabelu' ala pana la urma?
                              Lista e de pe site-ul RAR. Deci e 100% reala.Bine inteles ca mai e o mica problema, la RAR tre sa iti iasa si noxele...ca asa ii la romani.

                              Asa am patit si eu ca tine...imi cautam masina prin lista...Euro3 ... si m-am gandit dupaia ca stai mah...ca e lista cu E3....a mea din 93, de unde atata fericire.Da cand am vast acolo c180 vreo 5-6 tipuri am zis ca tre sa fie si a mea acolo .
                              Dupa cum zice Pulmann acelasi model generatii diferite.

                              Comment


                              • #30
                                hai ca m-ati bagat in ceata un pic, nu ma pricep asa bine ca voi la modele de mercedes, deci un c 240 din 98-99 de 125 kw adica w202 nu e euro 3 cum scrie pe site la nemti?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF