Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ochiosu` meu 220 CDI

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ochiosu` meu 220 CDI

    Salutari la toata lumea,

    Urmaresc de ceva timp forumul, dar din lipsa de timp(faculta, job), nu am apucat sa va prezint masina mea. Cei din Timisoara, Arad sau Budapesta :-P poate au vazut`o.

    Cu ce sa incep...in primul rand este un Mercedes Benz E 220 CDI Classic, din 2001, pe care l`am cumparat in 2006. La vremea aia avea 185.000km, iar in prezent, babuta mea are 472.734 km, si merge ca unsa. De ce asa multi km deja?? Pentru ca este o masina "de serviciu", mai bine zis o folosesc la transport international, Budapesta, Budapest Airport, Viena. In concluzie, cei mai multi km, sunt facuti pe autostrada, si pe drumuri bune.

    Optiuni:
    - interior piele
    - 4 geamuri electrice
    - trapa
    - 6 airbag`uri
    - tempomat


    VIN WDB2102061B433257
    Model E 220 CDI
    Chassis 2102061B433257
    Engine 611961 40 067527
    Transmission 722699 03 134790
    Order 0 1 226 68494
    Delivery date 23.08.01
    Dealer Munich branch (226)
    Interior mb-tex anthracite (151)
    Paint
    623 Unknown code
    Options
    248 rear seats with integrated child's seat (с 01.06.1993)
    260 elimination of model designation on rear lid (с 01.05.1968)
    337
    342 connection for taxi roof sign (с 01.07.1978)
    353 auto-pilot-system (APS) (с 01.10.1997)
    356 antenna on roof centre rear for taxi-radio and D-net telephone (с 01.10.1994)
    414 electric tilting/sliding roof in glass version (с 01.10.1988)
    423 5 speed automatic transmission / nag (с 01.03.1994)
    450 International taxi (с 01.09.1972)
    480 self-levelling suspension (с 01.03.1965)
    673 high-capacity battery (с 01.01.1964)
    802 Change of year of model, last figure shows new model year
    877 reading lamp in the rear (с 01.11.1963)
    921 om 601/604 for rape seed fuel oil
    om 601/604 for rape seed fuel oil (с 01.10.1994)
    934 taxi emergency alarm unit (с 01.11.1972)
    938 microphone with radio set switch (с 01.03.1994)
    988 ownership certificate and COC papers with EC model plate (с 01.06.1993)

    O sedinta foto nu i`am facut INCA, dar sa apara soarele, si o sa`i fac. Pentru moment cateva poze facute in diferite perioade.

    La viitoarele intalniri din Timisoara, si o sa fiu liber, voi veni cu placere.

    Alex
    Attached Files
    Last edited by eltigretm; 04-13-2010, 17:45 PM.
    S210/E220CDi Classic - http://www.clubmercedes.ro/ochiosu-m...di-t14160.html
    Telefon: 0763.77.22.87
    E`mail:
    tiger4ever_17@yahoo.com

  • #2
    "Babuta" se prezinta bine, sa ai noroc de ea incontinuare! Drumuri bune!
    Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

    Comment


    • #3
      + inca cateva poze.

      Farurile DUPA si INAINTE de polis.. Polisul m`a costat 100 RON. A fost foarte necesar, pentru ca farurile erau FOARTEEE GALBENE!! Acum sunt ca noi.

      Seara faina, Alex
      Attached Files
      Last edited by eltigretm; 04-13-2010, 17:54 PM.
      S210/E220CDi Classic - http://www.clubmercedes.ro/ochiosu-m...di-t14160.html
      Telefon: 0763.77.22.87
      E`mail:
      tiger4ever_17@yahoo.com

      Comment


      • #4
        Bine ai venit pe forum , muti kilometri in continuare cu stelutza si fara incidente.

        Am fost si eu odata in Budapesta , foarte frumos orasul.
        http://www.clubmercedes.ro/mercedes-...c-t5215p7.html

        Comment


        • #5
          Masina arata oarecum bine dar din VIN-ul postat de tine e cam greu de crezut ca masina sa aiba doar 185.000 km in 5 anisori de taximetrie.

          PS. esti tare omule cu pozele deosebite profesionist
          Last edited by optimus; 04-14-2010, 21:38 PM.

          Comment


          • #6
            Szervusz,
            Ce model de jante-s alea, ca nu-s de w210? Vad c-a fost taxi, deci are viata lunga.
            Sa ai parte de ea inca 500 mii km, fara probleme!
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #7
              Originally posted by optimus View Post
              Masina arata oarecum bine dar din VIN-ul postat de tine e cam greu de crezut ca masina sa aiba doar 185.000 km in 5 anisori de taximetrie.

              PS. esti tare omule cu pozele deosebite profesionist
              Verificat pe tester kilometrii, iar despre poze, multumesc, imi plac detaliile, din orice, la orice.

              Originally posted by cutaresku View Post
              Szervusz,
              Ce model de jante-s alea, ca nu-s de w210? Vad c-a fost taxi, deci are viata lunga.
              Sa ai parte de ea inca 500 mii km, fara probleme!
              Hmm...despre jante nu stiu mare lucru, au venit o data cu masina, ce am inteles ca au venit de pe un S, dar nu stiu de pe ce model de S. Cand am luat`o am avut pe ele 245/45/R17, arata ca un TANC masina.

              Si da...are viata lunga, merge ca unsa, pentru ca am avut grija de ea, pe autobanda merg constant 120-130, nu imi place sa o fortez, si nici nu am de ce sa merg mai tare, creste cosumu`, deci pierd bani. Dar cand este nevoie, si ma grabesc la aeroport, ii dau pe la 150-160, cu ochii pe sus dupa radare.

              Seara faina, Alex
              S210/E220CDi Classic - http://www.clubmercedes.ro/ochiosu-m...di-t14160.html
              Telefon: 0763.77.22.87
              E`mail:
              tiger4ever_17@yahoo.com

              Comment


              • #8
                Ne spui te rog ce functie are butonul din dreapta schimbatorului, cel de sus vis-a-vis de ala de ESP.
                BENZ G, altceva ce ?

                Comment


                • #9
                  Cred ca este butonul de incalzire auxiliara pentru motor dupa desenul de pe el.

                  De obicei butonul ala e in compartimentul brichetei. Avand in vedere ca masina a fost taxi, ori butonul ala era de taxi (lumina sigla de taxi) si a fost schimbat ca sa nu se vada, ori butonul din compartimentul brichetei e pentru taxi si au mutat incalzirea auxiliara langa schimbator.

                  PS: te asteptam cu ea la intalniri!
                  ...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by STEFAN V8 View Post
                    Ne spui te rog ce functie are butonul din dreapta schimbatorului, cel de sus vis-a-vis de ala de ESP.
                    Este exact cum a spus Luxian, butonul este pentru incalzire auxiliara(electrica). Butonul de Taxi, este langa bricheta.

                    Iar Luxian, o sa fiu Duminica cu ea la intalnire, dar nu cred ca o sa pot sa stau mult. Vad eu...mai este pana Duminica. Imediat o duc la o plimbare, mai lunga :P pana la Budapesta.

                    Zi faina, Alex
                    S210/E220CDi Classic - http://www.clubmercedes.ro/ochiosu-m...di-t14160.html
                    Telefon: 0763.77.22.87
                    E`mail:
                    tiger4ever_17@yahoo.com

                    Comment


                    • #11
                      Am găsit acel boton și la E55 AMG W210 (la un sărci pe mobile.de), și la limunzina și la T-model. Oare acolo ce functie avea? La benzinare știu că e destul de rară încălzirea auxiliară pentru motor.
                      Last edited by petrut; 04-16-2010, 14:37 PM.
                      driving sideways is better

                      Comment


                      • #12
                        Inca cateva poze cu "babuta" mea.

                        Alex
                        Attached Files
                        S210/E220CDi Classic - http://www.clubmercedes.ro/ochiosu-m...di-t14160.html
                        Telefon: 0763.77.22.87
                        E`mail:
                        tiger4ever_17@yahoo.com

                        Comment


                        • #13
                          faina!

                          Dar cum de te dai tu cu ea din 2006 avand acum numai 20 de anisori? just for the record! :-)

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by laser View Post
                            faina!

                            Dar cum de te dai tu cu ea din 2006 avand acum numai 20 de anisori? just for the record! :-)
                            Hmm...din 2006 ma dau cu ea ca pasager, si cateodata ca sofer(pe camp, la sat, alea alea :P) iar din 18.09.2007 ma dau cu ea, ca sofer cu acte`n regula!!

                            Alex
                            S210/E220CDi Classic - http://www.clubmercedes.ro/ochiosu-m...di-t14160.html
                            Telefon: 0763.77.22.87
                            E`mail:
                            tiger4ever_17@yahoo.com

                            Comment


                            • #15
                              Frumoasa.In rest no coment.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF