Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W210 E320 (benzina) - parerile voastre?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • W210 E320 (benzina) - parerile voastre?

    Dupa cum spune si titlul e posibil sa aterizeze la mine un curte o astfel de racheta.
    Modelul este din 97 (parca) si are motorul cu 6 cilindrii in linie, transmisie auto.
    Echipare Avantgarde...scaun sofer electric cu memorii, scaune incalzite, trapa, webasto, perdeluta pe spate, xenoane de fabrica si clima automata.
    Interiorul sta binisor, scaunele (piele cu aerisire/gaurele) sunt mai obosite.
    Exteriorul e mai urat in sensul ca sunt retusuri de facut si neaparat de schimbat capota portbagaj, poate si bara spate.
    Fata nu pare lovita din ce am verificat eu dar spatele sigur a fost putin atins.
    Se balbaie la plecarea de pe loc cu mufa de la debitmetru scoasa, insa daca e pusa mufa oscileaza relanti-ul. Banuiesc sonda lambda (debitmetrul e schimbat cu unul nou).
    Merge de mananca pamantul si franeaza foarte bine.
    Nu se inchide din telecomanda ci numai din butonul din interior.
    Inmatriculata Ro (TM) pe persoana cu handicap .
    Una peste alta masina ar fi o compensare si ar sta peste saptamana probabil in garaj...
    Ce parere aveti? Din pacate nu am poze momentan, dar voi reveni cu ele.
    E220 cdi W210, 2001

    E320 W210, 1997
    C180 W202, 1994
    W123 200D, 1978 cu inima de W124


    Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

  • #2
    Hmm, impozitul? Sau Bulgaristan?
    Pare caz clasic de GPL.
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      Pai cum ziceam mai sus este si va ramane inmatriculata pe persoana scutita de impozit.
      Nu stiu la ce nivel este asigurarea...
      GPL-ul sigur va fi luat in calcul daca masina ajunge la mine. Ideea era de a discuta posibilele probleme cunoscute ale motorizarii. De investit mai e in masina si oarecum gandeam si eu scriind .
      E220 cdi W210, 2001

      E320 W210, 1997
      C180 W202, 1994
      W123 200D, 1978 cu inima de W124


      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

      Comment


      • #4
        Da, citisem pe diagonala si nu vazusem partea cu impozitul... La motorizare cred ca Zius e-n masura sa-ti mai spuna una-alta, el avand 280 parca.
        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

        Comment


        • #5
          Da, am avut și un 6 în linie, că ăsta-i V6. Consum 18 - 10. Trăgea de rupea. În 6 ani schimbat debitmetrul, vascocuplaj, ventilatoare clima si a crapat chielea pe scaunul soferului. Restul nu imi vin acum în minte.

          L.E.
          Am avut o problemă cu relantiul neregulat, de la o pierdere de vacuum la clapetele din bord.

          https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

          Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
          Va rugam sa le schimbati din User Settings.

          Comment


          • #6
            Mie imi provoca limp pierderea de vacuum la o clapeta centrala bord, asta ca off topic. Mi-au trebuit secole sa-mi dau seama...
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #7
              Zeus daca ai chef si timp baga o parere 6 in linie versus 6 in V.
              Care sunt concluziile tale si daca ar fi acum, ce ai cumpara daca ar fi sa alegi?
              Cred ca azi sau maine atasez si poze cu masina.
              E220 cdi W210, 2001

              E320 W210, 1997
              C180 W202, 1994
              W123 200D, 1978 cu inima de W124


              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

              Comment


              • #8
                Hmm, V6 e mai nervos, are și mai mulți caluti, însă și câteva probleme constructive, vezi goagal. Liniarul e mai robust, mai simplu și mai trainic, însă consumă mai mult.

                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                Comment


                • #9
                  pozele

                  Am facut un drum de aproximativ 300 de km in exterior si apoi cam 15 km urban (timisoara).
                  Afara motorul trage foarte bine si schimburile in cutie se fac bine. Cu siguranta ar trebui schimbat uleiul si spalata cutia, dar oricum merge bine cutia.
                  Urban e greu cu plecatul de pe loc...daca o calci sa ineaca. Trebuie lasata sa plece ea de pe loc usor (cum pleaca la relanti cand lasi frana de picior) si abia apoi accelerat usor. Apoi poti sa-i accelerezi oricat ca merge bine.
                  Pozele se vad.
                  As vrea parerea voastra cu privire la pret...o evaluare corecta pentru ca asa cum spuneam bani nu voi da pe ea sau daca ar fi de dat ar fi doar o suma mica. In urma unei diagnoze (dacuta dupa schimbarea debitmetrului) am inteles ca sonda Lambda ar functiona doar la 25%...sunt doua sonde sau doar una?

                  Orice parere m-ar ajuta.
                  De luat masina o iau doar pentru ca vreau un W210, conditii in care trebuie sa renunt probabil la Passat sau la Ford sau nu mai vad eu .
                  Attached Files
                  E220 cdi W210, 2001

                  E320 W210, 1997
                  C180 W202, 1994
                  W123 200D, 1978 cu inima de W124


                  Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                  Comment


                  • #10
                    Doua sonde, dar nu d-aia nu merge. Schimba filtrul de benzina, bujiile, si vezi sa nu piarda scanteie pe la fisele de cauciuc.
                    L.E. Ca preț, cam o mie 'jumate.
                    Dramatic nu arată, câteva intervenții minore și gata. Bara față e Classic, n-are croame. Vezi rugina de la suportii de cric. Cutia are șurub la convertizor, deci scapi mai ieftin cu uleiul.
                    Gepeleul fără 5000ron nu scapi...
                    Volanul e scabros, fă-i ceva...
                    Last edited by Zeus; 12-27-2014, 15:19 PM.

                    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                    Comment


                    • #11
                      Cam aia m-am gandit si eu: bujii, fise si filtru.
                      Volanul nu numai ca arata scarbos dar si lasa "urme" . Te murdaresti pe maini de la el.
                      Oricum daca ajunge la mine masina va suferi o intinerire. Ramane de vazut cum iese.
                      Am studiar bine fata dar nu am vazut sa fie lovita. Si farurile stau bine, plasticurile la locul lor cam toate.
                      Ce ma mira este faptul ca in afara de inchidere si geamul stanga spate (la care a cedat macarau recent-se aude dar nu misca geamul) toate optiunile merg bine.
                      Trebuie studiat webasto-ul (nu stiu sa-l setez) si schimbat iluminatul la climatronic pentru ca nu merge.
                      Mai studiem.
                      PS - are sistem audio Bose si magazie de cd-uri in portbagaj .
                      E220 cdi W210, 2001

                      E320 W210, 1997
                      C180 W202, 1994
                      W123 200D, 1978 cu inima de W124


                      Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                      Comment


                      • #12
                        Nu trebuie să te mire că merg opțiunile .
                        Macaralele alea sunt consumabile, 150ron la autokarma.
                        Filtrul de benzină e foarte important, dar e scump. Uită-te și tu la bujii, vezi cum arată. Vezi și pe la corpul-clapetă cât jeg are. Măsoară și presiunea în rampa de injecție, așa, ca idee, ai un regulator vacuumatic acolo și dacă e bulimistrat îți merge prost sau dă în nas. E vreo 100r și el.
                        În rest, BOSE rullz, sunt invidios...
                        Last edited by Zeus; 12-28-2014, 00:05 AM.

                        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                        Comment


                        • #13
                          Nu stiu sigur cum e la motorul 6 in linie dar la cel v6 are 2 sonde lambda situate pe galeria de evacuare inainte de fiecare catalizator. Interiorul pare ok, incearca lapte Doina pentru hidratare, sau eventual produse mai profesionale, volanul de moment ii poti cumpara o husa neagra din aceia de se coase . In rest kilometrii cat mai multi fara probleme.

                          Comment


                          • #14
                            Volanul e 150 ron de imbracat,Adi daca o cumperi iti dau nr de tel al lui omu'.

                            Comment


                            • #15
                              Domnilor multumesc mult pentru interventii. Momentan eu sunt plecat din Timisoara si nu cu MB-ul. Ramane sa vedem care va fi varianta finala.
                              Oricum cand ma intorc poate ma bag putin sub fustele ei ca am cateva zile libere.
                              Cel mai mare avantaj este spatiul foarte mare pentru sofer. In nici o masina nu am stat asa relaxat si cu picioarele aproape intinse.
                              E220 cdi W210, 2001

                              E320 W210, 1997
                              C180 W202, 1994
                              W123 200D, 1978 cu inima de W124


                              Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF