Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service pentru Vito 113 2.0 automatic benzina

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service pentru Vito 113 2.0 automatic benzina

    Am luat un Vito 113 si doresc sa-l duc la un garaj sa-i faca un service. Ce sa ma astept de la garaj sa-i faca? schimbare de ulei, filtre? Altceva? Orice sfaturi apreciate. Nu vreau sa ajung la garaj si sa nu stiu despre ce vorbesc! Multumiri anticipate.

  • #2
    Primordial este locul unde duci mashina...

    Comment


    • #3
      Nu, acum serios...ce sa le cer celor de la garaj sa faca inafara de schimbarea de ulei si filtru? Dupa cum vedeti nu ma pricep la masini...

      Comment


      • #4
        Unde-l duci la service (reprezentanta marcedes), si in ce tara-l duci la service ?
        .. ________ ..
        o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
        (Oo\==/oO)
        ..U...............U.
        Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
        http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

        Comment


        • #5
          ...iar daca itzi las impresia ca fac caterinca, te insheli. Sa nu nimereshti in vrun servis de dacie asha ca ai face bine sa te documentezi inainte sa itzi duci mashina pe undeva. Nu ne-ai zis ce an e mashina, citzi kilometri are (vorba vine...) la bord, detalii d-astea sordide... Schimbul de consumabile este imperios necesar, adica uleiuri, filtre, curele. Dar restul, sint probleme pe care le pot depista ruminii la un check-up amanuntzit. Si pentru asta, trebuie sa shtie cu ce se maninca mercedesu vita... Cam asta e ideea...

          Dupa profil, tzara de origine e Craiovaland... Deci banuiesc ca acolo ii va face servisarea.

          Comment


          • #6
            In londra, dar nu ma duc la merc dealer ca ma usuca. abia am dat 500 lire la service de la Land Rover plus 1000 lire pe roti asa ca acum ma uit la garajul local care este mult mai ieftin...si oricum Vito este de lucru si n-am nevoie decit sa ma duca 1-2 ani atit.

            Comment


            • #7
              Ai vazut Dok, l-am simtit pe oltean ca-i secretos.

              Cerele sa-ti controleze uleiul si la cutie si diferentiar, control si la placutele de frana + ferodouri frana de mana, schimba si filtre : ulei, aer, polen. Nu ar fi rau sa controlezi si cureaua de alternator/clima/servo/etc. care daca-i imbatrinita este toata crapata.
              Last edited by orca; 01-23-2008, 21:48 PM.
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #8
                cer scuze, este un vito din 2000, cu 150000 mile (deci destul de umblat...) dar se pare ca merge bine. N-am dat decit 2500 lire simbata la o licitatie. l-am luat mai mult asa ca sa ma aflu in treba...dar acum daca l-am luat, hai sa-i fac un service, ca sa merg linistit.

                Comment


                • #9
                  Pai ma baga in ceatza acilishea, numi zice cai inglishmen... Ma si gindeam sa-l trimit la nenea Stanca, in Craiova, da in situatzia de fatza, pina ajunge acolo... muicaaaa, cita jiie...
                  Ma rog, consumabile si un control de rutina, directzie, frine, scurgeri, cacat... Ar fi more than enough...

                  Comment


                  • #10
                    multumesc pt info. am sa le cer maine cind ajung la garaj. mai am o intrebare: afisajul digital (care arata ora si mileage) nu se vede aproape deloc. ce poate sa fie? garajul la care i-l duc este local, ieftin si nu stiu cit de buni sint ei la Merc. ei fac mai mult masini dgenul ford, vauxhall, jafuri frantuzesti , nu bmw sau merc. asa ca orice sfat este apreciat.

                    Comment


                    • #11
                      Vezi trimmeru care regleaza intensitatea luminii in bord...

                      Comment


                      • #12
                        nu cred ca am reusit sa-l localizez. tot ce am gasit care ar arata ca un trimmer ar fi unul care are pozitiile 0,1,2 si 3. care la un bmw care am avut mai demult cred ca se referea la bataia farurilor (mai sus sau mai jos) nu sint sigur. oricum, nu se intimpla nimic cind "butonez"acest trimmer (daca este trimmer!)

                        merg sa fac o poza mai bine, ca sa vedeti mai bine...back in 5
                        Last edited by doktor4carz; 01-23-2008, 22:02 PM.

                        Comment


                        • #13
                          Sau poate te referi la lipsa PIXELI pe displei (afisajul electronic), daca da, cauta ca sant care le repara, exemplu aici.... http://cgi.ebay.co.uk/Display-Pixel-...QQcmdZViewItem
                          Display Pixel Repair Mercedes E-Class, C- Class on eBay, also, Mercedes-Benz, Car Parts, Cars, Parts Vehicles (end time 29-Jan-08 19:33:21 GMT)
                          .. ________ ..
                          o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                          (Oo\==/oO)
                          ..U...............U.
                          Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                          http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                          Comment


                          • #14
                            nu este lipsa de pixeli. atunci cind piu farurile, se vad f bine (foarte low light, dar se vad). se vad si in timpul zilei dar trebuie sa ai 20-20 vision (vedere f buna) ca sa poti citi afisajul. deci eu cred ca este o problema cu iluminarea (posibil ca trimerul sa nu mai lucreze). voi atasa o picture....

                            poza...si inca ceva...daca tot v-am facut capu' mare, dupa ce am bagat in radio/cass codul dat de merc (conform cu numarul de sasiu), tot ce am acum pe display la radio este "WAIT" nimic altceva....ce sa fie? la voi este cam tirziu acum, asa ca i-mi cer scuze pt deranj...

                            Come on guys! Any solutions? Tocmai am vorbit cu Merc service in West London si mi-au spus ca este numai 150-160 pentru schimbarea uleiului si filtrelor. Destul de piparat daca te gindesti ca la 500m de mine se poate face cu 35 lire. Deci, revenind la ce ma doare.....stie cineva de ce apare acel mesaj la radio/cass "WAIT" ??? Or am I wasting my time? Hai Danny, stiu ca esti pe acolo....
                            Attached Files
                            Last edited by doktor4carz; 01-24-2008, 12:24 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Am facut ceva sapaturi..

                              Deci.. daca ai bagat codul de mai multe ori gresit.. se blocheaza pentru un anumit interval de timp.. si trebuie sa astepti cu el deschis pana dispare wait.
                              Partea nasoala ar fi sa nu fie cass-ul masinii.. ca atunci nu s-ar potrivi codul.
                              Attached Files
                              Last edited by Danny_bb; 01-24-2008, 12:34 PM.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF