Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Inchidere centralizata "nebuna"

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    inchidere centralizata vito

    va salut,am mai achizitionat un vito 112 din 2000(doar la 64 milioane,l-am inscris la BG.)si am aceeasi problema la inchidere ca si voi (pe langa alte probleme ex; astazi ma apuc sa demontez sirocoul)inchid prima data din telecomanda(are 2 butoane)se inchide si deschide,inchid a doua oara,se inchide,deschide si iar inchide(in situatia asta se inchid toate usile),am frecat contactii de pe usa laterala dar degeaba.la usa din spate(haion)si cea laterala nu lucreaza intrerupatoarele care presupun ca duc la lumiana din interior(presupun ca atunci cand deschizi haionul sau usa laterala ca si la usile din fata se aprinde becul in interior),are cumva legatura acele intrerupatoare(contacti) cu inchiderea ? la celalalt vito(108 duba)la usa laterala pe stalp are 2 placute ovale cu cate 2 placute contacti,le-am masurat si cele 2 de sus nu imi da la masa cu caroseria,la vito acesta cu probleme la inchidere imi da la masa cu caroseria primele 2 placute de pe stalpul de la usa din laterala,am vazut ca si voi aveati probleme cu inchiderea dar nici unul nu a venit cu o rezolvare,aveti idei sau cum ati rezolvat?

    Comment


    • #17
      va salut.
      de cand am cumparat masina nu mi-a mers inchiderea centralizata,am crezut ca e vreo siguranta ceva(nu prea stiu unde sunt,adica sub scaunul meu si sub volan,dar toate sunt bune si tot nu merge)dar am dat din greseala peste asta http://img52.imageshack.us/img52/9260/05032012133.jpg habar nu am de firele astea ce au fost si de ce sunt taiate,sunt sub scaunul pasagerului...
      o zi buna!

      Comment


      • #18
        Salut Florin, sub scaunul pasagerului la unele modele de v-class este o magazie de cd-uri.
        Banuiesc ca manunchiul de fire din stanga fotografiei este de la ea.
        Despre cel rosu cu negru, banuiesc ca fostul propietar ar fi avut o statie de amplificare audio pentru un tun de bass sau pentru altceva. Verifica unde duc acele fire, incearca ori pe la baterie, ori prin spatele casetofonului.

        Comment


        • #19
          Originally posted by iordan_alin View Post
          Salut Florin, sub scaunul pasagerului la unele modele de v-class este o magazie de cd-uri.
          Banuiesc ca manunchiul de fire din stanga fotografiei este de la ea.
          Despre cel rosu cu negru, banuiesc ca fostul propietar ar fi avut o statie de amplificare audio pentru un tun de bass sau pentru altceva. Verifica unde duc acele fire, incearca ori pe la baterie, ori prin spatele casetofonului.
          ai dreptate,firele rosu si negru duc direct la baterie,dar celelalte nu cred ca sunt ce spui pentru ca e un vito 108d si nu cred,nici geamuri electrice nu are....dar http://img822.imageshack.us/img822/5150/05032012134.jpg (nici asta nu stiu ce e) http://img192.imageshack.us/img192/4291/05032012136.jpg (sunt si in stanga si in dreapta,nu stiu ce fac..) http://img35.imageshack.us/img35/1253/05032012135.jpg (are si ledurile alea pe bord) acum sunt 100% sigur ca are alarma si inchidere ca am gasit sirena la motor si actuatoarele alea in usi ,doar ca nu gasesc unde este unitatea aia de control sau cum ii spune,ca nu merge deloc,am ajuns la concluzia ca aia venea la firele alea si a fost taiata..
          multumesc de raspuns! APIRAT imi cer scuze ca postez la tine,sper ca nu te superi..

          Comment


          • #20
            inchidere centralizata vito

            salut revin cu raspunsul la reparatia inchiderii usilor la vito 112 din 2000.la prima actionare atelecomenzii se incuia si descuia,la a doua actionare a telecomenzii se incuia,descuiasi incuia;am luat-o din spate de la haion,prima data am reparat si curatat intrerupatorul(contactorul care aprindea luminile in interiorul masinii(mentionez ca abia acum am aflat ca intrerupatoarele de pe usile masinii ce duc la luminile din interior nu au nimic in comun cu inchiderea centralizata),dupa care am desfacut tapiteria de pe haion,cu haionul deschis am verificat cu aparatul sa vad daca lucreaza sau nu intrerupatorul de pe inchizatoare(incuietoare),verificarea se face dupa aceea si cu usa inchisa,eu am avut surpriza sa constat ca la haion cu usa incuiata nu lucra intrerupatorul si am fost nevoit sa umblu la reglajul incuietorii,dupa ce am rezolvat usa haionului am trecut la usa laterala.aceleasi operatii;am demontat tapiteria usii,am verificat intrerupatorul de pe incuietoare cu usa deschisa(dar am actionat cu mana incuietoarea si am verificat cu aparatul sa vad daca lucreaza intrerupatorul),dupa care am facut si verificarea din masina cu usa inchisa(este foarte important a se face verificarile si prin interior cu usile inchise deoarece daca din incuietoare si reglajul ei nu lucreaza si inchide cum trebuie atunci nu lucreaza intrerupatorul si te duce in eroare),am curatat si contactorii de pe usa si stalpul masinii,rezolvand si aceasta usa am luat-o la verificat pe cea din dreapta fata(am demontat fata de usa,am verificat contactii cu usa inchisa si deschisa,aici la usile din fata am fost nevoit sa umblu si la mufele ce se afla in legaturile dinspre piciorul stang al soferului si piciorul drept al pasagerului sub bord),totul a fost ok,dupa care am trecut si la usa soferului unde am avut surpriza sa gasesc firele rupte in burduful de cauciuc ce face legatura intre usa si masina,le-am lipit,verificat si acum inchiderea merge(cind am luat masina acum doua luni nu lucra inchiderea,la prima actionare a telecomenzii se incuia si descuia,la a doua actionare a telecomenzii se incuia,descuia si incuia ramanand incuiata,acum am surpriza sa constat ca dupa ce plec cu masina cam la 20 km/h se incuie singura usa laterala).ghinionul meu a fost ca usa defecta a fost ultima verificata.pentru cei din bucuresti ii pot ajuta gratis cu ocazia asta mai invatam unii de la altii(de exemplu eu mai am un vito 108 duba,am verificat intii pe ea inchiderea sa vad cum lucreaza,dupa care am trecut la cea defecta,o zi mi-a luat sa repar contactii de pe usi care duc la lumina din interior,sa-i sun cu aparatul de masura sa vad unde duc si sa constat ca nu au nimic in comun cu inchiderea acum nu-mi pare rau ca am si eu lumina in interior,acum vreau sa repar sirocolul si as fi interesat sa primesc sfaturi de la cineva inainte sa ma apuc de treaba).

            Comment


            • #21
              Imi poate spune cineva ce trebuie desfacut ca sa dau jos actuatorul inchidere dreapta fata . Ma apuc maine si nu vreau sa pierd vremea desfacand chestii inutile sau mai rau sa rup ceva plastice , tije etc . Multumesc anticipat .
              Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

              Comment


              • #22
                L-am desfacut . Multumesc .
                Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

                Comment


                • #23
                  King ce anume ai dat jos. Si eu am aceasi problema si nu stiu care e si ce trebuie sa scot.

                  Multam

                  Comment


                  • #24
                    Desfaci fata portierei (desfaci si sufa de pe manerul de deschidere) dupa care desfaci toate suruburile ca sa dai tabla neagra intr-o parte ca sa ai acces la sufa care intra in mecanismul de deschidere din interiorul portierei . Dupa aia desfaci cele trei suruburi de pe lateralul portierei care tin mecanismul (al 4-lea surub cel mai de sus il lasi in pace deoarece ala tine manerul exterior ) . Mai trebuie sa dai cauciucul de pe sina care culiseaza geamul si sa desfaci sina din surubul de jos ca sa-ti permita sa o dai intr-o parte sa ai loc sa scoti mecanismul cu tot cu actuator . Nu stiu daca am fost destul de explicit dar daca te impotmolesti cand o desfaci ma poti suna . Spor la treaba .
                    Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

                    Comment


                    • #25
                      Multam am sa ma apuc si eu de treaba azi sau maine si asa nu mai am rca si masina sta pe dreapta, am timp sa mai repar cate ceva la ea.

                      Comment


                      • #26
                        sal

                        Aceeasi problema o am si eu la un vito 108 cdi...in plus nu se mai inchide nici usa de la sofer....nici din telecomanda nici din interior...crezi ca o putem rezolva...???fac cinste!!

                        Comment


                        • #27
                          Salutare! Am cumparat si eu recent un v220 cdi mixt din 1999 si nu-i dau de cap la inchiderea centralizata, am citit tot postul si degeaba. Mentionez ca nu functioneaza deloc nici din cheie nici din butonul din bord, nu se aude nimic, e moarta. Am verificat sigurante, am schimbat bateriile de la cheie am curatat contactele, etc. A mai avut cineva aceeasi problema si ma poate ajuta ?

                          Comment


                          • #28
                            Se deschide vreo una din portiere (laterala , haion) ?
                            Diagnoza auto computerizata multimarca si dedicata Mercedes inclusiv camioane in Piatra Neamt . 0721837428

                            Comment


                            • #29
                              Salut Prieteni!
                              Dintoate aceste discutii, si din propria experienta, am tras urmatoarea concluzie:
                              Atunci cand avem probleme cu inchiderea centralizata,geamuri laterale si oglinzi, primul lucru pe care trebuie sa-l verificam este starea firelor la trecerea din habitaclu in usi. Dupa care trecem la contactoare, relee, bobine si motorase.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by king kong View Post
                                Se deschide vreo una din portiere (laterala , haion) ?
                                Nu. Nu se deschide niciuna si nici usita de la rezervor nu o inchide. Trebuie sa-mi iau un buson cu cheie pentru siguranta ca poate sa umble oricine asa. Am fost la un "electrician" si mi-a spus ca sunt arse motorasele (toate) din actuatoarele alea de la inchidere dar nu sunt asa sigur ca s-au ars toate.

                                In legatura cu firele de la usi, in stanga a fost umblat la un set din fire iar celelalte doua nu par uzate sau ceva iar in dreapta nu a fost umblat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF