Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Inmatriculare scuter

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inmatriculare scuter

    Salutare,
    Am achizitionat de curand un scuter de 50 cmc, si desigur este inmatriculat pe un sat (aflat la vreo 60 km de orasul in care locuiesc) cu numar galben de primarie.
    Ce doresc sa aflu este daca pot circula pe drumurile publice din oras cu acest numar de primarie (sat) sau trebuie sa il transcriu pe primaria de care apartin eu (oras).
    Mentionez ca l-am cumparat cu tot cu actele fostului proprietar fara nici un fel de contract s.a.m.d. I-am dat banii, mi-a dat scuterul, actele tot . Multumesc!
    * 2011 RENAULT FLUENCE PASSION 1.5dCI 110 CP
    * 2007 YAMAHA FZ1-N 998 cmc 150 CP


    In trecut:
    2001 Mercedes-Benz w203 C180 ELEGANCE
    2002 Jaguar X-TYPE 2.5i 4x4
    1999 Peugeot 106 1.4i

  • #2
    Nu-ti ramane decat sa cauti propietarul de drept al scuterului. Pe numar este scris localitatea sau satul unde este inregistrat. Mergi la primarie nu la politie si intrebi de el. Numerele galbene sunt distribuite de catre primarie. In principiu poti merge cu el dar trebuie respectate regulile de circulatie; casca, lumini. permis. Cred ca trebuie asigurare si ITP. Poti cauta pe net legea privind circulatia mopedelor sau a scuterelor.
    Revizii si reparatii instalatii climatizare auto si casnice.
    Reparatii frigidere, congelatoare, lazi si vitrine frigorifine.
    Onorez comenzi si in Bucuresti
    Tel. 0736375626 Marian

    Comment


    • #3
      Poti sa mergi cu ea asa, dar daca vrei s-o transcrii pe numele tau va trebui sa-i faci carte rar, iti trebuie fiscal ... toata cacanaria, exact ca la auto. De la 19 ian ac. mopedele au fost trecute la categoria vehicule si au acelasi statut ca automobilele. Mai bine las-o asa cum e, problemele apar daca nu ai permis, ceea ce nu cred ca e cazul. Fa-i si asigurare.
      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

      Comment


      • #4
        Trebuie sa faci actele cu persoana de la care ai cumparat-o si sa o inmatriculezi pe numele tau. Pentru asta vei avea nevoie si de asigurare rca. In momentul in care il vei inmatricula el nu va mai avea numerele cu localitatea de la tara. La momentul asta scuterul este inregistrat si nu inmatriculat.
        Car Expert Auto

        Comment


        • #5
          Noroc, din cate stiu eu cu scuterele treaba sta cam asa: din cauza ca multe primarii eliberau certificatul de inregistrare fara cunostinte in domeniu si ca multe persoane profitau de aceasta eroare a sistemului inregistrand scutere cu capacitate mai mare de 50cc si din cauza ca pe sosele circulau tot felul de carpituri ce nu prezentau nici un fel de siguranta, statul a hotarat ca orice scuter care circula pe drumurile publice sa aibe bineinteles asigurare si mai nou INSPECTIE TEHNICA PERIODICA. Pentru aceasta din urma scuterul trebuie trecut prin statia R.A.R. de unde i se elibereaza carte de identitate care demonstreaza ca proprietatile tehnice il incadreaza in categoria mopedelor si alaturat anexa cu data urmatoarei i.t.p.( cartonasul ala galben cu care ne prezentam la politie cand inmatriculam o masina pt. prima oara). Dupa aceasta operatiune, proprietarul poate cere nr. de inregistrare de la primarie. Astfel daca cineva circula cu un scuter de 150cc cu nr de primarie poate fi tras la raspundere inclusiv angajatul primarie pt ca are obligatia sa elibereze nr. de inreg. doar daca la cerere se ataseaza copie a cartii de identitate eliberate de r.a.r.
          Referitor la intrebarea ta, nu cred ca poti circula decat daca scuterul are i.t.p., ceea ce implica toata operatiunea mai sus explicata.
          Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF