Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sprinter 316 vs 319...stiu, s-a mai vorbit si...totusi...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sprinter 316 vs 319...stiu, s-a mai vorbit si...totusi...

    Va salut pe toti si sper sa nu ma injurati. Doresc sa achizitionez un sprinter 319 cdi euro 5 si ptr ca e destul de greu sa gasesc ceea ce-mi doresc, m-am gandit si la un 316 cdi....aici oferta este mult mai variata. Exista o asa mare diferenta la capitolul fiabilitate intre motoarele 2.2 si 3.0 la sprinter? Mentionez ca am mai avut un sprinter 2008 315 cdi cu care am parcurs aprox. 120.000 km si nu au fost probleme de niciun fel. Este clar ca-mi doresc un 319 cdi si nu se pune problema ca nu-l gasesc datorita bugetului de care dispun. So, ca sa nu mai lungim vorba....316 cdi vs 319 cdi....
    0
    316 vs 319
    0%
    0
    316 vs 319
    0%
    0

  • #2
    Salut. Nu am inteles, esti limitat de buget, sau nu ? E diferenta noapte si zi intre 2.2 si 3.0!

    Comment


    • #3
      Salut si multumesc ptr disponibilitate. Un 319 cdi este destul de greu de gasit asa cum as dori. 316 sunt mult mai multe la vanzare pe piata sh. Intrebarea era....un 316 nu si-ar face si el treaba? Sprinter-ul meu va parcurge multi km si doream sa stiu daca un motor de 2.2 poate fi la fel de fiabil ca un 3.0. Acum...despre buget...diferenta de bani intre un 316 si un 319 este destul de mare si nu stiu daca se merita. Caut un Sprinter cu cabina dubla....sasiu cu ampatament lung.....nu sunt prea multe la vanzare si de aceea intrebam despre 316 si 319. Ma repet, am detinut un Sprinter 315 an 2008 cu care am parcurs aprox. 120.000 km fara pb insa, ceea ce cumpar acum va fi alergat mult mai mult. In plus, are deja 200.000 km in bord si voi mai adauga si eu inca pe atat si probabil mai mult. Se merita cateva mii bune de euro in plus ptr 319? Nu intentionez sa-l incarc peste sarcina utila si nici sa-l alerg cu 200 km/h pe autostrazi. Daca era vorba de un Sprinter autofurgon aveam mai multe variante la dispozitie de unde sa aleg. Cabina dubla si sasiu cu ampatament lung....nu sunt asa multe.....
      In fine, am auzit destul de multe lucruri bune despre motorul 3.0 si lucruri mai putin bune despre motorul 2.2....de aceea am intrebat.
      multumesc

      Comment


      • #4
        Ca fapt divers, am incercat un Iveco Daily cu motor 3.0 si 170 cai euro 5.....ce sa zic, o fi el cu sasiu separat dar, nu se compara experienta la volan cu cea pe care o ai conducind un Sprinter asa ca, l-am scos din calcul dupa ce l-am condus.....

        Comment


        • #5
          Salut,daca tot vrei sa afli mai multe ia de aici material de studiu si vezi ce a scris colegul acolo


          PS: ia o cafea si doua cornuri sa nu te ia foamea pana termini
          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

          Comment


          • #6
            Salut....cele 2 cornuri nu-mi fac cu ochiul. Cafeaua e perfecta acum la 5 dimineata. Am facut o pauza de uitat pe mobile.de si am citit....
            Desi ma uitasem, recunosc, si la un 318 ptr ca....deh....are pret mai bun decat 319, ceea ce am citit m-a convins ca e mai bine sa astept un 319 mai ales ca-i si euro 5....sper sa si gasesc ceea ce caut altfel, 316 euro 5 va fi....

            Comment


            • #7
              Sper ca ai citit si ce inseamna intretinere si costuri la un 319...Asa ca fa calcule inainte ca sa stii daca raman bani si pentru ea....Bine,poti incerca si varianta aftermarket in garaj,dar asta nu rezolva nimic.....doar bani mai putini cheltuiti mai des cu timp de lucru pierdut...Asta daca nu te lasa pe drum...
              Cu tot respectul pentru posesori,daca vrei ceva pe termen lung,uita de 22 cdi...
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #8
                Salut, Cristi si multumesc. Da, am citit si am notat. Am luat in calcul un 316 ptr ca se gasesc mai usor insa, tanjesc dupa 319 ptr ca imi dau seama ca e altceva. Probabil voi astepta si va aparea si ceea ce caut eu. Cum spuneam, caut dubla cabina, ampatament lung si sarcina tractare de 3500 kg. Masina o cumpar ptr termen lung. De saptamana aceasta ma voi apuca serios sa caut....abia aseara am revenit din concediu. Copilul a fost in vacanta, a fost si ianuarie si stim cu totii ca-n ianuarie nu se misca lucrurile asa de bine. Multumesc ptr implicare si va tin la curent. Drumuri bune....

                Comment


                • #9
                  Spor la cautari si sa gasesti ce cauti....Eu,am stat 2 luni pe net pana am gasit....Stima.
                  Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                  Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                  Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                  SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                  https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF