Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Inmatriculari BULGARIA-Explicatii,intrebari si raspunsuri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Liber la inmatricularile pe Bulgaria...

    Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

    W126 280SE
    W123 280CE
    W126 500SEC
    W220 500L

    'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

    Comment


    • #62
      Originally posted by nstoe View Post
      Buna seara ! .
      Intrebare , ca sa raman cat de cat on topic :
      - Stie cineva un cetatean neamt , cu domiciliu stabil si loc de munca in tara nemtilor , care si-a inmatriculat Mercedes-ul in Bulgaria ? .
      Stima ! .
      Daca ar face asta. ar trebui ca, dupa 3 luni de la inmariculare fie sa renunte la domiciliul din Germania fie sa-si reinmatriculeze masina in Germa. La ei legea te obliga sa ai masina inmatriculata in tara unde ai domiciliul.

      Comment


      • #63
        off topic

        Multumesc pentru raspuns , vegeftw ! .

        Ps : cine avrut sa inteleaga unde bat , a inteles din prima .
        Stima ! .

        Comment


        • #64
          Si eu am inteles unde si "pe cine" bati ! DAR, exista un mare dar: nu pot accepta postul de cel mai prost din curtea scolii si sa ma uit cum "smecherii"(ministru mediului cu Porche de Bulgaria) o ard cu mingea de piele de '300 si eu ma chinui cu cea de 15 lei si aia dezumflata....Stima.
          PS: nu imi bat capul sa cred ca nu ai intelege unde vreau sa bat
          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

          Comment


          • #65
            Vesnica dezbatere...cine nu'si permite Mercedes sa nu'si cumpere, sau daca ai bani de masina cu motor de 4 - 5 litri trebuie sa platesti si impozitele aferente(la noi) ca daca nu, esti snob. Problema e ca un W220 de exemplu, indiferent de motorizare e o masina accesibila ca si pret aproape oricui si atunci intervine intrebarea: Se merita sa platesc cateva mii de euro inmatricularea + inca 1000 pe an impozit + cateva sute asigurare ca sa ma pot bucura si eu de confort? Raspunsul e evident nu. Personal sunt pentru inmatriculatul in Romania(sau tara de rezidenta) insa la noi e prea exagerata treaba. Pentru motorizarea de pe masina mea ar costa la fel de mult inmatriculatul in Romania ca si in Norvegia(unde nimic nu'i ieftin si salariul minim e MULT peste cel din Romania). Nu mai zic de faptul ca aici nu exista impozit pentru masini, doar o taxa anuala de drum, iar asigurarea la fel, nu e cu mult mai scumpa decat in Romania. Aaa, si pretul de revanzare al masinii ar fi si el de 2 - 3 ori mai mare. In concluzie eu cred ca cine vrea sa se bucure de o masina mai decenta la pret de Logan ar trebui sa o faca.
            dark days are coming...
            http://www.youtube.com/watch?v=M-RP9...eature=related

            Comment


            • #66
              Sincer am incercat sa te urmaresc dar m-am pierdut pe traseu...
              Ce e asa de greu de inteles pentru unii si de explicat pentru altii???
              Se cere normalitate intr-o tara care nu e normala incepand de sus in jos, se cere sa fim buni cetateni si sa ne cumparam masinile pe care ni le permitem intr-o tara in care ministrul mediului merge cu masina inscrisa in....Bulgaria, se cere sa ne platim impozitele si sa nu eludam Statul intr-o tara in care Statul e cel mai mare hot al banilor nostri,etc,etc...
              Este ca si cum ai tine morala copilului tau sa nu fumeze in timp ce tu tragi linistit dintr-un trabuc....Pe bune ??!!??
              Si ca sa nu monopolizam discutia si marca ,sunt oameni care vor Septari, eventual un Jaguar sau poate un Range Sport, masini la fel de scumpe ca si marca patronata aici.....sa inteleg ca si aia sunt snobi si ar trebui sa gaseasca eventual un Logan cu dotari similare !!!Stima.
              PS: Bulgaria forever iar cand nu o sa mai mearga sa fugim de Tariceanu,Plumb,Sova&Comp acolo o sa incerc in ...Congo....
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #67
                Nu m'am exprimat eu bine si abia acuma mi'am dat seama ca se putea interpreta exact pe dos.

                Am vrut sa zic ca nu e prima oara cand se dezbate subiectul "cine nu'si permite Mercedes sa nu'si cumpere", "fiecare sa'si cumpere masina in functie de buget", etc.
                Exista la noi in popor preconceptia asta ca daca ai Mercedes sau vreo masina cu motor mai mare atunci trebuie neaparat sa platesti si taxele aferente, ca deh, se presupune ca iti permiti. NU sunt de acord, pentru ca nu trebuie sa fii in ziua de azi CEO ca sa iti poti permite un W220 sau A8, sau seria 7, etc!
                Sunt masini accesibile ca pret, singura problema fiind taxele si atunci normal ca lumea o sa le inscrie in Bulgaria(si foarte bine fac).


                Sunt total de acord cu ce sustii si tu, si asta am vrut sa subliniez si eu. De ce sa platim impozitele si taxele astea exagerate in Romania atata timp cat exista o portita care la urma urmei e legala. Am zis si in postarea anterioara, la noi acuma se cer taxe la fel de mari, sau chiar mai mari ca in alte state europene unde nivelul de trai e MULT mai ridicat. Asa ceva clar nu e normal.

                Si eu am masina inmatriculata in Bg. In prima instanta intentionam sa o inscriu la noi cu toate ca taxa era 1800 Euro(plus impozit, asigurare, etc) dar acciza de 1 Euro/cmc chiar a pus capac.

                Sper ca m'am facut inteles, nu am avut in intentie sa te contrazic, din contra.
                dark days are coming...
                http://www.youtube.com/watch?v=M-RP9...eature=related

                Comment


                • #68
                  Buna ziua !
                  Regret ca domnul Cristi Nazarov se face ca nu intelege unde bat si incearca sa politizeze masiv discutia . Nu ma intereseaza cine si de ce plateste sau nu plateste taxe si impozite , cine este sau nu este patriot , cine respecta sau nu legea , etc .
                  Este treaba oricui ce face si cum face .

                  Optiunea mea , strict personala ar fi sa nu ma dau important cu Mercedes sh inmatriculat in Congo , ca tot veni vorba .

                  Ps :
                  Ministrul mediului din Germania nu circula cu masina inmatriculata in Bulgaria si totusi sunt o groaza de nemti care-si cumpara Logan .
                  Stima ! .

                  Comment


                  • #69
                    Deci, nu incerc sa politizez nimic, doar ca politicul a contribuit masiv la aceasta problema !!!Apoi tocmai asta ar trebui sa intelegem, cred eu, si anume faptul ca daca imi cumpar acum un Mercedes, din 2001-2003, masina veche si care este atat de "importanta" incat este cotata la un pret de 2000-400 de euro, nu cred ca o fac ca sa ma dau mare ci pur si simplu ca nu vreau sa merg cu o masina noua, acum si cu Abs in dotare standard !!!!!Despre asta e vorba in toata discutia....Stima
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #70
                      Da, dar neamțul?...

                      Comment


                      • #71
                        Da,dar neamtul?

                        Neamtul din Germania si "nemtii" dintre noi care vor sa traiasca la nivel european(german) in Romania,ar mai trebui mai intai sa munceasca in Romanica la acelasi nivel de 40 ore lucratoare pe saptamana si sa ramana pe luna cu maxim 150-200 de euro care poti sa ii pui deoparte sau sa ii economisesti pentru eventuale reparatii la "utilajele" cu steluta(reparatii sau intretineri ce uneori pot depasi lejer salariul mediu al romanilor).Eu sunt cam satul de genul asta de afirmatii ..."Da domne dar daca erai in germania nu facei asa,sau daca nu ai bani nu se merita sa conduci mercedes...sau daca nu iti permiti" TOTI care gandesc asa si care mai dau unora lectii de normalitate si moralitate,ar trebui sa mai stie un singur lucru:
                        MULTORA DINTRE NOI NI S-A FURAT DREPTUL DE A TRAI INTR-O LUME NORMALA!!!!!si de asta am plecat multi dintre noi in alte lumi...mai normale in care sa ne putem bucura de dreptul de a trai decent,conduce o masina decenta,a avea o viata decenta.Ei in Jermania muncesc pe 1200-1300 salariul minim garantat..isi permit sa isi plateasca toate taxele si impozitele si inmatricularile si etc...in romania noi nu...De ex in olanda platesti doar taxa de drum(in functie de greutatea masinii) in cazul meu 800 euro pe an si aprox 400 euro asigurare la un w210 280v6...in romania am calculat..e cam la fel..Zeus stie cel mai bine...diferenta e la salarii nu la altceva...sa fie salariile si valoarea banilor ca in alte tari europene si vor vedea toti colegii mai critici doar masini cu numere de Ro pe strazile patriei...inclusiv S600,750 IL si A8 4.2 sau 6.0 w12.Rog moderatorii sa ma scuze de off topic dar...aici chiar ca m-am simtit mai enervat de alte comentarii.

                        Comment


                        • #72
                          Un ultim off topic din partea mea pentru care imi cer scuze .

                          1- Nu sunt nici pro , nici contra inmatricularii unei masini in Bulgaria . Din punctul meu de vedere fiecare este liber sa procedeze cum crede de cuviinta , indiferend de optiuni politice , economice , loc de munca , ore prestate , taxe , impozite , etc .

                          2- Am remarcat numai faptul ca nu toti nemtii isi permit un Mercedes , din varii motive , dar nici nu le inmatriculeaza in alte tari .
                          Milioane de nemti nu au nicio jena sa-si cumpere peujeot , fiat , renault , logan , etc , cu toate ca muncesc de le sar capacele , nu li s-a furat dreptul la o viata normala , dar le arde buza sa conduca un Mercedes , poate chiar ML .

                          3 - Le doresc tuturor pasionatilor pentru marca Mercedes , multa sanatate ! .
                          Nu doresc nimanui sa fie implicat intr-un eveniment rutier cu o masina inmatriculata in Bulgaria .

                          Sa auzim numai de bine ! .

                          Comment


                          • #73
                            Sunt de acord cu impozite si asigurari mari, dar lasa-ne sa le inmatriculam, sa poti lua banii de la noi ;-)

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by nstoe View Post
                              ...
                              Nu doresc nimanui sa fie implicat intr-un eveniment rutier cu o masina inmatriculata in Bulgaria ...
                              Nu mai speria oamenii.
                              Sa nu generalizam.

                              Cunosc cazuri unde masina lovita de un "bulgar" cu toate documentele in regula, a fost gata in doua saptamani, cu tot cu acte, reparatii, etc.
                              Dar nu postez prin forumuri ca e rau sau bine.

                              Comment


                              • #75
                                Buna ziua ! .
                                Pe acest forum sunt numai oameni inteligenti care nu se enerveaza si nu se sperie asa de usor .
                                Cu multa intelepciune , ei citesc ce se scrie dar actioneaza dupa cum le dicteaza propria experienta de viata si nu dupa ce spun eu sau altcineva . Cel putin asa imi place sa cred .
                                Stima ! .

                                Cu riscul de a primi un avertisment pentru off topic :
                                Cine a citit atent si obiectiv ce am scris pe acest topic va observa ca nu am cautat sa conving pe nimeni de absolut nimic . Am remarcat numai .
                                Inca o data , fiecare este liber sa faca ce vrea .
                                Toate bune ! .

                                Ps : In Romania sunt inscris numai pe acest site de socializare tehnica . Deci , de scris , scriu numai aici nu pe forumuri .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF