Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema Led-uri CAN-BUS,tot da eroare

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Led-uri CAN-BUS,tot da eroare

    Salut.am si eu un Sprinter din 2012 si acum cateva zile am luat niste led-uri CAN-BUS,le-am pus si tot imi da eroare de bord..din ce cauza?exista vreo remediere?sau ma mai gandeam daca ii pot scoate siguranta de la sistemul asta care da eroarea aia..pe mine ma streseaza becul ala in bord.care ar fii solutia?

  • #2
    Din ce stiu eu CAN -bus e un protocal de comunicare parca la ecu .. da probabil nu despre ala e vb , banuesc ca iti apare a bec ars deoarece e masurat curentul absorbit .. la fel se intampla si daca pui un bec mai puternic , remorca etc ca rezolvare ar trebui inseriata o rezistenta pentru diferenta dintre bec si led sa nu mai vada ecu avarie

    Comment


    • #3
      Arunca saraciile si pune ce zice MB.
      Am avut si eu cu canbus pe pozitii, 2 saptamani au mers ok, ulterior eroare in bord.
      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

      Comment


      • #4
        Subscriu la ce spune cutaresku,am incercar cu un prieten sa "mintim" un Vito ca sa-i montam un kit de xenon,fara sa apara eroarea de bec ars in bord si nu a fost chip sa reusim asta.Dupa tot felu de relee montate am reusit sa amanam "impactul" pentru o saptamana dupa care eroarea a reaparut si asa a ramas pana la despartirea de masina.Asa ca ori le lasi si ignori becul din bord ori pui becuri originale.Stima.
        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

        Comment


        • #5
          Am inteles...acum ma mai gandeam la ceva..nu exista oare in panoul de sigurante o siguranta pentru eroarea aceea de berc ars?si sa o scot si sa nu imi mai apara in bord eroarea aceea?daca nu exista nici aceasta varianta,o sa raman cu acel bec aprins in bord..dar trebuie sa privim si partea plina a paharului,cand pui pozitiile nu iti apare niciun bec sa te avertizeze ca ai pozitiile aprinse,acum am unul,acela de eroare

          Comment


          • #6
            [QUOTE=Cristi Nazarov;319942]Subscriu la ce spune cutaresku,am incercar cu un prieten sa "mintim" un Vito ca sa-i montam un kit de xenon,fara sa apara eroarea de bec ars in bord si nu a fost chip sa reusim asta.Dupa tot felu de relee montate am reusit sa amanam "impactul" pentru o saptamana dupa care eroarea a reaparut si asa a ramas pana la despartirea de masina.Asa ca ori le lasi si ignori becul din bord ori pui becuri originale.Stima.[/QUOT

            Ba se poate acel sistem e de fapt un om(OHM) metru cu o rezistenta adecvata iese mai greu e cand ceri mai mult atunci trebuie circuit separat ca se stang becurile la mai putin e simplu

            Comment


            • #7
              Salut,
              arunca modulul ala can-bus si cumpara dintr-un magazin de piese o rezistenta de 15 ohmi si 40 w, monteaz-o in paralel si nu o sa mai ai probleme

              Comment


              • #8
                In mare 40w ar fi ok,ca se va incalzi mai greu.
                Eu semnalizarile le am pe led si ,imi dadea eroare(palpaiau repede) ,asa ca am pus in paralel cate o rezistenta de 20w 10ohmi si am rezolvat problema.
                ____________________________________________

                Comment


                • #9
                  Merge facuta din 2 rezistente de 30 ohmi/20w puse in paralel

                  Comment


                  • #10
                    Rezistenta sau se poate schimba codarea in bord!
                    Toate literele lipsa le-am mâncat de foame. Toate greselile le-am facut cu rea intentie!

                    Comment


                    • #11
                      Unde se poate...
                      Aceiasi solutie merge aplicata si in cazul in din cauza remorcii semnalizarea o ia razna....

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF