Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

CLK 63 AMG Black Series

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CLK 63 AMG Black Series

    S-a terminat cu masinile, pana aici!! Este epica masina iar prezentarea lui Clarkson legendara.


    Last edited by Caligula; 05-03-2009, 14:59 PM.
    Any person that runs is a VC anyone that stands still is a well disciplined VC"

  • #2
    Episodul ala e vechi.
    Asta e mai nou si mai... epic.

    Clarkson thinks this is the most thrilling car since Michael Jackson went white
    Unless I'm very much mistaken...

    Comment


    • #3
      No offence dar e mult mai misto primul, e de Oscar.
      Any person that runs is a VC anyone that stands still is a well disciplined VC"

      Comment


      • #4
        Intradevar masina este fenomenala dar acum na ce era sa zica si el avand in vedere ca la momentul respectiv o detinea

        Comment


        • #5
          Astia sunt nebuni!! ...se incarca mai greu dar merita!
          Last edited by b61sop; 11-13-2009, 17:33 PM.
          2007 MB W211-220cdi

          Comment


          • #6
            O masina de nota 10 , o consider masina perfecta , mult peste m3 , m5 , m6 , etc

            Comment


            • #7
              Originally posted by IonutzRRR View Post
              O masina de nota 10 , o consider masina perfecta , mult peste m3 , m5 , m6 , etc
              Si eu o consider superba, o masina fenomenala cu un monstru de 6,2 litri aspirat de care pana si Jeremy Clarkson era incantat de cum a fost construita.Dar, nu e asa de rapida pe cum se crede, fiind inferioara fata de multe alte modele concurente.
              Dar totusi, vezi ca acum compari mere cu pere. Black Series e o versiune modificata si se vinde in serie mica. Daca tot ai aduc comparatia cu BMW, ai sa vedem niste timpi si daca e CLK black series mult peste M5.... la acceleratii.

              Mercedes CLK 63 Black Series
              0-100 km/h 4.3 seconds
              0-160 km/h 9.5 seconds
              0-200 km/h 14.2 seconds

              2005 BMW M5 (E60)
              0-100 km/h 4.4 seconds
              0-160 km/h 9.2 seconds
              0-200 km/h 13.5 seconds


              Datorita greutatii mai mari a m5-ului, clk pleaca mai bine pana in 100km/h dar dupa aia, cam ramane in urma.La pretul cerut pe Black Series exista modele concurente de la Bmw cum ar fii M3 GTR, M3 CSL si mai nou M3GTS care pe circuit......

              Ca tot am ajuns la circuit, masina e exceptionala, avand timpi foarte buni, dar cu mult sub R8:

              Mercedes CLK 63 Black Series
              Hockenheim Short 1:13.8
              Nordschleife 7:59.8
              Top Gear Track 1:26
              SportAuto wet handling test 1:33.2
              Anglesey National 1:03.2

              Audi R8 V10 5.2 FSI
              Hockenheim Short 1:10.9
              Nordschleife 7:44.0
              Top Gear Track 1:21.6
              SportAuto wet handling test 1:33.4
              Anglesey National 1:01.8

              Iar comparativ cu Nissan GTR....

              Mercedes CLK 63 Black Series
              0-100 km/h 4.3 seconds
              0-160 km/h 9.5 seconds
              0-200 km/h 14.2 seconds

              Nissan GT-R Spec-V
              0-100 km/h 3.2 seconds
              0-160 km/h 8.4 seconds
              0-200 km/h 13.3 seconds
              Iar daca e sa vedem performantele pe circuit, e de la sine inteles ce diferenta poate fii intre cele doua modele....


              Mercedes CLK 63 Black Series-Nordschleife 7:59
              Nissan GTR-Nordschleife 7:29

              Deci pe Nürburgring diferenta e colosala......


              Oare e chiar atat de rapida aceasta masina?Si mai ales la pretul cerut pe ea?
              Last edited by 300zxtt; 11-30-2009, 11:51 AM.

              Comment


              • #8
                Originally posted by 300zxtt View Post
                Oare e chiar atat de rapida aceasta masina?Si mai ales la pretul cerut pe ea?
                [Sport Auto] BMW M3 vs. Mercedes-Benz CLK63 AMG Black Series
                laptimes Hockenheim
                M3:1.14,3 min
                CLK63 BS 1.13,8 min


                M3
                0-100km/h: 4.8s
                80-120km/h: 7.2(6.)
                Max: 280km/h(M Driver Package option code 07ME)


                CLK63Black Series
                0-100km/h: 4.5s
                80-120km/h: 8.9s(7. speed of autobox)
                Max: 300km/h


                M3 tires-Michelin Pilot Cup
                CLK63Black-Pirelli P Zero Corsa

                Source: Sportauto

                Bmw M6 vs MB CLK 63 AMG Black Series:http://www.youtube.com/watch?v=zNzuI7LO5lE

                Pagani Zonda F vs MB CLK 63 AMG Black Serieshttp://www.youtube.com/watch?v=sJB7q...layer_embedded
                Aici ce sa mai spunem de pret.

                Apropo uite si R8 CE tare e:http://www.youtube.com/watch?v=2xc6KqhpoBk
                Primele 51 secunde sunt interesante.

                Uite una buna:http://www.youtube.com/watch?v=fkLATjo6Oyo
                Cam atat am gasit.

                P.S:a nu se intelege ca am ceva cu tine aduc doar argumente.Numai bine.
                Last edited by vizyboss; 11-30-2009, 19:31 PM.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by vizyboss View Post
                  [Sport Auto] BMW M3 vs. Mercedes-Benz CLK63 AMG Black Series
                  laptimes Hockenheim
                  M3:1.14,3 min
                  CLK63 BS 1.13,8 min


                  M3
                  0-100km/h: 4.8s
                  80-120km/h: 7.2(6.)
                  Max: 280km/h(M Driver Package option code 07ME)


                  CLK63Black Series
                  0-100km/h: 4.5s
                  80-120km/h: 8.9s(7. speed of autobox)
                  Max: 300km/h


                  M3 tires-Michelin Pilot Cup
                  CLK63Black-Pirelli P Zero Corsa

                  Source: Sportauto

                  Bmw M6 vs MB CLK 63 AMG Black Series:http://www.youtube.com/watch?v=zNzuI7LO5lE

                  Pagani Zonda F vs MB CLK 63 AMG Black Serieshttp://www.youtube.com/watch?v=sJB7q...layer_embedded
                  Aici ce sa mai spunem de pret.

                  Apropo uite si R8 CE tare e:http://www.youtube.com/watch?v=2xc6KqhpoBk
                  Primele 51 secunde sunt interesante.

                  Uite una buna:http://www.youtube.com/watch?v=fkLATjo6Oyo
                  Cam atat am gasit.

                  P.S:a nu se intelege ca am ceva cu tine aduc doar argumente.Numai bine.

                  Nu mai incerca sa ne arati superioritatea Mercedes-ului ptr. ca stim deja ce poate....si daca vrei sa le arati si altor ''colegi iubitori al altor marci'' degeaba te chinui...{e in zadar}...tot bemveul va fii mai tare decat Mercedes-ul.... Si cand ''vor'' recunoaste ca Mercedes-ul e mai tare pe 0-100{vor venii alte texte...nu sta in curbe....avantajul de 2-3 sutimi sunt prea mici si nu conteaza....exceptand cazurile in care bemveul conduce}

                  sigpic

                  "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                  Comment


                  • #10
                    Totusi sa nu uitam ca clk 63 amg black are totusi un pedigree in spate.E o masina de safety car scoasa pe strada.
                    Mercedes W202 C180 Sport
                    Mercedes W245 B180 cdi

                    Comment


                    • #11
                      Iata si dovada mai jos putin )

                      Originally posted by 300zxtt View Post
                      Si eu o consider superba, o masina fenomenala cu un monstru de 6,2 litri aspirat de care pana si Jeremy Clarkson era incantat de cum a fost construita.Dar, nu e asa de rapida pe cum se crede, fiind inferioara fata de multe alte modele concurente.
                      Dar totusi, vezi ca acum compari mere cu pere. Black Series e o versiune modificata si se vinde in serie mica. Daca tot ai aduc comparatia cu BMW, ai sa vedem niste timpi si daca e CLK black series mult peste M5.... la acceleratii.

                      Mercedes CLK 63 Black Series
                      0-100 km/h 4.3 seconds
                      0-160 km/h 9.5 seconds
                      0-200 km/h 14.2 seconds

                      2005 BMW M5 (E60)
                      0-100 km/h 4.4 seconds
                      0-160 km/h 9.2 seconds
                      0-200 km/h 13.5 seconds


                      Datorita greutatii mai mari a m5-ului, clk pleaca mai bine pana in 100km/h dar dupa aia, cam ramane in urma.La pretul cerut pe Black Series exista modele concurente de la Bmw cum ar fii M3 GTR, M3 CSL si mai nou M3GTS care pe circuit......

                      Ca tot am ajuns la circuit, masina e exceptionala, avand timpi foarte buni, dar cu mult sub R8:

                      Mercedes CLK 63 Black Series
                      Hockenheim Short 1:13.8
                      Nordschleife 7:59.8
                      Top Gear Track 1:26
                      SportAuto wet handling test 1:33.2
                      Anglesey National 1:03.2

                      Audi R8 V10 5.2 FSI
                      Hockenheim Short 1:10.9
                      Nordschleife 7:44.0
                      Top Gear Track 1:21.6
                      SportAuto wet handling test 1:33.4
                      Anglesey National 1:01.8

                      Iar comparativ cu Nissan GTR....

                      Mercedes CLK 63 Black Series
                      0-100 km/h 4.3 seconds
                      0-160 km/h 9.5 seconds
                      0-200 km/h 14.2 seconds

                      Nissan GT-R Spec-V
                      0-100 km/h 3.2 seconds
                      0-160 km/h 8.4 seconds
                      0-200 km/h 13.3 seconds
                      Iar daca e sa vedem performantele pe circuit, e de la sine inteles ce diferenta poate fii intre cele doua modele....


                      Mercedes CLK 63 Black Series-Nordschleife 7:59
                      Nissan GTR-Nordschleife 7:29

                      Deci pe Nürburgring diferenta e colosala......


                      Oare e chiar atat de rapida aceasta masina?Si mai ales la pretul cerut pe ea?
                      Cred ca ai vrut sa zici cu mult peste r8

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by paul1983 View Post
                        Cred ca ai vrut sa zici cu mult peste r8
                        Sorry,nu am fost atent. O seara buna,

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by vizyboss View Post
                          [Sport Auto] BMW M3 vs. Mercedes-Benz CLK63 AMG Black Series
                          laptimes Hockenheim
                          M3:1.14,3 min
                          CLK63 BS 1.13,8 min


                          M3
                          0-100km/h: 4.8s
                          80-120km/h: 7.2(6.)
                          Max: 280km/h(M Driver Package option code 07ME)


                          CLK63Black Series
                          0-100km/h: 4.5s
                          80-120km/h: 8.9s(7. speed of autobox)
                          Max: 300km/h


                          M3 tires-Michelin Pilot Cup
                          CLK63Black-Pirelli P Zero Corsa

                          Source: Sportauto

                          Bmw M6 vs MB CLK 63 AMG Black Series:http://www.youtube.com/watch?v=zNzuI7LO5lE

                          Pagani Zonda F vs MB CLK 63 AMG Black Serieshttp://www.youtube.com/watch?v=sJB7q...layer_embedded
                          Aici ce sa mai spunem de pret.

                          Apropo uite si R8 CE tare e:http://www.youtube.com/watch?v=2xc6KqhpoBk
                          Primele 51 secunde sunt interesante.

                          Uite una buna:http://www.youtube.com/watch?v=fkLATjo6Oyo
                          Cam atat am gasit.

                          P.S:a nu se intelege ca am ceva cu tine aduc doar argumente.Numai bine.




                          Vizyboss, comparatia cu M3 nu e deloc potrivita, sunt doua modele ce nu sunt in acelasi segment, si mai ales de pret. CLK Black Series e de doua ori mai scump decat M3. O comparatie mai potrivita ar fi cu M6, dar din filmuletele tale reiese ca Clk e mai rapid.

                          Eu din ce am citit in unele publicatii reiese ca M6 e mai rapid in acceleratii si in reprize. Nu am stat sa caut timpii de circuit, dar postez ce am citit despre M6:
                          ""BMW M6 are un motor V10 de 373 kw (507 CP), pe care îi ajunge la 7750 rotaţii pe minut. La 6100 rpm ajunge la cuplul maxim de 520 Nm. În testul revistei sport auto, BMW-ul M6 Coupé a ajuns viteza de la 0 la 100 km/h, cu ajutorul sistemului Launch Control („lansare controlată”), în doar 4,2 secunde. În datele maşinii, uzina declară 4,6 secunde de la 0 la 100 km/h. De la 0 la 200 km/h autovehicolul necesită 12,8 secunde. Viteza maximă este - standard - limitată la 250 km/h. Pentru un preţ suplimentar de aproximativ 2.350 €, se poate obţine automobilul cu o viteză limită la 305 km/h, inclusiv ore de antrenament pe o pistă de curse. Fără limitare electronică, BMW-ul M6, ajunge la o viteză maximă de până la 335 km/h.""


                          Cu un pilot adevarat astia sunt timpii.Deci, de la 160km/h cam ramane in urma CLK-ul. La 200 deja cam ramane in urma binisor pt ca la CLK sunt necesari in jur de 14 sec pt aceasta valoare. Parerea mea e ca, timpii 0- 100km/h nu sunt relevanti, pt ca pot exista mai multe variabile si timpi diferiti. Ca sa-ti faci o ideie despre performantele unei masini sunt acceleratiile 0-160, 0-200, 0-300km/h. Aici se vede mai bine etajarea cutiei, aerodinamica si potentialul motorului.
                          Iar la viteza maxima, e 335km/h fara limitare versus 300km/h.

                          Eu am adus in discutie R8 cu motorul V10, pt ca acest model se apropie de pretul cerut de CLK BS. Modelul R8 cu motorizarea de baza, V8 e ceva mai ieftin
                          decat BS. Chiar si M6 e mai ieftin cu 30.000e decat BS.

                          Ca tot ai adus in discutie E63 T-wagon ai sa facem o comparatie cu un model de la o firma concurenta ce e in acelasi segment de pret....RS6 avant.


                          E 63 AMG T-Model technical data
                          Performance
                          Max speed 155 miles/h (250 km/h)
                          0-100 km/h 4.4 seconds
                          0-160 km/h 10.3 seconds
                          0-200 km/h 15.1 seconds

                          RS6 Avant (C6) technical data
                          Performance
                          Max speed 155 miles/h (250 km/h)
                          0-100 km/h 4.2 seconds
                          0-160 km/h 8.8 seconds
                          0-200 km/h 13.5 seconds

                          Gasisem undeva si timpii de circuit.....
                          Mercedes
                          Oschersleben 1:53.63
                          Contidrom 1:36.00

                          Audi
                          Oschersleben 1:50.81
                          Contidrom 1:34.00

                          De cand am inceput sa am contact cu Audi ( model a6 si q7) , chiar am inceput sa-mi schimb parerea despre ei.si ei stiu sa faca masini bune, iar unele modele devansand Mercedes si Bmw.

                          O zi buna sa ai si ma bucur ca mai am cu cine sta de vb.Numai bine.

                          Comment


                          • #14
                            Cam invechit CLK-ul asta.Astia de la MB mai scot cate o editie limitata ca sa mai vanda ceva.Mai modifica putin,mai scot o editie limitata.
                            Nu mi-as cumpara masina asta...

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by 300zxtt View Post
                              Vizyboss, comparatia cu M3 nu e deloc potrivita, sunt doua modele ce nu sunt in acelasi segment, si mai ales de pret. CLK Black Series e de doua ori mai scump decat M3.
                              Stiam ca nu fac parte din acelasi segment dar am vrut sa arat ca fiind de doua ori mai scump decat M3 este mai rapid ca acesta.
                              Despre comparatia: Audi RS6 Avanst vs Mercedes E 63AMG T nu am nimic de obiectat.
                              Numai bine.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF