Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mercedes Benz W123 280E Automatik

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mercedes Benz W123 280E Automatik

    Noua piesa din colectie:

    W123 280E , fabricatie 1981, decembrie.

    Un singur proprietar in Romania din 1990 , medic veterinar iar inainte, din 1982 pana in 1990, a fost masina unui bijutier din Germania.

    Motor M 110.
    Kilometraj: 259.000 km (reali).
    Aer conditionat functional, geamuri fata-spate electrice, trapa electrica, ABS, jante de aluminiu ATS, vopsea metalizata originala, cutie automatica impecabila.
    Interior in stare perfecata, culoare crem, scaune piele ? (vinil ?) cu stofa (au fost acoperite cu huse inca de cand masina a fost adusa in tara).


    Cateva poze facute in graba inainte ca masina sa fie demontata pentru restaurare.








    Sedinta foto - cand masina va fi gata.Pana atunci am sa postez imagini din procesul de demontare/refacere.

    O sectiune din VIN chech:


    Options
    254 Becker radio Europa Kurier cassette (с 01.06.1978 по 30.11.1990)
    elimination of lettering "automatic" (с 01.11.1964 по 31.12.1972)
    410 electric sliding roof (с 01.03.1965 по 29.02.1988)
    420 automatic transmission, floor shift (с 01.01.1963)
    430 headrests in the rear (с 01.01.1977)
    safety belts, front and rear (с 01.01.1964 по 31.05.1973)
    440 bumpers with guards, front and rear (с 01.10.1970 по 30.04.1974)
    bumper with horn and rubber buffer front and rear (с 01.03.1964 по 30.09.1970)
    tempomat (cruise control) (с 01.09.1975)
    452 two-tone horn (с 01.01.1963 по 28.02.1993)
    466 central locking system (с 01.04.1970 по 31.10.1993)
    461 + 464 (с 01.10.1966 по 31.12.1966)
    462 + 463 (с 01.07.1968 по 31.08.1969)
    470 anti-lock braking system (abs) (с 01.06.1978 по 31.10.1993)
    special export version 3 (с 01.12.1966 по 28.02.1968)
    fan clutch (с 01.04.1970 по 30.11.1976)
    502 outside rear view mirror, on the right (с 01.01.1963 по 31.03.1983)
    531 automatic antenna (с 01.01.1963)
    586 Behr air conditioner, and electric window lifters (front and rear doors) (с 01.04.1970)
    590 heat-insulating glass, all-around, heated rear window pane (laminated glass), Germany
    heat-insulating glass, windshield (с 01.01.1967 по 31.01.1971)
    green heat-insulating glass all round, heated rear window, laminated safety glass - Germany (с 01.01.1972)
    600 headlamp wiper/washer (с 01.08.1971)
    trim strips on hardtop (с 01.04.1963 по 31.07.1971)
    645 M+S tires (с 01.10.1963)
    682 fire extinguisher (с 01.04.1970)
    812 rear-mounted loudspeaker (с 01.11.1974)
    Last edited by dan500se; 10-11-2009, 15:03 PM.
    W123 280E Blue Green Metallic

    W126 280SE Champagne Metallic
    W126 280SE Black Blue Metallic
    W126 500SE Lapis Blue Metallic
    W126 500SE Midnight Dark Blue

    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

  • #2
    E frumoasa,dar la anii ei mai trebuia un 1 in fata la km aia.

    Comment


    • #3
      Originally posted by paul1983 View Post
      E frumoasa,dar la anii ei mai trebuia un 1 in fata la km aia.
      Remarca aceasta o iau ca pe o gluma sau ca pe o apreciere...
      W123 280E Blue Green Metallic

      W126 280SE Champagne Metallic
      W126 280SE Black Blue Metallic
      W126 500SE Lapis Blue Metallic
      W126 500SE Midnight Dark Blue

      W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
      W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

      Comment


      • #4
        dan500se daca spune ca astia sint km reali eu il cred. Nu e omul care sa bata campii.

        Dane unde Dumnezeu le gasesti ?!? Asta e super ca dotari si stare, din cate se vede...
        Last edited by VLADD; 10-11-2009, 15:29 PM.

        Comment


        • #5
          Originally posted by vladruse View Post
          ...sint kilimetrii reali eu il cred. Nu e omul care sa bata campii.
          N-are rost sa intru in discutii pe seama kilometrajului.E destul ca eu stiu ca sunt reali, cunosc masina de foarte multa vreme...de cand a venit in tara.

          Originally posted by vladruse View Post
          ... de unde Dumnezeu le gasesti ?!? Asta e super ca dotari si stare, din cate se vede...

          E o poveste foarte interesanta...Am salvat-o de la fier vechi! Cu ajutorul unui alt coleg de pe Forum, EMI, care m-a anuntat ca proprietarul vrea sa se scape de ea.El stiind ca avem aceeasi motorizare + cutie (W126-le meu) a crezut ca-mi iau eu de pe masina ce-mi trebuie.

          AM LUAT TOATA MASINA!

          Merita refacuta.Are cateva probleme (specifice) la tablarie (contra-aripi,porbagaj) + o aripa putin infundata si inca cateva " maruntisuri"..

          Masina in schimb merge perfect, am dus-o acasa pe roti.Cutia aia de viteza zici ca e noua - nu smuceste deloc! Am mai primit de la " mosu` " si cateva piese originale...in cutie plus doua usi complete cu tot cu geam , asa sa am de rezerva...
          Last edited by dan500se; 10-11-2009, 15:36 PM.
          W123 280E Blue Green Metallic

          W126 280SE Champagne Metallic
          W126 280SE Black Blue Metallic
          W126 500SE Lapis Blue Metallic
          W126 500SE Midnight Dark Blue

          W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
          W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

          Comment


          • #6
            Felicitari pentru achizitie. Imi plac gusturile tale la motoare. Parca e altceva asta fatza de o cobra diesel. Toate bune si frumoase, numa sa nu bage impozitul in functie de norma de poluare...
            Un pret se poate?

            Comment


            • #7
              100% merita refacuta !
              Si eu as fi curios de pret...parerea mea e ca ai facut o afacere super.
              Masina e de mare angajament...

              Comment


              • #8
                Originally posted by Mertzanu View Post
                Un pret se poate?
                Nu ma sperie ei cu impozitele lor! N-am avut masina de nici 24 de ore si deja am avut 2 persoane care au fost interesate sa ma scape de ea. Unul in starea in care se afla acum si unul cand va fi gata!

                Pretul a fost amical si nu pot sa dau o suma...insa am dat "aldamas" (pentru cine stie ce e ala) o "sacosa" de bere si o juma` de kil de tuica de casa!
                W123 280E Blue Green Metallic

                W126 280SE Champagne Metallic
                W126 280SE Black Blue Metallic
                W126 500SE Lapis Blue Metallic
                W126 500SE Midnight Dark Blue

                W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by dan500se View Post
                  Nu ma sperie ei cu impozitele lor! N-am avut masina de nici 24 de ore si deja am avut 2 persoane care au fost interesate sa ma scape de ea. Unul in starea in care se afla acum si unul cand va fi gata!

                  Pretul a fost amical si nu pot sa dau o suma...insa am dat "aldamas" (pentru cine stie ce e ala) o "sacosa" de bere si o juma` de kil de tuica de casa!
                  Daca ai luat-o pe aldămaş e bine. Asteptam poze mai detaliate cand o sa incepi sa te ocupi de ea. Iar referitor la impozit cat ai zice tu ca nu te sperie, daca va fi ceva de genu 4000 ron pe an... nu cred ca o sa il mai platesti... si o sa incepi cu numere de Bulgaria sau alte manarii.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Mertzanu View Post
                    Daca ai luat-o pe aldămaş e bine. Asteptam poze mai detaliate cand o sa incepi sa te ocupi de ea. Iar referitor la impozit cat ai zice tu ca nu te sperie, daca va fi ceva de genu 4000 ron pe an... nu cred ca o sa il mai platesti... si o sa incepi cu numere de Bulgaria sau alte manarii.
                    Aldamasul a fost ca sa ne intelegem la pret! (am dat " spaga" sa trec in rand in fata ) .

                    Impozitul, cica, se mareste cu 20%...F..k it!

                    Pot sa o dau si afara daca nu gasesc aici amatori....Dar vorbim prostii! Cine a spus ca masina e de vanzare? Deocamdata nu o dau! E a mea o tin si o refac! Operatia a inceput a doua zi ce a ajuns la mine!
                    Deja e fara interior, si urmeaza sa ma ocup de exterior in zilele urmatoare!
                    W123 280E Blue Green Metallic

                    W126 280SE Champagne Metallic
                    W126 280SE Black Blue Metallic
                    W126 500SE Lapis Blue Metallic
                    W126 500SE Midnight Dark Blue

                    W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                    W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                    Comment


                    • #11
                      Arata foarte bine, ma mir ca a scapat de dizelizare. S-o stapanesti sanatos. Asteptam poze.
                      Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                      http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                      http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                      Comment


                      • #12
                        E draguta bestia
                        `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

                        now - bicicleta !

                        0744 239 949

                        WEB
                        http://garajautodiag.blogspot.com

                        Comment


                        • #13
                          Superba masina in varianta asta 280E, automat, clima, parca e masina moderna atat ca e mai strong si mai adevarata. Totdeauna m-a deranjat la W123 motoarele diesel dar asta e o bijuterie. Eu am mers mult pe teren cu G cu motor 280E cutie automata si e o bijuterie, o incantare sonora; bine ca esti mult mai aproape de el fara usi si cu o toba neglijabila; pe langa masina il auzi mult la ralanti, apoi la maxim dar imi dau seama ca scrisul nu corespunde deloc cu senzatia reala.
                          BENZ G, altceva ce ?

                          Comment


                          • #14
                            Frumoasa masinutza.Spor la restaurat.

                            Comment


                            • #15
                              Entuziasmul de inceput s-a cam terminat.Din pacate alte probleme si lipsa acuta de timp ma face sa cred ca aceasta lucrare va fi doar de weekend si datorita acestui fapt probabil va fi de lunga durata.
                              Mai am de lucru si la W126-trebuie sa pregatesc masina de iarna, iar datorita faptului ca in afara masinii de serviciu (cu care mai circul in timpul programului de lucru) 126-le este masina mea de zi cu zi, aceasta are prioritate.
                              W123 280E Blue Green Metallic

                              W126 280SE Champagne Metallic
                              W126 280SE Black Blue Metallic
                              W126 500SE Lapis Blue Metallic
                              W126 500SE Midnight Dark Blue

                              W202 C180 T-Modell Tourmaline Green Metallic
                              W202 C220 CDI T-Modell Tourmaline Green Metallic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF