Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimbare cutie viteza automata la manuala w906 om651.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut Florin, W903 tau are raportul din grup de fuga 41:11=3,727

    Comment


    • #17
      Originally posted by Cristi Nazarov View Post
      Of topic: dragul meu coleg, sa iti dea Dumnezeu sanatate ca ai avut gura aurita !Mai exact ,te-am scutit sa parasesti acest forum !!!Daca aseara la ora la carea scriam, aveam rezervat in Frankfurt un 316 ,alb din 2013, cei drept destul de dotat si cu 200 tkm, la care urma sa merg azi sa il iau, in acel timp a fost postat un 319 ,culmea, la 50 de km de mine, pe care am fost azi si l-am cumparat !!!Urmeaza prezentarea in sectiune potrivita, si rugamintea sa strigi dupa mine prin Europa ca am impresia ca mergem pe drumuri identice si sa bem ceva impreuna..Stima.
      Sa o stapanesti sanatos,sa ai numai satisfactii la bordul ei si sa iti aduca numai bucurii financiare.
      Am insa o mare nelamurire....cu o sa se numeasca noua partenera de drum ???

      Comment


      • #18
        Si inca ceva . Cand esti in drive apare D in bord , daca folosesti '' - '' in loc de D trebuie sa arate viteza selectata in functie de cate impulsuri ii dai , '' 4 '' , '' 3 '' .....
        Esti in '' 3 '' lucreza doar ''1 ''- ''2 ''- ''3'' , in ''4'' = ''1'' -''2'' -''3'' -''4''.Te descurci tu,esti baiat mare.

        Comment


        • #19
          Originally posted by cruiser View Post
          Sa o stapanesti sanatos,sa ai numai satisfactii la bordul ei si sa iti aduca numai bucurii financiare.
          Am insa o mare nelamurire....cu o sa se numeasca noua partenera de drum ???
          Multumesc, dar ca sa nu mai poluam pe aici, petrecerea masa si dansul,plus...botezul il gasesti in sectiunea dedicata de prezentare...Te invit acolo...Stima .
          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

          Comment


          • #20
            Originally posted by cornelyu View Post
            Salut Florin, W903 tau are raportul din grup de fuga 41:11=3,727
            Da stiu si din pacate nu cred ca se poate pune pe W906.

            Comment


            • #21
              Salutare colegul Cornelyu, se pare ca stau un pic mai bine ca tine: cutie 5 nu 7 din pacate , raport .cel trecut pe scaun iHA=3,923 iar "pe carlig" doar 2000 kg....
              Apoi, dupa 1500 de km parcursi, am vazut urmatoarele:
              - la 3000 rot/min are 120 km /h pe Gps, la cea veche cu manuala la aceeasi turatie aveam 135-140 km /h, deci am cam pierdut la acest capitol....
              -apoi consum: primii 50-100 de km am mers "blana", 130-150 km/h ca doar am masina noua apoi mai usor 100-120 km /h,cu masina goala si la 700 de km dupa plecare aveam in bord 10,6 % si o medie de 87km/h.
              -dupa 1500 de km parcursi si adaugat pe parcurs cam 500-600 kg in masina, am acum 10,8 /% si o medie de 83 km /h.
              Concluzie intre 318 ,cu 6 manual si 319 cu 5 automat:
              -la prima turatie mica si viteza mare,la a doua invers deci avantaj 318 manual
              -consumul este aproape identic la ambele,avantaj....ramane sa mai studiem
              Raman la parerea ca totul in mare parte vine din grup si ca pe 318 aveam grup de "fuga" ,motor mai putin turat, iar pe 319 am grup de "tractiune" ,cu o turatie a motorului mai mare...
              Asa ca raman la parerea initiala ca ai putea incerca mai rapid si mai simplu cu o schimbare de grup, nu de cutie...
              PS:ar fi bine daca mai avem colegi cu Sprintere automate, sa ne impartasesca aici din experientele lor pentru a putea aduna cat mai multa informatie..
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #22
                La mine IHA= 4,182 sarcina pe cârlig 3500 kg., deci e de traciune.
                Cutia in 5 e mult mai durabil decât cea in 7 si îi face treaba la fel ca cea manuala.
                La grup nu as umbla ca dupa aceea o sa ridic dealul Vienei cu 20km/h.

                Comment


                • #23
                  Ca fost posesor de 311 om646 automat in 5,hai sa imi dau cu parerea,cutia e teapana,am dus-o pana aproape de 320.000 km cu 2 schimburi de ulei si o placa noua,in rest nimic,nu tu soc,nu patinaj indiferent de incarcare (o singura dat vreo 1700kg pe vreo 300km).Fiind fosta masina de UPS tot asa avea group de tractiune,partea buna ca mergeam prin oras cu 60km/h in a4a, partea nasoala ca exact ca si tine la 100km/h pe autostrada hop la 2800 rot/min.Parerea mea este sa calculezi mai intai la numarul de km estimati pe care ii vei face, sa vezi daca iti amortizezi iinvestitia ca daca vei schimba grupul macar ia-l nou,in felul asta stii ca nu a fost maltratat de altcineva,la sh stii ca sunt riscuri.

                  Comment


                  • #24
                    Sunt in total 6 diferentiale 3.69 3.92 4.18 4.36 4.73 5.10, eu avand 4.18, dar colegii care au 4.73 si 5.10 oare ce viteza au la 3000 Rot/min.
                    Puteti verifica ce raport aveti pe eticheta de pe scaun “iHA=“

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by cornelyu View Post
                      Sunt in total 6 diferentiale 3.69 3.92 4.18 4.36 4.73 5.10, eu avand 4.18, dar colegii care au 4.73 si 5.10 oare ce viteza au la 3000 Rot/min.
                      Puteti verifica ce raport aveti pe eticheta de pe scaun “iHA=“
                      Ma voi uita dimineata si voi posta,acum am 6 manuala pe in 316 om651,daca nu pun vin-ul si poate ne lumineaza cineva,la 3000 rpm am undeva la 140km/h

                      Comment


                      • #26
                        Reductia si treptele de turatie,la 80km/h este in a 5a,in a 6a sta la 1600 rpm si cam maraie..
                        Cum am mai spus,depinde si ce a ales primul proprietar,consum mic pe oras=grup tractiune,consum mic pe autostrada=grup de viteza.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Marian multumesc pentru detalii, deja ma doare capul de atatea calcule. Tu cu a cincea treapta ce viteza ai la 3000 Rot/min ?
                          Grupul tau este similar cu al meu 4,182 si nu inteleg de ce la cutia manuala ai turatii destul de bune fata de cea automata.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by cornelyu View Post
                            Marian multumesc pentru detalii, deja ma doare capul de atatea calcule. Tu cu a cincea treapta ce viteza ai la 3000 Rot/min ?
                            Grupul tau este similar cu al meu 4,182 si nu inteleg de ce la cutia manuala ai turatii destul de bune fata de cea automata.
                            Nu are de ce sa te doara capul,asta e cutia in 5 la viteza asta,daca imi amintesc bine la 311 automat5 pe la 3000rpm aveam vreo 110-115kmh tot cu vreo 11 consum.Cristi are in V6 si cutia este adaptata lui iti dai seama,alta putere alt convertizor alti parametri...

                            Comment


                            • #29
                              Pai eu am aceelasi motor ca al tau om651 si grup ca al tau, singura diferenta fiind cutia.
                              Cand ai timp posteaza ce viteza ai cu a 5a la 3000.

                              Comment


                              • #30
                                Imi da eroare...load Errors
                                IMG_20180129_175043.jpg:
                                Upload of file failed.
                                In treapta a5a 2500rpm 100km/h,3000rpm-120km/h viteza in bord nu pe GPS.
                                Eu unul daca as fi fost in locul tau nu as umbla la ea,presiune de 4.3 spate si 4.1 fata,motorina cat mai buna,depasiri facute usurel si nu in forta daca nu e cazul si as lasa consumul ca ultima grija.Nu si cum sa ai o masa totala de 7,5T si sa mergi cu 10%,imi arata mie dupa 25.233 km 10,1 cu media de 22km/h si 1136 h dar masina are aproape 3ani,revizii la 4 luni max 10.000 km cu filtre originale si ulei Fuchs Titan cargo.Intre manuala si automat5 vei castiga max. 1l/100km dar cat te va costa sa o faci cum trebuie?
                                Tu esti cel care decide ce va face cu masina lui,asa sunt ele...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF