Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noua taxă auto poate lovi 2,8 MILIOANE de români

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Singura data cand am iesit din tara a fost pana la Szeget, deci nu prea am cum sa stiu ce e in Germania sau sa merg pe autocea-aizistuacolo.
    Dar, cum am mai spus si intr-un post anterior, bineinteles am citit si eu putin, nemtii sunt mai destepti, mai educati si au caii putere de mai mult timp in sange, decat noi. Ei ao o limita, pusa de bunul simt, au invatat de-a lungul timpului sa se controleze, sa nu abuzeze, pentru ca orice exces, indiferent de ce fel, aduce neplaceri mai mari sau mai mici.

    Tocmai pentru cei ca tine ar fi bine sa se adopte lege asta, pentru astia care au impresia ca daca nu li s-a intamplat vreo grozavie mergand cu 100+ in localitati, nu li se poate intampla nimic. Prietene, O DATA se intampla, esti terminat pe viata si mai omori un om si distrugi pentru totdeauna o familie. Asta e lucrul pe care nemtii, cu care tu te compari, au invatat-o, iar tu nu. De aia eu nu au limita pe autostrazi, si restul au, de aia la ei sunt mai putine accidente decat la noi, raportate la nr de masini si soferi, de aia lor le merge bine si nu se plang de amenzile incomensurabile pe care le au (decat sa le primeasca, mai bine respecta legile sistemului al caror sclavi sunt), de aia nu-i intereseaza sa faca accidente pentru ca platesc de le ies ochii, and so on.
    PA ! :-)

    P.S Toti suntem sclavii sistemului, in orice tara, pentru ca traiesti intr-o comunitate. Ea dicteaza, tu executi.

    Comment


    • Off topic: unde sunt 'verzii'?
      proud owner of "Jeanette" - A160 W168, Elegance, 102 hp, anul 2000

      Comment


      • Ninja are avertisment, daca va continua sa insulte va suporta consecintele regulamentului.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • Originally posted by vegeftw View Post
          Mi se pare o ineptie ce scrie nea ala acolo. Plecand de la faptul ca cel mai probabil el nu are permis (vis-a-vis de viteza de 50km/h in localitati, viteza legala adoptata in toata lumea in localitati) si terminand cu exemplul dat cu autobenzile nemtilor, neluand in considerare legile pentru distrugere de la nemti, modul de a pune in aplicare a acestor legi si nu in ultimul rand educatia nemtilor si vechimea lor in a conduce masini cu sute de cai :-)
          Are o scuza, e batran.
          In comentariile lasate de cititori,mai mult de jumatate sunt de acord cu masura asta. Nimeni nu vrea sa-si piarda viata din cauza unor tampiti.

          P.S. Lumea o cumintesti daca o arzi la buzunar, oriunde in lumea asta, nu numai pe roman :-)
          E vorba de proprietate. De bine de rau sa stii ca nu suntem chiar atat de fraieri noi romanii. Am invatat cum sa ne protejam proprietatea mai ales dupa anii duri de comunism. Poate ca e rau poate ca e bine. Insa nici in germania nu ii confisca masina fara un motiv bine intemeiat. Si numai in vederea acoperirii unei amenzi. Sa nu incurcam pedeapsa cu amenda cu confiscarea proprietatii.

          Bine nici politicienii lu peste nu stiu sa explice la oameni mai ales cand ponta stie tot.
          Sexy, inteligent, amuzant....Dar destul despre mine!

          Comment


          • Intotdeauna e impuscat mesagerul! Si ca sa fiu on, eu sper sa creasca de 10 ori taxa asta asa pe sistemul "ca ei pot ca au lejea" ca sa vedeti si voi cat de bun e sistemul si cat va protejaza! Si la fel sa confiste tot ce prezinta pericol public, adica la urma urmei orice vehicul .......domne feri c blana.... =)
            Last edited by cutaresku; 05-15-2013, 01:33 AM.
            Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

            Comment


            • Originally posted by valentinion View Post
              E vorba de proprietate. De bine de rau sa stii ca nu suntem chiar atat de fraieri noi romanii. Am invatat cum sa ne protejam proprietatea mai ales dupa anii duri de comunism. Poate ca e rau poate ca e bine. Insa nici in germania nu ii confisca masina fara un motiv bine intemeiat. Si numai in vederea acoperirii unei amenzi. Sa nu incurcam pedeapsa cu amenda cu confiscarea proprietatii.

              Bine nici politicienii lu peste nu stiu sa explice la oameni mai ales cand ponta stie tot.
              Viata are mai mare valoare decat proprietatea care o distruge :-)
              Gandeste-te ca mergi linistit pe strada si vine unu si intra peste tine ca nu-=si stapaneste masina si care stie ca nu primeste nimic decat amenda sau luni de suspendare a permisului, pe care-l rezolva cu 300 euro. Cand stii ca-ti pleaca masina si ca te duci la puscarie ... nu cred ca iti mai arde de viteza.

              Comment


              • Problema nu e marimea taxei, ci ca e luata pe motiv ca " O SA POLUEZI".
                Nu poti sa-mi iei bani pe "O SA" Ce se intampla daca eu fac masina praf din diferite cauze, si NU O SA? Ce face statul, imi va da banii inapoi?
                Toate tarile au taxa de poluare dar e bagata in combustibil, asigurari etc. N-a zis nimeni ca nu-s de acord cu timbru de mediu :-)

                Comment


                • Cum sa fentam TIMBRUL DE MEDIU, varianta 100% legala...

                  http://www.4tuning.ro/taxa-auto/cum-...wsletter_93429
                  Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                  W126 280SE
                  W123 280CE
                  W126 500SEC
                  W220 500L

                  'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                  Comment


                  • Dragut ar fi sa-i puna sa plateasca retroactiv timbrul, asa cum am auzit la stiri.
                    Last edited by paul_p; 07-03-2013, 21:20 PM.

                    Comment


                    • Foarte interesanta chestiunea asta cu partajul.
                      Maine dimineata vorbesc cu notarul de langa mine (suntem vecini de birouri poate ma ajuta)
                      Daca treaba e reala imi si trec mercedesa pe romanica



                      stima
                      Banii nu aduc fericirea, dar e mai confortabil sa plangi intr-un mercedes decat pe o bicicleta...!!!

                      Comment


                      • Cale ca sa fentam va fi intotdeauna, doar sa gasim portita!
                        Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                        W126 280SE
                        W123 280CE
                        W126 500SEC
                        W220 500L

                        'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                        Comment


                        • S-a gasit, e pe 4tuning si merge, caut link si va arat.

                          Comment


                          • Originally posted by vegeftw View Post
                            S-a gasit, e pe 4tuning si merge, caut link si va arat.
                            O tampenie.....nu dai la stat k dai la notar....schimbam p dracu cu masa, au crescut si de 5 ori tarifele notarii pt chestia asta, halal afacere!
                            Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

                            Comment


                            • Era de asteptat...
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment


                              • Originally posted by NinjaV12 View Post
                                O tampenie.....nu dai la stat k dai la notar....schimbam p dracu cu masa, au crescut si de 5 ori tarifele notarii pt chestia asta, halal afacere!
                                Preferabil sa dai 1000 la notar decat 5000 la stat
                                Daca mai gasesti, pune aici link-up. M-am uitat fugitiv si nu-l mai gasesc. Merci
                                Last edited by vegeftw; 07-05-2013, 13:55 PM.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF