Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme plecare de pe loc

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme plecare de pe loc

    Salutare.Am un for two benzina din 2000.Acum cateva zile a inceput sa indice in bord in locul vitezei in care sunt 3 linii orizontale urmate de un bip.Un binevoitor ,priceput la toate mi-a sugerat sa scot borna + si apoi,dupa un timp sa o pun la loc.Bineinteles ca a disparut problema dar a aparut una mult mai grava:nu mai pot pleca de pe loc decit dupa ce masina smunceste ca si cum as fi la prima ora de condus.Ce sa fac?
    mercedes e 220 cdi 150cp w211
    smart for two

  • #2
    Originally posted by dandciosu View Post
    Salutare.Am un for two benzina din 2000.Acum cateva zile a inceput sa indice in bord in locul vitezei in care sunt 3 linii orizontale urmate de un bip.Un binevoitor ,priceput la toate mi-a sugerat sa scot borna + si apoi,dupa un timp sa o pun la loc.Bineinteles ca a disparut problema dar a aparut una mult mai grava:nu mai pot pleca de pe loc decit dupa ce masina smunceste ca si cum as fi la prima ora de condus.Ce sa fac?
    Cele 3 liniute te avertizau ca ai o problema la cutie. Faptul ca acum smuceste la plecare confirma problema. Nu e vina binevoitorului...
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Ce tip de cutie are masina?

      Comment


      • #4
        Chiar nu stiu.Oricum azi i-am schimbat bateria si face la fel.
        mercedes e 220 cdi 150cp w211
        smart for two

        Comment


        • #5
          Si problema cea mai mare este ca cei de la reprezentanta mercedes din galati mi-au spus ca nu se baga la smart.
          mercedes e 220 cdi 150cp w211
          smart for two

          Comment


          • #6
            Nu se baga ca nu scrie Mertedes pe ea.

            Comment


            • #7
              Originally posted by sofermercedes View Post
              Nu se baga ca nu scrie Mertedes pe ea.
              Ceva concludent despre problema colegului cu smartul ai putea sa ne transmiti ? (retoric)
              Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
              http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
              http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

              Comment


              • #8
                Ma gandesc acum.

                Comment


                • #9
                  Se pare ca ar fi o problema a calculatorului masinii, si anume, in termeni babesti, incearca sa miste masina fara ambreiaj. Se recomanda o actualizare a softului calculatorului si din ce am inteles dupa o diagnoza cu MBstar trebuie trimise codurile de eroare la MB in Germania, care la randul lor trimit alte coduri pentru remedierea problemei. Sursa:Internet.

                  Comment


                  • #10
                    Din ce spuneti voi,cam asa se comporta.Problema cea mai mare a mea este ca nu am unde sa duc smart-ul in galati pentru asa ceva.
                    mercedes e 220 cdi 150cp w211
                    smart for two

                    Comment


                    • #11
                      Am si eu un 0.8 CDI dar la mine cred ca este cablul de frina de mina deoarece la plecare la mine tine putin dupa care scapa si merge bine

                      Comment


                      • #12
                        Buna seara, pentru a putea sa rezolvati problemele legate de cutiile de viteza de pe S mart , trebuie mers la dealer care are licenta pentru a repara Smart,(licenta la Star Diagnosis) si cu un Star poti rezolva unele dintre probleme , altfel imbatraniti langa ele ,Unele dintre ele sunt ::cablajul de motor +cel de la cutie , motorasul de la ambreiaj,si ambreiajul in sine (volanta +disc+placa)sunt nituite toate.
                        Pentru amatori , ambreiajul de Smart se programeaza cu Starul , se invata si se adapteaza , nu este o chestie la intamplare.
                        Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
                        TEL 0722623721.

                        Comment


                        • #13
                          plecare de pe loc greoaie , disc ambreiaj ..... http://www.kitambreiaje.ro

                          Comment


                          • #14
                            Incearca la autonikko pe centura.Acolo stiu ca are o unitate Star dar nu stiu daca vine si pentru smart.Colegii cu diagnoza stiu mai bine.

                            Comment


                            • #15
                              Am piese de smart fortwo ... cutii de viteza, motoare , elemente de caroserie . Tel : 0784802459

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF