Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Vand "Cobra" W123, 200d, 1979

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by 200ce_marius View Post
    S-o trimit la caldurica?
    De ce nu? Cu siguranta e mai bine decat.. AICI!

    Comment


    • #17
      Originally posted by carmine View Post
      W123 in starea asta mai rar in Romania.. Pacat ca o dai, bafta la vanzare !
      Nu e singura in stare asta.Sunt si originale cu vopseaua de fabrica care valoreaza mult mai mult ca una refacuta!!!

      Comment


      • #18
        Nu o voi trimite, pentru ca in general ma feresc sa fac astfel de afaceri cu familia, prietenii si cunoscutii, e prea riscant.

        Cat despre vanzare, m-ati cam incurcat astia de ati fost in Constitutiei la intalnire, fiindca toti mi-ati spus ca nu merita sa o vand. Din pacate, sunt de acord cu voi, dar fiindca intre timp am ajuns pe galben (ca pe verde doar peste vreo luna) cu situatia financiara, inca ramane la vanzare.
        1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
        1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
        dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

        Comment


        • #19
          Am vazut-o sambata pe DN1 foarte frumoasa masina, am mers in spatele ei de la otopeni pana la baneasa si a mers constant cu 110, asa cobra pe viu eu nu am mai vazut, bafta la vanzare!

          Comment


          • #20
            Da, eram in ultima parte a unui test-drive cu un cumparator. Eram trei persoane in masina, i-a dat pedala cat a simtit ca e ok ca siguranta in traficul intens de atunci. De mers merge si 130kmh. Fum scotea la viteza aia? Eu n-am putut sa vad vreodata dinauntru.

            Omul ar cumpara-o, dar nu o vand eu pentru 1800 euro cat a oferit el.

            Multumesc!
            1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
            1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
            dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

            Comment


            • #21
              Sa stii ca fum nu scotea, a scos foarte putin intr-o perioada in care ai dus-o cam la 120 dupa bordul la masina atat(adica doar perioada de urcarare la acea viteza), ceva de genul ca la un diesel automat cand face inferioara , in rest nimic.Superba masina si bafta poate reusesti sa o pastrezi.

              Comment


              • #22
                Multumesc pentru aprecieri. Sambata o conducea tocmai un coleg forumist care cred ca maine mi-o ia din posesie. Nu stiu inca daca sa ma bucur sau sa imi para rau. Stiu doar ca fostul ei proprietar a plans cand am luat-o eu. Iar cand ii aud pe cate unii care suna si vorbesc fara sa cunoasca vehiculul ca si cum am inebunit ca postez un pret de 2500-3000 euro, ca si cum ar trebui sa fie "factory condition" la banii astia, imi vine sa ii impusc pe toti. Intre toti cunoscutii mei, sunt singurul care mi-am vandut masinile in pierdere.
                1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
                1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
                dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

                Comment


                • #23
                  Originally posted by 200ce_marius View Post
                  Intre toti cunoscutii mei, sunt singurul care mi-am vandut masinile in pierdere.
                  Oho, daca-i sti.... In continuare bafta la vanzare, o s-o dai.
                  Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                  http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                  http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                  Comment


                  • #24
                    Salve domnu totusi ai putea sa-mi spui si mie unde ai facut lucrarile de tinichigerie la ea, nu de alta dar am si eu un 126 care se afla intr-un proces de restaurare destul de sever, si necesita imperios si astfel de lucrari.
                    Multumesc mult daca imi poti da informatiile chiar si pe pm si mii de scuze de off-topic, milioane chiar.
                    Oricum trebuie sa recunosc masinuta asta a ta arata fantastic un bun exemplu ca si la noi exista oameni cinstiti si pasionati de masini calumea.
                    Si sincer daca nu eram bagat in munca asta cu masina mea iti jur ca nu stateam pe ganduri cobra asta era acum amea. Chiar imi pare rau ca nu m-am nimerit deloc, chiar ma oftic.
                    Ex. W126 '83 380SE (300D cobra) saraca era de-a dreptul impaiata
                    Ex. W126 '91 500SE automat( 300D w124-92-94) macinata de imense furii interioare si rugina in aceeasi masura.
                    W126 '86 300SE automat (Reborn)
                    W124 '92 250TD soon on the road

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by e-man View Post
                      Salve domnu totusi ai putea sa-mi spui si mie unde ai facut lucrarile de tinichigerie la ea, nu de alta dar am si eu un 126 care se afla intr-un proces de restaurare destul de sever, si necesita imperios si astfel de lucrari.
                      Multumesc mult daca imi poti da informatiile chiar si pe pm si mii de scuze de off-topic, milioane chiar.
                      Salut! Eu am facut prea putine lucrari de tinichigerie la ea: doar podeaua (vezi in semnatura ce si cum, treaba proasta per total), si recent curburile la aripi (nu stiu cum le zice, scuze), fata si spatele jos precum si pragurile. Adica au fost curatate bine, grunduite si revopsite. Nu aveau probleme, doar incepeau probleme si am decis sa nu le permit. Asadar, ma indoiesc ca vei primi vreo recomandare de tinichigerie sau chiar vopsitor din partea cuiva; se face munca de mantuiala. Am intalnit cazuri (rare) de treaba nota 10, dar la preturi peste cele la care te astepti pe un forum.

                      Originally posted by e-man View Post
                      Oricum trebuie sa recunosc masinuta asta a ta arata fantastic, un bun exemplu ca si la noi exista oameni cinstiti si pasionati de masini ca lumea.
                      Multumesc, m-am straduit. Noroc ca plapuma mi-a permis, precum si timpul sau chiar varsta (la care imi placeau masinile mai mult ca femeile). O sa ma intorc la vechituri, ca-mi plac. Momentan nu am timp de ele, pur si simplu. Trebuie iubite, nu uitate intr-un garaj.

                      Originally posted by e-man View Post
                      Si sincer daca nu eram bagat in munca asta cu masina mea iti jur ca nu stateam pe ganduri cobra asta era acum a mea. Chiar imi pare rau ca nu m-am nimerit deloc, chiar ma oftic.
                      Sa nu iti para rau, lucrurile se intampla intotdeauna dintr-un motiv anume. O sa imi dai dreptate intr-o zi; nu zic cum si de ce, pentru ca se pot intampla mai multe lucruri, pe care n-avem cum sa le influentam. Iubeste-ti masina, W126, ca altfel o sa ai ghinioane cu ea si nu vei intelege de ce. Deocamdata, Margot mi-a parasit ograda, noroc ca a ramas la un pasionat, coleg nou si discret de pe forum. Deci aproape de noi, zic eu.
                      1979 Mercedes 200D, manual - fosta mea batranica
                      1993 Mercedes 200CE-16, automat - armasarul #1
                      dar si alte sase roti, grupate doua cate doua: Honda, Vespa si Electra

                      Comment


                      • #26
                        Saut. Mai este valabil anuntul?

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by andrei.piciorus View Post
                          Saut. Mai este valabil anuntul?
                          Din pacate Dl Marius ''nu mai este printre noi''...


                          Ce crezi, care sunt sansele sa fie inca valabil anuntul?
                          Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                          W126 280SE
                          W123 280CE
                          W126 500SEC
                          W220 500L

                          'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                          Comment


                          • #28
                            R.I.P.! Tare trist! Se pare ca Dumnezeu ii ia la el tocmai pe cei mai buni dintre noi...

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF