Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Mb vito- ce poate face o planetara !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mb vito- ce poate face o planetara !

    Salutare si bine v-am gasit.
    Ieri ,intorcancu-ma acasa din oras , la vreo 20 de km de casa am dat de o colona de masinI formata din cauza celor de la " Ulite si gropi" .

    Dupa ce s-a eliberat traseul ,la circa 100 metri am auzit niste lovituri puternice la picioarele mele.imediat am tras pe dreapta si m-am uitat sub masina.
    Concluzia : S-au desfacut toate prezoanele de la planetara si a sarit . Prima idee care mi-a venit in cap a fost sa scot planetara de tot si sa ma tracteze un prieten pana acasa.Pun masina pe cric dau roata jos...la prima vedere nimic grav : vreo 2 indoituri in tablele de la capul planetarei si un prezon rupt...
    Pun sa montez planetara iar in timp ce o montam am vazut o gaura cam maricica in cutia de viteze :/ ma uit atent si o jumate din bucata care s-a rupt se mai tinea foarte putin in interiorul cutiei...Am plecat usurel la drum cu 20km/h ca sa nu arunc uleiul afara din cutie.

    Initial am vrut sa dau cutia jos si sa o duc la sudat ,la un nene in oras...
    Am renuntat la idee pentru ca cnv mi-a recomandat altceva...Sa fac un capac din tabla de AL si sa il lipesc peste gaura cu niste electropasta speciala pt metal..asa ca de dimineata m-am pus pe treaba.
    M-am chinuit o ora ca sa scot si cealalta bucata de Al din cutie.
    Ce a iesit vedeti imediat.

    Asa ca mare grija si strangeti-va bine suruburile..
    Attached Files
    ____________________________________________

  • #2
    Mare ghinion. Se pare ca esti o persoana inspirata si nu te-ai pierdut cu firea. Sper sa te tina cat mai mult !
    Servicii mutare profesionale la nivel national si international. office@te-muti.ro

    Comment


    • #3
      Am incercat sa nu ma pierd cu firea...)..De obicei cedez mai greu.

      Sa speram ca o sa tina.Azi mi-au mai spus vreo doua persoane ca e foarte buna pasta asta..
      ____________________________________________

      Comment


      • #4
        Sper ca ai schimbat tot uleiul din cutie, si nu l-ai completat. Si asa exista riscuri sa fi ramas bucatele de metal care nu pot genera decat tot felul de surprize neplacute.
        Servicii mutare profesionale la nivel national si international. office@te-muti.ro

        Comment


        • #5
          A mai procedat cineva cunoscut tot prin aceeasi metoda la o baie de ulei dar nu a tinut din cauza vibratiilor si a temperaturii si pana la urma a sudat in aluminiu. Nu vreau sa par sceptic dar ar trebui sa o urmaresti sa nu faca strop pe jos.

          Comment


          • #6
            Uleiul maine urmeaza sa il scot si sa bag o sarma sa scormonesc prin cutie...stiu si eu,poate a mai ramas ceva .
            Sper sa tina...o sa o urmaresc si daca nu tine ,sudura e singura varianta..:-<
            ____________________________________________

            Comment


            • #7
              Am uitat sa mai postez.
              Am verificat a 2-a zi uleiul si era la nivel ,ba chiar mai mult l-am dat jos din cutie si am cautat cu o sarma prin cutie ...nu am gasit nimic.
              Uleiul era bun bun...l-am strecurat si l-am bagat la loc.

              Cred ca o sa tina pentru ca acolo nu are cum sa stea uleiul.E perete si se scurge imediat uleiul + ca nu se incalzeste la fel ca baia de ulei.
              La baia de ulei e alta treaba.Acolo ai ulei in permanenta + mai multe trepidatii + temperatura mai mare .
              Oricum cand o fi vreodata sa schimb ambreiaj/volanta ,atunci se merita sa o duc la sudat , dar pana atunci nu merita sa muncesc 2 zile sa dau cutia jos doar pt a o suda .

              Spor.
              ____________________________________________

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF