Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema frane?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema frane?

    Va salut.

    De ceva vreme, nu am avut nici o problema....nimic..decat motorina
    Acum....am chiar 2...serioase zic eu.

    1. De cateva zile, mai accentuat ieri(eram incarcat), pe franare, se aude ceva la roata dreapta fata...dum,dum,dum...cand franez,mai puternic....apoi ca un racait... Ma gandesc la placute, au ceva km, (senzorii de uzura nu functioneaza la una din roti)...sa se fi uzat...dar inseamna ca au ajuns la fier?discul ovalizat?

    2. O chestie ciudata...a inceput sa dea cu fum de la o vreme(ce inainte nu vedeam, gram...), la accelerari puternice se aude, ca si cum ar merge mai mult diesel simplu.....si are un sunet ca si cum ar pierde presiune(ceva de genul asta). Plus a devenit mai zgomotos motor in interior.
    La relanti merge foarte frumos,fara zgomote,batai...etc...
    Banuiesc esapamentul spart......sau..sa nu vorbesc cu pacat....turbina?

    Ceva sfaturi, sau daca a mai patit cineva,ceva asemanator?
    Multumesc

  • #2
    Ca e 2.2 cdi vad, insa despre ce junghi vorbim?
    Turbina scoate zgomot metalic cand o ia razna, freaca paletii.
    Cat priveste punctul 1, nu e mai simplu sa dai roata jos si sa cercetezi cu ochiometrul?
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

    Comment


    • #3
      1. Da...cel mai simplu....dar nu am avut timp astazi. In orice caz placutele cred ca au aprox 45mii km

      2. Dupa zgomot, nu cred (sper) sa fie turbina, ci mai degraba esapamentul. Forta are,trage...si parca face zgomot de multa vreme, comparativ cu alt Sprinter care am mers zilele trecute.

      Abia luni...ajunge pe la mecanici, si tester.... nu de alta..dar cu franele chiar nu e de joaca, aici am luat cele mai scumpe placute Ate, si cred ca tot pe ele voi merge.

      Comment


      • #4
        Update :

        1. Placutele tocmai au trecut de 49mii....huruie de le ia dracii, pe dreapta fata. Diagnostic clar. Nu stiu ce producator sa aleg....Ate sau Brembo?

        2. Aici e o chestie ff ciudata...Inainte de simptome, am facut schimbul de ulei+filtre(la niste mecanici), apoi au aparut simptomele. Am remarcat, ca se aprindea din cand in cand becul acela de pompa de motorina, de la butonul din bord. Am desfacut surubul de la filtrul de motorina...nu a iesit decat aer. Am mers apoi cu masina.....si-a revenit !!! nu inteleg cum sau de ce.... Ceva zgomot, oricum face si toba(care a mai fost sudata)....dar si-a revenit singura.

        Comment


        • #5
          Problema rezolvata. Schimbat placutele...Brembo. Ciudat pe spate erau cele uzate,aproape de fier. Oricum cele Ate, care le-am avut, au rezistat eroic 50mii km.

          Comment


          • #6
            Nu ai senzori pe placute sa se aprinda in bord cand se uzeaza?Costa 13-15 lei dar mi se par de mare ajutor pentru a sti cum stai cu placutele fara sa dai rotile jos.Stima.
            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

            Comment


            • #7
              Pe spate j'en crois pas ca are senzori.
              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

              Comment


              • #8
                Cu scuzele de rigoare,saptamana trecuta am schimbat la mine ,masina din 2001 , discurile si placutele pe spate si am montat si senzori pe ele!!!!!!!!Masina are in dotare aceasta optiune dar cel dinainte nu montase senzori nici pe fata nici pe spate, probabil din motive financiare cred,senzorii costand pe Bosch 15 bucata pentru fiecare roata....Cu alte 3 masini cu care am mai lucrat, fabricatie 2000-2003, am gasit aceasta optiune pe ele,senzorii fiind prezenti pe fiecare roata.Daca in momentul in care pui contactul se aprinde becul galben cu roata incadrata de niste liniute in exterior,situat in partea stanga a bordului,inseamna ca masina are aceasta optiune.Ca unii nu-i pun crezand ca ies mai ieftin sau pur si simplu nu stiu ca au aceasta optiune, ori eventual mecanicii care le schimba...e cu totul altceva.Eu intretinerea franelor o fac personal,avand mai multa incredere in mana mea.Stima.
                PS: un lucru bun de stiut este ca senzorul trebuie montat pe placuta din spate cea actionata direct de piston, pentru ca de obicei ea e cea care se uzeaza mai repede .In mod normal ar trebui sa se uzeze uniform ambele dar asta depinde mult de cei doi compensatori pe care culiseaza etrierul,sa fie unsi si sa lucreze bine,nu sa fie gripati cum se intampla de multe ori.
                Last edited by Cristi Nazarov; 09-27-2013, 20:36 PM.
                Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                Comment


                • #9
                  Masina are senzori pe toate rotile.
                  La schimbul anterior insa, doar 2 au fost montati, nu de pret, ci fiindca erau rupte cablurile....
                  Dupa o cursa pe serpentine...unde s-au incins ff tare, s-a aprins becul acela de uzura( desi nu era cazul) apoi dupa ce s-au racit s-a stins si asa a ramas definitiv....

                  Astazi au fost montati 4 senzori pe fiecare roata....lectie invatata.

                  Comment


                  • #10
                    La mine placutele fata+spate au costat fix 500 lei, cu senzori inclusi

                    Comment


                    • #11
                      Eu am luat placute ATE cu 120 pe spate si discuri Bosch cu 140 bucata.Senzorii vin separat si am dat 15 lei pe bucata,tot Bosch.Pe fata,tot ATE erau 150 dar deocamdata nu sunt de schimbat.Consider senzorii foarte importanti pentru a sti tot timpul cu ce pleci de acasa,mai ales daca drumurile sunt lungi.... Stima.
                      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                      Comment


                      • #12
                        Disc frana spart

                        Am trait sa o patesc si pe asta, si sa vorbesc despre disc de frana spart pe fata.

                        La o franare, dupa un zgomot puternic, s-a dus pedala la fund,si ramas fara frane,in acelasi timp, un zgomot harait foarte tare de la roata dreapta fata.
                        Discul de frana s-a spart pur si simplu in 2, de unde este ventilat..s-a desfacut in 2 cercuri.

                        Desi am chimbat recent placutele, discurile nu aratau uzura peste30-40%...dar uite ca orice e posibil.

                        Acum astept discurile, Bosch 235/buc. Atentie mare la frane!

                        Comment


                        • #13
                          Senzorii sunt buni dar nu te poti baza pe ei suta la suta, parerea mea e ca sistemul de franare trebuie verificat periodic.(placute frana,culisarea etrierelor,integritatea senzorilor si starea discurilor). am avut multe cazuri cu senzori rupti si fire roase!
                          Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF