Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Intrebari de novice

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebari de novice

    Salut,

    Tatal meu este de curand proprietarul unul Sprinter 311/2001 motor 2200cc.
    Doreste sa faca schimbul de consumabile si aici am nevoie de ajutorul vostru.
    Prin urmare:

    -care sunt cantitatile de ulei necesare pentru motor, cutie si diferential?
    -acest model are filtru de habitaclu?
    -care sunt normele pe care trebuie sa le respecte uleiurile?
    -ce tip de ulei(vascozitate) ar trebui sa folosesc. Ca si km pe bord arata 123.000 dar este imposibil sa aiba doar atat.

    Va multumesc anticipat.

    P.S. Un manual al utilizatorului sa de service in format electronic stiti unde pot gasi?

  • #2
    Foloseste functia SEARCH si vei gasi raspunsuri la toate intrebarile. Sau vrei totul mura-n gura?

    https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

    Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
    Va rugam sa le schimbati din User Settings.

    Comment


    • #3
      Intr-adevar asa este insa din cauza ca am schimbat adresa de email(presupun) nu puteam sa accesez link-urile si documentele postate aici.

      Totusi, un manual al utilizatorului nu am reusit sa gasesc. Daca ma puteti ajuta...

      Comment


      • #4
        Hai sa te ajut eu : ulei motor 8,5 litri spune cartea eu pun peste 9 9,5 sa nu mai completez pana la urmatorul schimb ( cu 10 litri nu jaunge joja la maxim )
        Uleiul de cutie e un ulei mai special norma 235.10 mb exista si ceva producator dar eu prefer original si intra 2,1 spune cartea eu chiar ieri am bagat 2,3 litri
        Ulei grup folosesc ulei normal de transmisii in cazu meu 85w90 hd si intra 1,8 litri
        Si nu are filtru de particule dar e foarte probabil sa aiba catalizator ( un filtru de particule mai rudimentar ) se mai infunda si ala daca ai probleme cu temperatura la apa .. si grija

        Comment


        • #5
          Multumesc frumos.

          Dar filtru de habitaclu/polen are?

          Comment


          • #6
            Are si de ala e pe tubulatura la motor pe la jumate

            Comment


            • #7
              In compartimentul motor sau in interior sub bord?

              Comment


              • #8
                La motor undeva pe la jumatea tubulaturi sun stergatoare

                Comment


                • #9
                  Originally posted by _bella_ View Post
                  In compartimentul motor sau in interior sub bord?
                  Decat sa bajbai pe unde sunt filtrele si cum se schimba mai bine cauta pe cineva in zona sa iti arate exact ce si cum.
                  Mai ales cel de polen are un sistem de capac culisant destul de pretentios la montare iar filtrul insusi trebuie"infipt"in niste "picioruse"de plastic,altfel nu sta la locul lui.

                  Comment


                  • #10
                    Uite aici http://www.youtube.com/watch?v=TnxYHB6rcsg
                    Pentru filtru de polen.

                    Asta pentru filtru de motorina http://www.youtube.com/watch?v=wo7ZTKOhdTU

                    Filtru aer http://www.youtube.com/watch?v=JqdDHKXMFi8

                    Ulei si filtru de ulei http://www.youtube.com/watch?v=LYQ82ywwudk

                    Pentru frana de mana,daca vrei sa o reglezi http://www.youtube.com/watch?v=lEdmsi_xtkc
                    Last edited by soryn94; 04-20-2013, 15:12 PM.

                    Comment


                    • #11
                      Va multumesc toturor pentru rabdare si raspunsuri.

                      Comment


                      • #12
                        In primul rand Paste Fericit tuturor!
                        Revin cu 2 intrebari la care sper sa ma ajutati in gasirea raspunsului...

                        Cu farurile aprinse pe faza scurta, motorul oprit se aude acel semnal sonor de "faruri uitate".
                        Daca in schimb aprind si ceata(doar pe spare am) se mai aude un alt semnal sonor diferit ca tonalitate de primul...ceata se aprinde fara probleme. Este ok acel buzz sau indica vreo problema?
                        A doua intrebare...la lampile(catadioptru cred ca se numeste) spate sunt mai multe compartimente cu becuri pentru diverse functii. La extremitatea exterioara a fiecarei lampi este un bec ce in spate ar trebui sa emita lumina rosie iar in lateral galbena(in genul luminilor galbene ce se aprind noaptea pa lateralele TIR-urilor).Pentru ce sunt acele becuri si cum se aprind?

                        Multumesc.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by _bella_ View Post
                          In primul rand Paste Fericit tuturor!
                          Revin cu 2 intrebari la care sper sa ma ajutati in gasirea raspunsului...

                          Cu farurile aprinse pe faza scurta, motorul oprit se aude acel semnal sonor de "faruri uitate".
                          Daca in schimb aprind si ceata(doar pe spare am) se mai aude un alt semnal sonor diferit ca tonalitate de primul...ceata se aprinde fara probleme. Este ok acel buzz sau indica vreo problema?
                          A doua intrebare...la lampile(catadioptru cred ca se numeste) spate sunt mai multe compartimente cu becuri pentru diverse functii. La extremitatea exterioara a fiecarei lampi este un bec ce in spate ar trebui sa emita lumina rosie iar in lateral galbena(in genul luminilor galbene ce se aprind noaptea pa lateralele TIR-urilor).Pentru ce sunt acele becuri si cum se aprind?

                          Multumesc.
                          Este normal sa se auda acel buzz diferit la ceata.Luminile dupa lateral se aprinde o data cu pozitia.
                          Cineflorix trans srl

                          Comment


                          • #14
                            Multumesc.

                            Se pare ca la mine nu functioneaza acele lumini laterale.
                            Se aprind pe spate pozitiile dar undeva mai in centrul lampilor...interesant este ca becurile nu sunt arse la acele "pozitii din lateral".

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF