Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

achizitie slk

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • achizitie slk

    Sunt de ceva timp inscris pe forum si urmaresc zilnic cam tot ce se posteaza aici. Acum a venit momentul in care as dori sa achizitionez un skl strict ca masina de vara si as avea nevoie de ceva sfaturi de la cei priceputi in domeniu. Ma intereseaza in mod special modele pana in 2003 care sa aiba cutie manuala si sa fie cat mai aproape de stare originala. Am gasit ceva anunturi si as dori ceva pareri de la colegi:https://www.olx.ro/oferta/vand-merce...r-ID8knt7.html sau acesta https://www.olx.ro/oferta/vand-slk200-ID8xnLN.html

  • #2
    Revin cu ceva clarificari privind ceea ce imi doresc de la masina mult dorita si anume ca bugetul ar fi in jurul sumei de 10000 euro masina sa fie intretinuta si imi deresc cutie manuala.Ma uit si la modele dupa 2006 motor obligatoriu pana in 2000cmc.

    Comment


    • #3
      Salut, opinia mea este sa te orientezi catre motorul M271 de 1.8 litrii cu kompressor mecanic de 163 de cai si 120kW. Este un motor mai nou care se monteaza si astazi pe masinile noi din fabrica ( cu modificari bineinteles), decat vechiul motor M111 cum sunt cele din anunturile de mai sus despre care ai intrebat.


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #4
        Am mai gasit ceva interesant ma incanta ca are cutie manuala si as dori ceva pareri de la colegi https://www.olx.ro/oferta/mercedes-b...t-ID8hDBJ.html

        Comment


        • #5
          Arata OK, vezi si tu o verificare la MB si daca e OK, de ce nu.
          Bafta!
          Membru Fondator A.P.L.I.B.D.N.B. - Asociația Pentru Lupta "ĂŽnpotriva" Beției Dezorganizate "Niște Bețiv"

          Comment


          • #6
            Cutia manuala pe SLK este nasoala atat pe R170 cat si pe R171 din cauza ambreiajului tampit. Le-am condus pe ambele si nu le pot recomanda. De asemenea le-am condus pe ambele automate si sunt superbe, nu exista comparatie.
            Ca motoare M111 este mult mai fiabil decat M271.
            M111 are un cuplu mai bun in turatii joase, mult mai placut decat M271
            M271 in schimb raspunde mai bine in turatii inalte unde peste 4500rpm M111 pare ca se sufoca.
            In rest ca si comparatie:
            - atat R170 cat si R171 franeaza la fel de prost
            - senzatia si raspunsul directiei la R170 este cel putin cretina (din fericire la R171 au renuntat la semicaseta si au revenit la cremaliera)
            - sunetul de evacuare mai frumos la R170 (M111)
            - portbagaj mai mare la R171
            - mai mult loc pentru persoanele inalte in R171
            - suspensie mai buna la R171
            Last edited by JustinCase; 07-17-2017, 07:23 AM.

            Comment


            • #7
              Multumesc de sfaturile primite de la toti colegii, insa am luat o decizie de moment care sper sa fie si buna si am comandat tot un coupe dar alta marca, respectiv un ford mustang nou cu motorul de 2.3 ecobust. Sper sa fie o alegere inspirata si indata ce intru in posesia ei promit sa revin cu impresii. Multumesc inca odata.

              Comment


              • #8
                Sa-l stapanesti sanatos! Eu unul vreau sa stiu cum este E o masina frumoasa!

                Comment


                • #9
                  Buna alegere! Sa il stapanesti sanatos!


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF