Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie Mercedes Vito

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie Mercedes Vito

    Buna ziua,

    imi cer scuze daca am dublat un topic cu acelasi subiect.Am cautat cu functia search dar nu am gasit o discutie asemanatoare.
    Doresc sa achizitionez un Mercedes Vito ,modelul fabricat in jurul anilor 1999-2002 varianta cu scaune pentru pasageri.Despre acest model de masina nu cunosc nici un detaliu,nici model de caroserie,nici motorizare,nimic.De aceea apelez la cunostintele voastre in speranta ca ma veti ajuta.

    Va multumesc.
    LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

  • #2
    Este vorba de modelul W638 fabricat in jurul anilor 1996-2003 varianta pentru persoane.Pentru inceput doresc sa stiu:

    -motorizarile si puterea motoarelor
    -consumul aproximativ
    -variantele de dotari (daca exista) cum este la limusine Esprit,Sport,Elegance,etc
    -recomandari
    LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

    Comment


    • #3
      Poi exista vito sau vianao,vito fiind mai basic,ca motoare pana prin 99-2000 parca a fost clasic 2,3 pompa rotativa dupa 2000 cdi cu 80 100 110 120 cp
      ca si consum 8-9 la suta la drum 10-12 oras pentru cdi la cel clasic nu stiu nu am avut iar ca si recomandare iati t4 consuma mai putin exista si mai lung, e mai fiabil ( doar 2,5 tdi acv care poti zice ca e motor indestructibil ) la fel si acolo ai varianta transporter si caravelle transporter fiind mai bazic
      Revenind la vito motorul de 2,2 e bunisor treci de 500 000 de km daca ai grija de el ( cu clasiclele probleme la sitemul de injectie injectoare pompe regulatoare etc ) daca nu te deranjeaza ca si consum e foarte ok

      Comment


      • #4
        Ma intereseaza o utilitara cu 8 +1 locuri (sa o pot conduce cu B) cu putere peste 120 cp,Diesel si daca este posibil norma de plouare Euro2 (fiindca e mai ieftin la inmatriculare).
        Clar si consumul este un factor decisiv,dar si fiabilitatea si rezistenta in timp.Nici nu ma gandesc sa gasesc ceva sub 200 000 km.Am de ales intre Vito si T4 .Despre nici una nu stiu nimic,dar pentruca este forum mercedes,nu pot cere detalii despre t4.
        Daca cineva ma poate ajuta rog sa imi dea un pm sau pe email la calutzustudio@gmail.com

        Best regards.
        LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

        Comment


        • #5
          Ce stiti despre costurile de intretinere la o utilitara Vito/t4 ?Impozit,asigurare,rovinieta?
          Sunt mai mari ca la un autoturism cu acelasi motor,norma de poluare si an de fabricatie?Este trecuta la utilitara?Daca poate cineva sa mi spuna aprox cat plateste pentru 1 an aceste taxe.

          Multumesc.
          LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

          Comment


          • #6
            8+1 nai sa gasesti utilitara doar autoturism la 6 locuri ies autoutilitare

            Comment


            • #7
              In cel mai bun caz gasesti pe Sprinter sau LT autoutilitara cu 6+1 locuri. La 8+1 doar autoturism. Daca te gandesti sa faci curse in afara T4 bate Vito, in primul rand la consum dar si la confort. Am avut pentru perioade scurte si VV Caravelle 2002 si un Mercedes V220 din 2001. Daca iti iei din afara, gasesti Mercedes Vito si VW T4 cu euro 3 si din anul 1998. Taxa e cam mare, in schimb. Daca vrei sa nu platesti mult, ar trebui s te uiti dupa ceva mixt. Gasesti in special aduse pe pe Olanda. Si la taxa, dar si la impozit platesti rezonabil. Asigurarea e mai sus la autoutilitara decat la autoturism, dar nu cu mult. Succes.

              Comment


              • #8
                Cred ca nu m-am exprimat corect.Ceeace doresc eu este ca microbusul (sa spunem asa) sa nu fie trecut ca autoutilitara in talon /carte masinii tocmai din motivul costurilor.Deci Vito/T4 8+1 este autoturism.
                Care sunt diferentele majore intre caravelle si multivan ?

                Multumesc si pentru informatiile privitoare la costuri ,brain.
                LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                Comment


                • #9
                  Caravelle sunt si cu 9 locuri ( cele mai multe cu 8 ) multivan cu maxim 7 locuri caravelle exista si varinata lunga ( multivan nu ) in rest e exact acelasi lucru interior capitonat la fel si nu toate caravelle au clima dubla ( multivanurile toate au indiferent ca e cu ac sau climatronic )

                  Comment


                  • #10
                    Te inseli cind vine vorba de taxe.Ptr un Vito cu motor de 2,2 impozitul, daca e autoturism, ajunge la 10 milioane,dar daca e autoutilitara e numai 4 milioane.Ti-o spun din experienta.Asigurarea e la fel ca pret in ambele variante,doar taxa de drum la utilitara e 4,6 milioane iar la autoturism pina in 1,5 milioane.Deci una peste alta la stat dai mai putin in varianta autoutilitara.Eu am Vito inscris in Romania 5 locuri plus marfa,si astea sint taxele ce le platesc.Vecinul meu cu ford transit, de persoane plateste doar la primarie 9,8 milioane.
                    |Bine ar fi sa mergi la taxe si impozite la primaria de unde apartii si vei afla exact cit e ptr M1 respective N1

                    Comment


                    • #11
                      daniel are dreptate ! IMPOZITUL este mult mai mic la autoutilitara mixta (locuri + persoane) decat la autoturism. RCA este la fel. Eu la un Jeep cu motorul de 2.5 plateam impozit 1200 lei si la sprinter de 22 platesc 400 lei

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by daniel View Post
                        Te inseli cind vine vorba de taxe.Ptr un Vito cu motor de 2,2 impozitul, daca e autoturism, ajunge la 10 milioane,dar daca e autoutilitara e numai 4 milioane.Ti-o spun din experienta.Asigurarea e la fel ca pret in ambele variante,doar taxa de drum la utilitara e 4,6 milioane iar la autoturism pina in 1,5 milioane.Deci una peste alta la stat dai mai putin in varianta autoutilitara.Eu am Vito inscris in Romania 5 locuri plus marfa,si astea sint taxele ce le platesc.Vecinul meu cu ford transit, de persoane plateste doar la primarie 9,8 milioane.
                        |Bine ar fi sa mergi la taxe si impozite la primaria de unde apartii si vei afla exact cit e ptr M1 respective N1
                        Asta ma ajuta foarte mult .Eu am ramas cu cunostintele la autoturisme.La dacia logan pikup platesc de doua ori costul unui autoturism fiindca este trecuta ca utilitara.In special rovinieta si impozitul ma rup.Inca o intrebare.la 8+1 pot conduce cu categoria B de permis ???
                        LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                        Comment


                        • #13
                          Da,pentru 8+1 se conduce cu categoria B ,DAR in functie de ce vrei sa faci cu ea,transport persoane sau in cont propiu,vezi ca te incadrezi la capitolul Licente ,pentru autovehicule si ansambluri cuprinse intre 2,4-3,5 tone.Gasesti pe aici un topic legat despre aceasta problema,dar ia in consideratie si faptul ca masinile de acest gen vor fi vanate in trafic si supuse unor controale mai amanuntite.Daca nu te incadrezi la acest capitol,atunci e bine ca nu ai batai de cap.Stima.
                          Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                          Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                          Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                          SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                          https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                          Comment


                          • #14
                            O folosesc in scopuri familiale.Nu imi aduce profit.Nu am treaba cu licienta de transport si alte chestiuni.Multumesc oricum pentru informatii.
                            LEDFOTON - import si distributie corpuri de iluminat cu led.

                            Comment


                            • #15
                              Fac cateva cautari pentru niste cunostinte care vor sa achizitioneze o masina noua sau second hand in conditie foarte buna,le trebuie si ceva spatiu deoarece mai cara marfa,una alta si sa aiba mai mult de 3 sau 3 locuri.
                              M-am gandit la Vito Mixt sau Citan Mixt,ce parere aveti despre cele doua,Citan este aparuta noua si parca are motor de Renault,nu stiu daca au gresit sau e un plus acest motor,rog cine stie mai multe sa arunce cu pareri inspre mine.
                              O zi placuta la toti.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF