Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cozi uriase de masini inmatriculate RO la inmatricularea pe BG

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by NinjaV12
    Corect, sa mai dam si inca 10% zeciuiala la rege!!!
    Ai raspuns cu mentalitatea romanului ,,dresat'' timp de peste 60 de ani, de comunisti. Cine spune ca trebuie sa dam zeciuiala? Ai auzit de monarhie constitutionala? Da-mi exemple de tari ( din Europa ) care au monarhii si in care populatia o duce mai prost ca noi. Si stii cat ne costa, lunar, cheltuielile facute numai de staff-ul lui boc ( fara salarii si indemnizatii )? Ziaristii au calculat ca 2 milioane de euro, dar sa spunem ca exagereaza si sa zicem numai un milion de euro si tot e mult. Si cat cheltuie restul clasei politice? Sunt sigur ca o monarhie ne-ar costa mai putin decat ne costa haita asta de lupi.

    Comment


    • #17
      Originally posted by ElCid View Post
      Ai raspuns cu mentalitatea romanului ,,dresat'' timp de peste 60 de ani, de comunisti. Cine spune ca trebuie sa dam zeciuiala? Ai auzit de monarhie constitutionala? Da-mi exemple de tari ( din Europa ) care au monarhii si in care populatia o duce mai prost ca noi. Si stii cat ne costa, lunar, cheltuielile facute numai de staff-ul lui boc ( fara salarii si indemnizatii )? Ziaristii au calculat ca 2 milioane de euro, dar sa spunem ca exagereaza si sa zicem numai un milion de euro si tot e mult. Si cat cheltuie restul clasei politice? Sunt sigur ca o monarhie ne-ar costa mai putin decat ne costa haita asta de lupi.
      Am sa va rog sa ramaneti on topic, sa nu degeneram. Monarhia nu intra in topic aici.
      Cozi uriase de masini inmatriculate RO la inmatricularea pe BG
      Last edited by Carmine; 03-07-2011, 20:33 PM.
      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

      Comment


      • #18
        Originally posted by carmine
        Am sa va rog sa ramaneti on topic, sa nu degeneram. Monarhia nu in topic aici.
        Cozi uriase de masini inmatriculate RO la inmatricularea pe BG
        Scuze ptr. off topic! M-am saturat de hotii astia si m-am lasat ,,dus de val''! Referitor la subiect, cred ca multimea de romani, care merg sa-si inmatriculeze masinile in Bulgaria si faptul ca astfel Statul nu mai incaseaza bani de pe urma acestor masini, va provoca o reactie negativa a Statului, care va gasi o ,,chichita'' legislativa ptr. a sicana acesti romani. Desii nu au momentan ce sa faca, probabil ca vor inventa ceva cu care sa blocheze sau sa descurajeze inmatricularile in Bulgaria. Pot ajunge chiar la conflicte diplomatice , denuntand Bulgaria, ca ajuta la poluarea Romaniei, cea pura si ecologica! Cand sunt bani multi in joc, Statul e in stare de orice.

        Comment


        • #19
          Si Bulgaria va raspunde prompt cu "drepturile omului" pe masa.Iar statul roman iar o ia la dos.
          Singura posibilitate sa tulbure apele este sa iasa din UE ori Romanica ori Bulgaria.
          Si cred ca Romanica va zbura prima din UE daca statul roman aduce acuze in vreun fel la adresa statului bulgar.(si apoi se aprinde fitilul in tara lui Popeye)
          As putea intra mult in subiect, dar pricipalul vinovat tot poporul roman il gasesc(ma numar si eu pe aici).
          Neam cacat pe noi cu protestele la pompa si sa scumpit benzina la OMV de 2 ori in 2 zile; astazi este 5.3lei/L cea de 95.(parca este 1leu peste pretul de care se vorbea ca ar trebui sa fie per litru ) )
          Last edited by Carmine; 03-11-2011, 00:37 AM.
          Vand jante A class cu anvelope vara 600lei.
          https://diagnoza-auto-cta.blogspot.r...255517-ms.html

          Comment


          • #20
            Originally posted by flavyus1987 View Post
            Si Bulgaria va raspunde prompt cu "drepturile omului" pe masa.Iar statul roman iar o ia la dos.
            Singura posibilitate sa tulbure apele este sa iasa din UE ori Romanica ori Bulgaria.
            Si cred ca Romanica va zbura prima din UE daca statul roman aduce acuze in vreun fel la adresa statului bulgar.(si apoi se aprinde fitilul in tara lui Popeye)
            As putea intra mult in subiect, dar pricipalul vinovat tot poporul roman il gasesc(ma numar si eu pe aici).

            Neam cacat pe noi cu protestele la pompa si sa scumpit benzina la OMV de 2 ori in 2 zile; astazi este 5.3lei/L cea de 95.(parca este 1leu peste pretul de care se vorbea ca ar trebui sa fie per litru ) )
            Asa ca nu mai vorbiti pe forum ascunsi in spatele unui username, vorbiti prin fapte.
            Ar fi bine sa iesim ambele daca tot nu o sa intram in shenghen sau nu o sa putem avea la liber viza de america precum Ungaria, dar eu prevad mai degraba daca lucrurile tot escaladeaza asa ceva mult mai grav la nivel mondial! Faza cu inmatriculatul in Bg sau in Afganistan sau lasata asa chiar nu o sa mai conteze absolut deloc pt nimeni in curand.

            Faptic, pai cand era 4.9 benzina de 98 se protesta in masa aproape ca la revolutie, pe cand acuma ca e 5.4 aia de 95 toti mucles.....care-i treaba nu inteleg, mai ales ca e si ceva mai cald afara deci vremea ar fi cu protestatarii....?!?!?!?!?!
            Tot faptic deocamdata eu protastez in felul meu fiind tot mai putin civilizat si anume arunc totul pe jos, complet aiurea in chestiile alea de reciclare, si alte chestii, ca oricum la cat ne fura cu taxe, accizi si alte hotii macar sa dea la unii de lucru sa le stranga si sorteze!
            Acuma sa nu mi-o bagati pe aia cu civilizatia care se face numai cu forta, pt ca eu stiu alt dicton care zic eu ca e onorabil chiar daca o sa ziceti pe buna dreptate ca e mai totalitarist comunist:
            "Nu poti? -te ajutam; Nu stii? -te invatam; Nu vrei? Te obligam!"
            ....pacat ca in prostocratia asta, primele 2 variante dispar tot mai mult, dar se contureaza tot mai tare ultima!
            Nu o sa cumpar masina noua in veci atata timp cat ne mai mintiti cu poluarea motoarelor termice...pai atunci faceti masini electrice ieftine, si nu mai veniti cu povesti pt pesti ca nu merita sau nu tin sau blah blah ca de aia ies scumpe!!!

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF