Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uitati aici articolul respectiv:

    Cine are ochi si experienta sa citeasca legea si regulamentul de punere in aplicare a acesteia, poate gasi cateva portite eficiente. Se pare ca metoda neschimbarii proprietarului din acte nu mai este



    ...cititi pina in josul paginii la comentarii si veti afla tot ce se poate despre aceasta inmatriculare fara taxa de timbru.

    Deci se poate , in orice oras numai notarul sa vrea sa iti faca acel partaj voluntar.

    Comment


    • Originally posted by ioan_cris007 View Post
      Uitati aici articolul respectiv:

      Cine are ochi si experienta sa citeasca legea si regulamentul de punere in aplicare a acesteia, poate gasi cateva portite eficiente. Se pare ca metoda neschimbarii proprietarului din acte nu mai este



      ...cititi pina in josul paginii la comentarii si veti afla tot ce se poate despre aceasta inmatriculare fara taxa de timbru.

      Deci se poate , in orice oras numai notarul sa vrea sa iti faca acel partaj voluntar.

      Cu 8 posturi mai sus, acelasi link l-a pus colegul mer_se280.

      https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

      Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
      Va rugam sa le schimbati din User Settings.

      Comment


      • Scuze atunci eram prea prins de articol si voiam sa impartasesc acest lucru si altor persoane interesate.

        Comment


        • Mie notarul mi-a cerut 150 lei pentru actul de partaj
          Eu am inceput demersurile pentru a o inmatricula la noi, azi sau maine urmeaza sa ajung si pe la R.A.R sa vad ce imi mai trebuie.



          stima
          Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

          Comment


          • Salut!
            Colegu, detalii, te rugam! ;-)
            Sa ne spui ce acte si cat te-a ajuns sandramaua.
            Multumim!

            Comment


            • Salut , da ne detalii ce acte ti-a cerut notarul si cum a decurs toata documentatia,multumesc anticipat!

              Comment


              • Da, si cat a cerut notarul si ce hartii ai nevoie!
                Multumesc dinainte!

                Comment


                • Deci, am facut un contract de vanzare intre mine si o alta persoana prin care i-am vandut masina , suma minima admisa de notar ca si pret de vanzarea fost de 1000 euri.
                  A doua zi am recumparat masina dar de data asta am apelat la un intermediary auto si am platit 40 lei, pe noul contract apar 2 proprietari , eu si fimiu.( de data asta am cumparat-o cu 750 euri )
                  Cu acest ultim contract m-am intors la notar unde am cerut sa fac partaj, fiul meu cedand partea lui in favoarea mea.
                  Am obtinut certificatul de partaj si in total am platit catre notar 150 lei ( cu cat suma la achizitia masinii e mai mare cu atat platesti mai mult)

                  Ieri am fost la anaf sa vad daca mai am nevoie de la ei de ceva hartii dar nu au stiut sa imi zica ceva concret asa ca am plecat direct la RAR si ..surpriza , aici mi-au spus ca anaful , pe baza certificatului obtinut de la notar trebuia sa imi elibereze o adeverinta prin care masina e scutita de taxa de inmatriculare .
                  Azi merg iar pe capul celor de la anaf, or fi ei nesimtiti si iti vorbesc de sus dar...eu sunt mai al dracu decat puiul de magar dau tare cu urechile si picioarele din spate

                  O sa va tin la current cu ce rezolv.



                  Stima
                  Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

                  Comment


                  • zavelk si daca reusesti sa o inmatriculezi ,ce faci cu impozitul(a ta parca e 3000 cmc) plus ca am auzit ca de la anul la motoarele peste 2500 cmc impozitul va creste cu 30%?

                    Comment


                    • Cei care vreti sa inmatriculati masinile, grabiti-va. Stirea a ajuns la tv, am vazut azi pe Antena 1.
                      Colegul zavelk, sa ne tii la curent, asteptam vesti
                      Multumim fain! :-)

                      Comment


                      • Originally posted by steradulescu View Post
                        am auzit ca de la anul la motoarele peste 2500 cmc impozitul va creste cu 30%

                        Sper ca glumesti?! ...daca iarasi maresc atunci sa ajunga toti pe mana lui "".
                        Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                        W126 280SE
                        W123 280CE
                        W126 500SEC
                        W220 500L

                        'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                        Comment


                        • NU glumesc asa am auzit la televizor!

                          Comment


                          • Referitor la impozit se gasesc portite
                            De exemplu:
                            Am platit impozitul pe 2 luni si pe baza fiscalului ca masina figureaza in evidentele primariei si cu taxele la zi obtii fisa de inmatriculare.
                            Dupa ce iti inmatriculezi masinuta....mergi frumusel la financiar si scoti fiscalul precum ca vrei sa vinzi masina.
                            Fiind deja pe numele tau NIMENI dar nimeni nu are cum verifica daca tu ai sau nu masina platita la fisc.
                            In momentul cand vrei sa vinzi masina , mergi din nou la financiar si spui ca ti-ai cumparat masina inapoi si vrei sa te pui la punct cu actele ...platesti o amenda de 90 lei plus impozitul pe cateva luni , apoi scoti fiscal si ...tot asa
                            Sper ca am fost destul de explicit

                            LE/ evident ca ai nevoie de contracte de vanzare cumparare dar asta se rezolva cu 40 lei



                            stima
                            Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

                            Comment


                            • Luni sunt calare pe situatie. Merg sa inmatriculez masina. Care ati demarat deja "proiectul", astept cateva tips-uri, ce sa am in vedere, ce sa (nu) fac, etc :-)
                              Merci

                              Comment


                              • A, stie cineva ce taxe se platesc de catre mine ca vanzator sau de catre cumparator? Ma gandesc la impozit, daca se plateste dinainte, si daca da, as putea scoate o hartie ca persoana respectiva e ne platitoare de impozit chiar daca nu e din TM ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF