Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Formalitatile indeplinite de subsemnatul cand am radiat un Mercedes care implinise varsta de 30 de ani :
    1-Am mers la circa financiara si am platit impozitul .
    2-La politie am predat talonul si numerele masinii .
    3-De la politie am luat 'Certificatul de radiere" si l-am predat la circa financiara .
    4-Mi s-a radiat masina de pe rolul fiscal, fara bon de la REMAT .
    5-Am vandut masina pentru piese de schimb .

    Comment


    • Am eu solutia, si ea arata asa:
      Trebuie facut un memoriu catre ministerul de finante si catre Boc prin care sa demonstram ca, daca la masinile mai vechi de 15 ani nu mareste impozitul care si in forma veche era destul de aberant mai multi bani o sa intre la buget.
      Teoria suna astfel: daca e mentinut cuantumul actual mai mult de jumatate din masinile mai vechi de 15 ani o sa fie radiate din circulatie si deci si de la finante, prin urmare nu o sa mai se plateasca pe ele impozit deloc, iar daca ramane cuantumul actual macar pt categoria aceasta de vehicule mai putin valoroase, atunci de pe grupa aceasta de vehicule o sa intre mai multi bani la buget!
      Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

      Comment


      • Originally posted by NinjaV12 View Post
        Am eu solutia, si ea arata asa:
        Trebuie facut un memoriu catre ministerul de finante si catre Boc prin care sa demonstram ca, daca la masinile mai vechi de 15 ani nu mareste impozitul care si in forma veche era destul de aberant mai multi bani o sa intre la buget.
        Teoria suna astfel: daca e mentinut cuantumul actual mai mult de jumatate din masinile mai vechi de 15 ani o sa fie radiate din circulatie si deci si de la finante, prin urmare nu o sa mai se plateasca pe ele impozit deloc, iar daca ramane cuantumul actual macar pt categoria aceasta de vehicule mai putin valoroase, atunci de pe grupa aceasta de vehicule o sa intre mai multi bani la buget!
        Fratilor statul asta vrea sa faca bani din nimic.Daca nu vor mai avea masini inmatriculate nu vor mai avea nici bani de unde sa incasaze.
        Daca imi spune si mie cineva cum dracu troaca mea e masina de lux...
        A fost la vremea ei dar acum e un muribund care isi da ultima suflare.Ce dracu sa mai ia de la astea?

        Comment


        • Banii de lumanari ... =))

          Comment


          • In loc sa ne bucuram ca la anu pe vremea asta o sa ne luam balena pe 1000 de euro stam si ne vaitam pe forumuri .... Sunt tare curios dupa manevra asta a guvernului cat o sa mai coste 126, 140, 124 cu motoare peste 2000 ....

            Sunt curios si cat o sa mai coste un motor de 3000 Diesel ....

            Daca pana acum erau tinute preturile sus nerealist bazat pe nimic acum e timpul sa se revina cu picioarele pe pamant si sa se dea tarabele de lux pe o mie doua ... de LEI
            1991 R129 300SL-24
            1991 w124 300CE-24
            1993 w202 C280
            1978 w116 450SEL 6.9
            1987 w201 190E 2.0
            1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

            Comment


            • Asta era si ideea mea Ford_v6, si adevarul e ca au si inceput sa apara ofertele de vanzare, si cine stie poate acum vor ajunge toate la un pret apropiat de realitate.
              Cu toate astea, nu cred ca acest impozit va face istorie, adica nu aceasta grila de impozitare, cel putin nu pentru masinile vechi.
              Aici lumea se plange de impozit la 2800 sau 3000 dar ce parere aveti de un simplu om de la tara ce are un Aro de la 3000 in sus?
              Ala nu plateste impozitul nou nici in ruptu capului, mai ales pentru plimbat prin comuna.
              Ce sa mai zicem? Pana nu luam atitudine, macar sa facem o adresa catre minister sau Boc, nu se va schimba nimic! Pentru fiecare e mai siMplu sa se gaseasca la propria persoana, fie sa shunteze impozitul, fie sa inscrie masina pe bulgaria.
              Asta e, sunt curios sa vad cum va fi.
              Sa aveti toti o seara placuta!
              Last edited by Dr.G; 07-07-2010, 21:17 PM.

              Comment


              • Taranul poate sa isi treaca troaca pe comuna si sa plateasca ceva infirm.

                Comment


                • Originally posted by florin man View Post
                  Taranul poate sa isi treaca troaca pe comuna si sa plateasca ceva infirm.
                  Trebuie sa va treziti toti la realitate: grila de impozitare pe masini este una fixa la care consiliile locale pot intervenii foarte putin. Impozitele mici "la tara" sunt o fabula . Nu este nimic infim... Este cam aceeasi peste tot!

                  W123 280E Blue Green Metallic

                  W126 280SE Champagne Metallic
                  W126 280SE Black Blue Metallic
                  W126 500SE Lapis Blue Metallic
                  W126 500SE Midnight Dark Blue

                  W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                  W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                  Comment


                  • Ca o completare la ce a zis dan500se mai sus, dacă nu mă înşel procentul maxim prin care se putea reduce impozitul auto prin hotărâre a consiliului local este de 10%. ÃŽn cazul motoarelor mari, acel 10% este aproape nesemnificativ. Până acum n-am întâlnit pe nimeni care să beneficieze de o astfel de reducere...
                    ...

                    Comment


                    • Dane, eu am zis doar ca nu cred ca va ramane grila asta peste ani, pentru ca isi vor da seama sau vor fi sesizati in privinta masinilor vechi cu motoare mari. Asta e parerea mea.
                      Iar daca va fi pastrata atunci vor aparea tot felul de mijloace de a fenta impozitul si asta e clar, pentru ca romanul e si inventiv si hot si in primul rand, sarac!

                      Comment


                      • Stiti care e parerea mea si a multora ? Statul nu castiga nimic cu marirea impozitelor pe "toroape". Omu` decat sa dea o caruta de bani la stat mai bine o radiaza, o taie, face ceva doar sa nu plateasca. La fel si cu marirea TVA. Cumpara mai putin, cumpara din strainatate...face ceva si tot statul e in pierdere.

                        Nu pot sa cred ca cei ce au dat aceste hotarari nu s-au gandit la asta. Eu cred ca e ceva "putred" la mijloc! Eventual falimentarea tarii...dar sa nu ma bag in d`astea...


                        Ah...si sa nu uit...am fost atentionat de cineva cum ca faza cu "inmatricularea la tara" are intelesul si de a scoate numere din alea galbene ca si pt carute. Intr-adevar, stiam si eu de aceasta posibilitate (nu-mi pasa de ea) dar are multe neajunsuri, principalul fiind ca poti folosi vehiculul local iar eu inca nu am auzit pe nimeni sa treaca MB ca si caruta.

                        Iar daca stai la tara...aici referindu-ma la zone suficient de izolate, gen dealuri sau zone muntoase si circuli pe drumuri care numai publice nu se pot numi nu mai are rost sa o ai inmatriculata...Off road poti sa faci si cu masina fara numere!
                        Last edited by dan500se; 07-08-2010, 09:54 AM.
                        W123 280E Blue Green Metallic

                        W126 280SE Champagne Metallic
                        W126 280SE Black Blue Metallic
                        W126 500SE Lapis Blue Metallic
                        W126 500SE Midnight Dark Blue

                        W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                        W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                        Comment


                        • Deci, fapte sigure.. cine are carnet de moth{mocan}, {omul care locueste la munte}are reducere la impozit,mi se pare ca e 50%, cei care locuesc in zone defavorizate {declarate de stat}au reducere 50%,faza cu comuna este asa ..se poate trece masina pe comuna,va primi alte numere ,se va putea circula numai pe o anumita raza de la comuna ,asta, pentru care vor sa o scoata din circulatie ,in asteptarea vremurilor mai bune, {w123 peste vreo 4-5 ani se poate trece la masini de epoca ,daca e originala}si sa se mai si bucure de masina atat cat se poate. Nu stiu cati Km poti sa circuli pe raza comunei .O zi buna!

                          Comment


                          • Originally posted by florin man View Post
                            Deci, fapte sigure.. cine are carnet de moth{mocan}, {omul care locueste la munte}are reducere la impozit,mi se pare ca e 50%, cei care locuesc in zone defavorizate {declarate de stat}au reducere 50%,faza cu comuna este asa ..se poate trece masina pe comuna,va primi alte numere ,se va putea circula numai pe o anumita raza de la comuna ,asta, pentru care vor sa o scoata din circulatie ,in asteptarea vremurilor mai bune, {w123 peste vreo 4-5 ani se poate trece la masini de epoca ,daca e originala}si sa se mai si bucure de masina atat cat se poate. Nu stiu cati Km poti sa circuli pe raza comunei .O zi buna!

                            De acord cu tot ce ai scris mai sus! Dar solutia nu e sa fim toti moti (Motzi)! Sau sa ne mutam in zone defavorizate. Iar eu (cred ca noi toti) am luat masina(-ile) ca sa circul cu ele nu sa ma duc (numai) la camp sau la munte cu ea !
                            W123 280E Blue Green Metallic

                            W126 280SE Champagne Metallic
                            W126 280SE Black Blue Metallic
                            W126 500SE Lapis Blue Metallic
                            W126 500SE Midnight Dark Blue

                            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                            Comment


                            • Am o veste proasta pentru voi. Din pacate faza cu numerele galbene e scoasa de mai bine de un an deja. Deci si aceasta pica. Se pot pune astfel de numere doar pe utilaje agricole.

                              Comment


                              • Originally posted by crstn_savu View Post
                                Am o veste proasta pentru voi. Din pacate faza cu numerele galbene e scoasa de mai bine de un an deja. Deci si aceasta pica. Se pot pune astfel de numere doar pe utilaje agricole.

                                Sa fim seriosi! Cati vroiau sa faca treaba asta?
                                W123 280E Blue Green Metallic

                                W126 280SE Champagne Metallic
                                W126 280SE Black Blue Metallic
                                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                                W126 500SE Midnight Dark Blue

                                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF