Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Merita un Cl 600 2001 ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merita un Cl 600 2001 ?

    Salutare!Sunt nou pe acest forum si as dorii sa pun o intrebare celor mai bine experimentati in ceea ce priveste marca Mercedes!Ma intereseaza sa cumpar in curand un Mercedes CL 600 2001,putin sub 200000 km,arata ok,este full options are si V12`le scris cu auriu nu cu argintiu...propietarul zice ca e o editie mai rara..Deasemenea mi-a spus ca a avut decat usa soferului schimbata si bara fata plus vasco-cuplajul de la motor.Are carte service el fiind cetatean austriac,serviceurile sunt facute acolo si sunt toate..Ce sfaturi imi dati?ce cade la aceasta masina?la acest model?sunt probleme bine stiute la w215 cl 600?
    Multumesc anticipat!

  • #2
    Inca ceva va rog sa imi precizati pentru cine cunoaste un consum cat mai exact in Bucuresti si la drum lung!Multumesc inca odata!

    Comment


    • #3
      Cel mai bine te lamureste colegul cl600 care detine una din-asta...
      Last edited by VLADD; 12-18-2009, 19:44 PM.

      Comment


      • #4
        Originally posted by vladruse View Post
        Cel mai bine te lamureste colegul cl600 care detine una din-asta...
        Da,el cred ca m-ar putea ajuta am vazut ca se ocupa si pe partea de software,i-am lasat deja private sper sa imi raspunda cat de curand !
        Last edited by VLADD; 12-18-2009, 19:44 PM.

        Comment


        • #5
          Riscant zic eu.
          200 000 km e mult. Banuiesc ca nu i-a schimbat doar usa fata si bara, ti-a zis de ele pt ca erau evidente probabil. Consumul....banuiesc 30 % la drum lung si 45 % in oras.
          Un C 180 consuma 13-14 % in oras la mers normal si nu in Bucuresti.
          Daca te tine consumul, baga mare ! E super motor ....banuiesc

          Comment


          • #6
            Nu vreau sa fiu rautacios,iti inteleg tentatia,dar daca preocuparea ta vis-a-vis de un CL600 (adica cel mai cel dintre Mercedesurile de serie,in orice epoca,indiferent daca sub aceasta denumire sau alta) este legata de consum,poate ca ar trebui sa te orientezi spre un alt model,sau macar o alta motorizare.
            Stii cum se spune - "if you feel the need to ask,you can't afford it !"
            CUORE SPORTIVO

            Comment


            • #7
              Daca nu vrei poza o scot...nu-i bai...
              Am zis sa-si faca baiatu o idee...

              Comment


              • #8
                Originally posted by marius68582 View Post
                Nu vreau sa fiu rautacios,iti inteleg tentatia,dar daca preocuparea ta vis-a-vis de un CL600 (adica cel mai cel dintre Mercedesurile de serie,in orice epoca,indiferent daca sub aceasta denumire sau alta) este legata de consum,poate ca ar trebui sa te orientezi spre un alt model,sau macar o alta motorizare.
                Stii cum se spune - "if you feel the need to ask,you can't afford it !"
                Am avut Ml 55 amg si ca ultima masina un Bmw M3 deci cunosc ce si cum consuma un motor puternic,vroiam sa stiu valorile sa imi fac o idee,nu dupa asta il cumpar,nu am avut in viata mea motor mai mic de 3000 si doar un diesel tot 3000 bmw seria 7 e65 in rest benzinare..

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Vlad123 View Post
                  Am avut Ml 55 amg si ca ultima masina un Bmw M3 deci cunosc ce si cum consuma un motor puternic,vroiam sa stiu valorile sa imi fac o idee,nu dupa asta il cumpar,nu am avut in viata mea motor mai mic de 3000 si doar un diesel tot 3000 bmw seria 7 e65 in rest benzinare..
                  Deci potential este,
                  M-am uitat de curiozitate pe Mobile.de,la un CL 600 din 2004,
                  Va arat si voua ce am vazut, si m-a cam lasat cu buzele umflate si cu sangele, negru,, si nici macar nu este unul special, ci unul obisnuit...

                  Ia-l frate...
                  Attached Files
                  Last edited by florineasca; 10-22-2009, 21:20 PM.
                  W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                  http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                  Comment


                  • #10
                    Stiu masina. Am fost sa o vad si eu. De foarte mult timp se chinuie cetateanul ala strain sa o vanda. Din ce am observat are ceva probleme, pt ca initial am vrut sa o cumpar eu.

                    Si eu astept sa apara un cl600 si dupa niste sapaturi pe net, am inteles ca versiunea de dupa 2003 e net superioara si din prisma performantelor si a fiabilitatii.

                    Comment


                    • #11
                      CL600 de vanzare

                      Originally posted by 300zxtt View Post
                      Stiu masina. Am fost sa o vad si eu. De foarte mult timp se chinuie cetateanul ala strain sa o vanda. Din ce am observat are ceva probleme, pt ca initial am vrut sa o cumpar eu.

                      Si eu astept sa apara un cl600 si dupa niste sapaturi pe net, am inteles ca versiunea de dupa 2003 e net superioara si din prisma performantelor si a fiabilitatii.
                      Dupa 2004, chiar e net superior insa si mult mai scump. Am sa-l scot pe al meu CL600 la vanzare utilizand ideea unui coleg de pe aici (geniala in contextul crizei!) de a pune titlul: Cat mai pot lua pe el...
                      http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                      www.mbretrofit.ro

                      Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                      Comment


                      • #12
                        cl600

                        Originally posted by Vlad123 View Post
                        Salutare!Sunt nou pe acest forum si as dorii sa pun o intrebare celor mai bine experimentati in ceea ce priveste marca Mercedes!Ma intereseaza sa cumpar in curand un Mercedes CL 600 2001,putin sub 200000 km,arata ok,este full options are si V12`le scris cu auriu nu cu argintiu...propietarul zice ca e o editie mai rara..Deasemenea mi-a spus ca a avut decat usa soferului schimbata si bara fata plus vasco-cuplajul de la motor.Are carte service el fiind cetatean austriac,serviceurile sunt facute acolo si sunt toate..Ce sfaturi imi dati?ce cade la aceasta masina?la acest model?sunt probleme bine stiute la w215 cl 600?
                        Multumesc anticipat!
                        CL600 nu are vasco-cuplaj!
                        http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


                        www.mbretrofit.ro

                        Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

                        Comment


                        • #13
                          Nu stie nimeni vreun W215 de vanzare in afara de cele de pe net?

                          Comment


                          • #14
                            Poate ma ajuta cineva si pe mine cu vreun sfat/raspuns?... Poti sa iei un CL600 din 98 incoace si sa-i pui un propulsor diesel de ultima generatie si operatiunea sa fie regulamentara/legala??? Sunt disperat dupa un CL dar nu mi-as putea permite consumul. Ma intreb daca cei de la RAR ne-ar lasa...viata mi-ar fi salvata !!! Ganditi-va :design incredibil ,lux suprem,consum redus...

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by SoFly View Post
                              Poate ma ajuta cineva si pe mine cu vreun sfat/raspuns?... Poti sa iei un CL600 din 98 incoace si sa-i pui un propulsor diesel de ultima generatie si operatiunea sa fie regulamentara/legala??? Sunt disperat dupa un CL dar nu mi-as putea permite consumul. Ma intreb daca cei de la RAR ne-ar lasa...viata mi-ar fi salvata !!! Ganditi-va :design incredibil ,lux suprem,consum redus...
                              Cred ca s-o pute dar cine ar face asta? Banuiesc ca te poti orienta mai jos ca motorizare.

                              Cine nu ar auzi zilnic "cutremurul" asta http://www.youtube.com/watch?v=Aiy8a...eature=related ... ah, da... cine nu are bani de atata gaz...
                              W203 - 2001

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF