Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impozitul e aberant ... ce putem face?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa vedem impozitele in alte tari din UE:

    In UK: http://www.direct.gov.uk/en/Motoring...le/DG_10012524
    IN DE: http://www.kfz-steuer.de/kfz-steuer_pkw_neu.php

    Eu consider cea mai apropiata de realitate modalitate de calcul cea utilizata de britanici. Nu prea cunosc alte limbi sa vad ce impozite au altii, dar daca aceste doua forte ale economiei Europene au impozite mai mici decat intr-o tara care are salarii mai mici de 5 ori intr-adevar este o problema. Nu stiu cum se va mai putea intampla ceva... nu mai sunt acei oameni care sa adune masele la o revolta.

    Comment


    • Originally posted by andrei f View Post
      Daca nu ne organizam sa protestam cu tot cu masini in fata guvernului degeaba facem feisbuci. Eu sunt dispus sa vin cu tot cu ciuvei si poate nu sunt singurul din Iasi.
      Hop si eu .Nu mi se pare normal.Ar trebui sa platim in functie de vechimea masinii si CP.

      Comment


      • E ca si cum ar impozita in acelasi fel gospodaria de chirpici a lui Nea Vasile care tocmai a fost luata de ape cu Palatul lui Becali doar pe motivul ca amandoua au 1000Mp

        Comment


        • Pe un alt topic deschis pe tema impozitului se vorbea despre o "portita" in vederea fentarii acestuia. Se stie ceva? Sunt tare curios.

          Comment


          • Originally posted by Mihutz View Post
            Hop si eu .Nu mi se pare normal.Ar trebui sa platim in functie de vechimea masinii si CP.
            Exact asa se face in Ungaria!

            Impozitul scade proportional cu varsta masinii!

            Mi se pare cea mai buna metoda si cea mai echitabila!
            W123 280E Blue Green Metallic

            W126 280SE Champagne Metallic
            W126 280SE Black Blue Metallic
            W126 500SE Lapis Blue Metallic
            W126 500SE Midnight Dark Blue

            W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
            W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

            Comment


            • Tu faci contract de vanzare-cumparare cu proprietarul. Cand cumperi contractul ti se da (la cerere ca poate sa-ti dea contractul si fara) si o fisa de fiscal, cum ii spune lumea.
              - vanzatorul se duce cu acea fisa fiscala la finantele din orasul unde e trecuta masina, respectiv unde locuieste proprietarul. Ca sa radieze masina de la finante, el trebuie sa-i plateasca impozitul pana la acea data. In unele locuri se poate da fisa de radiere imediat (o alta fisa care atesta faptul ca ai radiat masina de la finante si ca nu mai are nimic de platit la ea, statului) , in altele dupa o zi, in Bucuresti si dupa 3-4 saptamani.

              - acum cumparatorul are obligatia ca in 30 de zile de la emiterea acelei fise fiscale, sa inmatriculeze masina pe numele sau, trebuind sa-i faca obligatoriu RAR-ul. Rar-ul in astfel de cazuri nu se face la orice statie ITP. Dupa ce-i face inspectia baga actele la politie si in 3-4 ore aceasta ii elibereaza certificatul de inmatriculare si plăcutele cu numere. Tot acum se poate opta pentru numerele preferentiale.

              Acum in cazul in care, si in general asa se procedeaza la masinile vechi si ieftine, cumparatorul nu mai vrea sa o treaca pe numele lui si cele 30 de zile au trecut, masina ramane cu numerele vanzatorului valabile inca la politie (deci treaba e in regula) dar radiata de la finante. Daca cumva ii trece (sau e fortat de imprejurimi ) totusi prin cap vanzatorului sa o mai inmatriculeze dupa ce au trecut cele 30 de zile, trebuie cautat vanzatorul iar si mers cu el, iar, la sectia de finante din orasul lui spunandu-le ca vrea sa fac alta fisa de radiere.

              In acest caz vanzatorul IAR trebuie sa plateasca impozitul pana la data la care sa dus sa radieze masina, oficial fiind si o amenda de 50 de RON inclusa la treaba asta dar neoficial nu am auzit pe nimeni care sa plateasca asa ceva.

              Cateva sfaturi inainte de a face treaba asta.
              - Cumparatorul trebuie sa aiba o copie a buletinului proprietarului masinii.
              - Cumparatorul, daca are de gand sa tina masina mai mult timp, ii recomand sa faca asigurarea pe numele proprietarului masinii, desi asigurarea se poate face si pe numele lui. Daca politia te trage pe dreapta si vede ca masina e pe numele cuiva si asigurarea e pe numele altcuiva la vreo 6-7 luni dupa ce a cumparat-o (aici depinde foarte mult de abilitatea cumparatorului de a-l prosti pe gabor) ei pot sa-i ia numerele si sa il oblige sa o treca pe numele sau. Astfel trebuie sa efectueze ultima parte de mai sus. Am un prieten caruia i sa intamplat asta..
              - Cumparatorul, mai mult sau mai putin, poate sa-i faca ITP ul masinii chiar dak masina e pe numele vanzatorului.
              - Vanzatorul pentru a fi sigur ca nu i se intampla asa ceva, poate sa-i puna conditia cumparatorului ca masina sa fie radiata si de la politie si de la finante de pe numele lui. Si asa insa, nu are nici o siguranta. Totul depinde de discretia cumparatorului.

              In principiu cel care cumpara masina merge pe numerele vanzatorului platindu-i doar asigurarea si ITP-ul, fara finante si fara sa-i fie frica de amenzi de la camerele fixe. Politia nu are ce sa faca daca il opreste ca nu au cum sa verifice daca impozitul e platit la masina.

              Asta am scris pe un alt topic si scriu si aici ca totusi potentialul cumparator de masina veche mai neavizat sa aiba o varianta ajutatoare. La urma urmei pasiunea te impinge sa le faci pe toate.
              http://www.fanmercedesbenz.com/ - totul despre Mercedes-Benz

              Nothing will make a driver more faithful to a car, then a car that is faithful to its driver. "Mercedes-Benz"

              Comment


              • La urma urmei pasiunea te impinge sa le faci pe toate.
                Pasiunea pe dracu ... saracia mai exct !

                Sa vad si eu unu care are bani de W221 si totusi merge zilnic cu 126 diesel ca e pasionat ... sa o lasam jos ca macane !
                1991 R129 300SL-24
                1991 w124 300CE-24
                1993 w202 C280
                1978 w116 450SEL 6.9
                1987 w201 190E 2.0
                1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

                Comment


                • Merci PaRaDoX, citisem si cealalta postare a ta si o stiam.
                  Sincer in momentul de fata nu mi se pare o varianta demna de urmat nici in caz de disperare.
                  Nu cred ca dupa noul impozit vei mai gasi la fel de multi proprietari care la momentul vanzarii sa fie de acord cu combinatia asta, iar ca sa o faci fara stirea lui, e o chestiune de timp pana se afla.
                  Ca sa nu mai zic ca la ce impozite au aparut, nu as fi deloc mirat ca politia cand te opreste sa iti ceara mai nou si chitanta de la plata impozitului asa cum iti cere si chitanta de la rovigneta.
                  Pentru ei, statul, plata impozitului auto va ajunge mai important ca rovigneta. Cat de greu crezi ca le este sa introduca un sistem ca la rovignete? De genul ai platit, poftim chitanta cu nr de inmatriculare si nume si mai ia dumneata si "tzidula"/abtibildu' de pus in geam ca sa stim noi cand treci pe langa vreo camera fixa de supraveghere sau etc, daca ai sau nu impozitul platit. Bineinteles, am gandit departe, dar pentru ce sume de bani este vorba, nu se stie pana unde va merge statul.
                  Daca aceasta grila de impozitare va fi definitiva si nu temporara pana apare ceva rational si cerebral de genul proportional cu cp sau cu vechimea atunci cu siguranta ne putem astepta masuri de verificare a platii impozitului.
                  Ca o paranteza, m-am uitat si in codul fiscal si nu spune decat de persoanele cu handicap care au auto special pentru problemele lor.

                  In concluzie, nu se poate face nimic sa poti dormi linistit pe termen lung.

                  Comment


                  • Din cate stiu, si nu cred ca s-a shimbat ceva, pe spatele fisei de inmatriculare exista doua "casute" unde, sus se pune stampila la organul fiscal al vanzatorului, si care atesta ca s-a platit impozitul pana la data respectiva ( asta nu inseamna ca s-a radiat masina din evidentele fiscale ), iar jos se pune stampila la circa financiara a cumparatorului, si atesta ca s-a platit impozitul pana la sfarsitul anului .
                    In partea de jos a contractului tip de vanzare- cumparare exista certificatul de radiere, care se desprinde numai in momentul cand se depun actele la politie, unde i se da un nr de inregistrare si se pune stampila politiei, vanzatorul merge la circa financiara din nou, il preda acolo si numai atunci i se scoate masina din evidentele fiscale .
                    Pana nu depune acel "Certificat de radiere" masina ramane tot pe numele lui la circa financiara ( se trage concluzia ca vanzarea nu a mai avut loc), si continua sa plateasca impozit .
                    Last edited by nstoe; 07-04-2010, 01:26 AM.

                    Comment


                    • Dat fiind ora destul de tarzie sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun .
                      Last edited by nstoe; 07-04-2010, 01:31 AM.

                      Comment


                      • Ford_v6

                        La niste oameni normali, pasiunea te impinge dar la noi nu cred ca saracia ci mai degraba prostia. Ala care are bani de w221 isi cumpara Maybach chiar daca pentru asta se imprumuta la trei banci.

                        Dr. G

                        Treaba care e descrisa in postul anterior merge de ani de zile si nu a facut nimeni nimic in privinta asta. Politia nu are treaba cu finantele, momentan, si cand te opreste nu au cum sa verifice daca tu ai platit impozitul la masina sau nu. Nu intra in atribuţiile politiei si nici nu este de competenta lor verificarea platirii impozitelor. Varianta pe care ai expus-o nu o sa fie niciodata aplicabila, la modul cum e Romania, dar e mult prea mult de explicat.

                        nstoe

                        Exista doua tipuri de radiere.

                        Radierea totala cand, practic tragi masina la gard, facand dovada la finante ca ai platit impozitul si ca ai parcat-o intr-un loc unde nu are treaba cu drumul public. Cu astea si cu certificatul si numerele te duci la politie si pa masina circulabila legal.

                        Radierea in vederea vanzarii masinii

                        Se face contract de vanzare-cumparare, pe langa contract mai fiind si fisa de finante. Vanzatorul plateste impozitul in vederea vinderii masinii iar aia de la finante o radiaza temporar, (max 30 de zile) urmand ca noul cumparator sa o treaca pe numele lui. Ei, in perioada aia temporara, finantele nu mai stiu nik de masina. Deci masina "e in aer". La politie figureaza ca fiind masina vanzatorului dar cei de la finante au semnatura lui precum ca a radiat-o fiscal. Doar in cazul in care cumparatorul vrea sa o treaca pe numele lui cu adevarat, trebuie sa vorbeasca cu vanzatorul s-a mearga din nou la finante s-a plateasca impozitul pana la data la care s-a razgandit cumparatorul.

                        Inca ceva care il ajuta pe vanzator. Certificatul are scris pe spate o chestie si anume, Instrainat catre si data.....Acolo daca completezi (nu stiu exact unde si cum) il ajuta pe gabor sa vada exact de cand are cumparatorul masina in posesia lui si ca nu a trecut-o pe numele lui cu adevarat. Si asa insa, poate sa treaca ani pana sa vada politistii datele alea.

                        Poate si varianta ta sa fie adevarata si poate intre timp s-a mai schimbat ceva desi nu cred.

                        Sa explic si o faza păţită de frate-miu

                        Merem noi la finante sa isi radieze masina (Golf 4) si ii dam actele lu' aia sa verifice. Si sta aia sta pana deschide geamu, intr-un tarziu, si zice ca nu gaseste masina respectiva pe numele lui si ca pe numele lui figureaza o dacie 1310 care nu a mai avut impozitul plătit de vreo 5 ani. Fratemiu ii spune ca vrea sa plateasca impozitul la Golf, ca nu a avut Dacie niciodata si aia pe un ton senin ii spune ca trebe sa plateasca impozitul la Dacie pe 5 ani pentru a radia Golf-ul. Asa ca i-a explicat frumos "Fa tu esti proasta eu n-am avut niciodata o Dacie pe numele meu deci dute-n gatu matii si verifica acolo cacatu s-a nu trebuiasca s-a platesc eu pentru greseala voastra". Numai zic, draci si nervi acolo cat cuprinde. Dupa faza asta a intrat aia in pauza ca de la 1 la 1 jumate au pauza, nu conteaza ca la coada stau 15 oameni sau ca noi eram acolo in mijlocul unei radieri. Deci stam jumate de ora si deschide aia geamu dupa aia zicand la fel de senin ca a rezolvat problema. Bataie de joc... sau cum zic eu bataie de batjocura...
                        http://www.fanmercedesbenz.com/ - totul despre Mercedes-Benz

                        Nothing will make a driver more faithful to a car, then a car that is faithful to its driver. "Mercedes-Benz"

                        Comment


                        • Originally posted by Ford_V6 View Post
                          Pasiunea pe dracu ... saracia mai exct !

                          Sa vad si eu unu care are bani de W221 si totusi merge zilnic cu 126 diesel ca e pasionat ... sa o lasam jos ca macane !
                          Il stiu pe unu Doktoru, care are bani de vreo 3 CLS-uri si se da cu cobra dizel...

                          In continuare cred ca pasiunea n-are limite.
                          Last edited by PaRaDoX; 07-04-2010, 10:16 AM.
                          http://www.fanmercedesbenz.com/ - totul despre Mercedes-Benz

                          Nothing will make a driver more faithful to a car, then a car that is faithful to its driver. "Mercedes-Benz"

                          Comment


                          • Originally posted by PaRaDoX View Post
                            Il stiu pe unu Doktoru, care are bani de vreo 3 CLS-uri...
                            =)) Am ras cu lacrimi de aligator! Uite cum aflu eu lucruri noi... Scuze de off-topic.

                            Legat de ce ai zis mai devreme, despre modalitatea de transcriere a autovehiculelor. Daca iti expira fiscalul si vrei sa treci masina pe numele tau, de exemplu, nu mai trebuie sa te vezi cu fostul proprietar. Masina este luata in evidentele fiscale de la data cumpararii cu obligatia de a plati retroactiv impozitul. Daca te vezi cu fostul proprietar, el nu mai are pe ce sa iti dea "fiscal" ca masina a fost scoasa din evidentele fiscale cand ti l-a dat pe primul. Ti-o zic din experienta.

                            Legat de taxe si impozite...

                            Grupul de pe facebook:



                            Asta asa, ca sa fie un up!

                            Comment


                            • Cand am fost in Bucuresti de-am stat cateva zile, m-am mai intalnit si cu dok sa vad ce mai face si ce mai zice, ca eu am fost neutru la tot ce a fost pe forum, si am mers cu el la impozite intr-una din zile si am vazut cat a platit impozitele la "troace". Nu spun suma exacta dar era indeajuns incat sa cumpere troaca aia albastra, cu pretul cerut de ala, si sa o aduca la o stare impecabila, plus ca mai ramanea bani de inca una.

                              Cat despre metoda de transcriere se poate sa fie adevarata in cazul in care si vanzatorul si cumparatorul sunt din acelasi oras. Din ce stiam eu atunci cand masina era dintr-un oras si cumparatorul din altul se schimba treaba, fiindca finatele erau independente una de alta. Acum poate s-au schimbat mersurile.

                              La urma urmelor topic-ul se numeste "impozitul e aberant...ce putem face?". Eu am transpus o varianta, pe care o cunosc multi intr-un fel sau altul, si aceea e sa nu-l platesti deloc. Romanul platitor de taxe se consoleaza cu faptul ca a dat o gramada de bani si gata. Macar de s-ar vedea rezultatul dar in 20 de ani nu s-a facut nici o autostrada (sa nu mai vorbim de diguri si alte deastea) iar strazile pe care le-a facut tovarasu' is pline de gropi, chiar daca banii s-au dat. Ceea ce rezulta clar ca banii astia si i-au insusit de-alungul timpului niste flacai care tin fraiele statului.

                              Ramane la alegerea fiecaruia daca vrea sa dea 9 milioane impozit pentru o masina veche de 20-30 de ani sau nu. Macar sa stie ca exista si o alternativa.
                              http://www.fanmercedesbenz.com/ - totul despre Mercedes-Benz

                              Nothing will make a driver more faithful to a car, then a car that is faithful to its driver. "Mercedes-Benz"

                              Comment


                              • In expunerea mea am vrut sa atrag atentia celor care intocmesc actele de vanzare-cumparare, fare sa le finalizeze la circa financiara, si pe urma vor sa circule cu masina inchipuindu-si ca nu vor mai plati niciodata impozit .
                                PS r fi finantele independente, dar odata bagat pe calculator acolo ramai pana nu finalizezi .
                                Daca vanzatorul este din alt oras, cumparatorul pune "Certificatul de radiere" intr-un plic si il trimite, ca sa faca omu dovada ca s-a finalizat vanzarea .
                                Crede-ti ca lasau ei asa o portita, sa nu platesti impozit si sa circuli cu masina ?.
                                Last edited by nstoe; 07-04-2010, 13:16 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF