Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Atestat pt transport rutier de marfuri pana in 3.5 tone

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Trebuie sa vedem care vor fi conditiile.Un lucru este clar vor lovi in noi cei mici.Casele mari de expeditii care au si autoutilitare nu vor suferi.Isi bat joc de noi.Peste 4 ani vor veni sa cerseasca votul.
    Cineflorix trans srl

    Comment


    • #17
      Conditiile vor fi simple:mai multi bani cheltuiti pentru aceeas activitate din care vei scoate in cel mai fericit caz aceeas bani daca nu mai putini!!!Licentierea,daca e ca la camioane si cred ca e ca acolo include cateva lucruri clare:
      -persoana desemnata angajata la firma(poti face tu cursul acesta daca esti angajat si indeplinesti conditiile,cursul costa in jur de 5-600 lei plus fisa medicala si psihologic ,atestat care e valabil 5 ani parca)
      - dosarul care se face pentru licentiere anual la cei de la ISCTR si care costa si ala bani
      -din cate retin,sper sa nu ma insel pentru ca e ceva timp de atunci,este o licenta pentru intern si alta pentru extern cu costuri diferite bineinteles.
      Adunand toate cheltuielile astea rezulta ca o luna pe an muncesti degeaba doar pentru astea.E bine nu???? Stima.
      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

      Comment


      • #18
        Din 19-01-2013 va intra in vigoare Proiect de Lege pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgențã a Guvernului nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice care este deja trimis la Presedentie pt promulgare.
        Aici este specificat mai clar ce avem voie sa conducem cu categoria B
        f) CATEGORIA B:
        1. autovehiculul a cãrui masã totalã maximã autorizatã nu depãºeºte 3.500 kg ºi al cãrui numãr de locuri pe scaune, în afara conducãtorului, nu este mai mare de 8;
        2. ansamblul format dintr-un autovehicul trãgãtor din categoria B ºi o remorcã a cãrei masã totalã maximã autorizatã nu depãºeºte 750 kg;
        3. ansamblul de vehicule a cãror masã totalã maximã autorizatã nu depãºeºte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trãgãtor din categoria B ºi o remorcã a cãrei masã totalã maximã autorizatã depãºeºte 750 kg;
        Sunt un pic offtopic cu acesta lege.Daca este nevoie deschid un alt topic http://www.cdep.ro/pls/proiecte/docs/2012/pr328_12.pdf
        Last edited by free ride; 03-14-2013, 11:19 AM.
        Cineflorix trans srl

        Comment


        • #19
          Aceasta autorizare nu se aplica:
          -auto inmatriculate in alte state,ca doar nu cumpara neamtul cu sprinter autorizatie de transport marfa in vama la Nadlac,ca pe rovinieta.Cu respectarea regulilor de cabotaj.
          -auto care fac transport international,sa nu fim discriminati fata de neamtul de la Nadlac
          -celor care fac transport in interes personal.Atentie,nu folos propriu.

          Comment


          • #20
            Asa ar fi normal si logic,dar la lege e altceva.Deocamdata nici ei nu stiu ca nu au venit normele de aplicare asa ca...mai avem de asteptat.Stima
            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

            Comment


            • #21
              OG-ul spune unde se aplica si care sant exceptiile.Normele vor spune cum se aplica.
              O seara buna
              Last edited by florin.s; 03-26-2013, 21:52 PM.

              Comment


              • #22
                Poti sa iti inmatriculezi masina si in Coreea de Nord !
                Citit cu atentie ce scriu porcii astia in lege ! Nu zice nimic de inmatriculat ci de transport. Adica daca faci transport din RO in RO incarcare / descarcare pe teritoriul tarii. Nu conteaza unde ai masina inscrisa.
                Am discutat cu cineva de la ARR si a zis ca legea este facuta:
                a. in principal pt aia cu VITO si Transporter pt persoane ! Nu putea sa ne lase pe noi (marfa) pe langa...si au bagat si tonajul intre 2.5 T si 3.5 pt licentiere !
                b. la cererea expres a marilor transportatori din tara, cei care au zeci sute de TIRuri si autoutilitare, care stau la diagrama si noi "fugim" pe langa ei cu dubitele si le "luam painea".

                Personal, am B C CE, atestate de marfa, ADR, card tahograf, ..dar cica e posibil ca firma sa fie licentiata sa trebuiasca atestat pt persoana desemnata la fima.. eu am o Intreprindere Individuala eu fiind singurul angajat. Ca sa nu angajez pe cineva care e Perdoana desemnata trebuie sa fac atestatul. Costa 600 lei.
                LEGEA ESTE 100% ILEGALA SI IMORALA, IN UE NU EXISTA ASA CEVA! NOI CA TARA NU MEMBRA U.E. NE SUPUNEM LEGILOR EUROPENE SI APOI CELOR NATIONALE!
                Daca asa vor cac@tii astia de la Guvern sa aduca bani la buget o sa ajungem sa facem transport de marfa cu Dacia Papuc !!!

                -> Daca nu se iese in strada nu ne baga nimeni in seama !

                Comment


                • #23
                  Originally posted by aiengi View Post
                  Poti sa iti inmatriculezi masina si in Coreea de Nord !
                  Citit cu atentie ce scriu porcii astia in lege ! Nu zice nimic de inmatriculat ci de transport. Adica daca faci transport din RO in RO incarcare / descarcare pe teritoriul tarii. Nu conteaza unde ai masina inscrisa.
                  Am discutat cu cineva de la ARR si a zis ca legea este facuta:
                  a. in principal pt aia cu VITO si Transporter pt persoane ! Nu putea sa ne lase pe noi (marfa) pe langa...si au bagat si tonajul intre 2.5 T si 3.5 pt licentiere !
                  b. la cererea expres a marilor transportatori din tara, cei care au zeci sute de TIRuri si autoutilitare, care stau la diagrama si noi "fugim" pe langa ei cu dubitele si le "luam painea".

                  Personal, am B C CE, atestate de marfa, ADR, card tahograf, ..dar cica e posibil ca firma sa fie licentiata sa trebuiasca atestat pt persoana desemnata la fima.. eu am o Intreprindere Individuala eu fiind singurul angajat. Ca sa nu angajez pe cineva care e Perdoana desemnata trebuie sa fac atestatul. Costa 600 lei.
                  LEGEA ESTE 100% ILEGALA SI IMORALA, IN UE NU EXISTA ASA CEVA! NOI CA TARA NU MEMBRA U.E. NE SUPUNEM LEGILOR EUROPENE SI APOI CELOR NATIONALE!
                  Daca asa vor cac@tii astia de la Guvern sa aduca bani la buget o sa ajungem sa facem transport de marfa cu Dacia Papuc !!!

                  -> Daca nu se iese in strada nu ne baga nimeni in seama !
                  Ai perfecta dreptate.
                  Cineflorix trans srl

                  Comment


                  • #24
                    in strada !

                    Originally posted by free ride View Post
                    Ai perfecta dreptate.
                    Eu unu stiu ce fac...
                    sa nu iau si alte amenzi ca nu am autorizatie pt protest..daca nu se alatura altii iau duba si ma invart o ora in cel mai aglomerat giratoriu din oras si nu mai tece nimeni

                    Comment


                    • #25
                      Din pacate cu o floare nu se face primavara.Sigur,toti vor cauta o solutie sa eludeze legea fiecare in parte,dar nu se va uni nimeni sa iasa in stada.Vrei nu vrei,astia suntem noi romanii,iar faza cea mai dura e ca cei de sus isi dau seama ca ne pot calca pe cap cum vor ca nu vom spune nici miau.Unii vor pleca din tara,altii vor inchide taraba,altii vor inmatricula masinile in...Honolulu si fiecare va avea grija de farfuria lui.Abia atunci cand ne va interesa daca vecinul are ce manca si nu daca a murit,caci doar asa va ramane cu bani incat sa apeleze la tine sa-i cari mobila acasa si nu sa o care singur,abia atunci cand ne va interesa si vom sari sa ne aparam intre noi caci doar asa vom putea trai si noi bine,abia atunci v-a fi o speranta ca in 15-20 de ani ne vom schimba mentalitatea si o vor duce copii nostri mai bine.Fac profesorii greva,nu ne intereseaza ca nu suntem profesori si oricum iau spaga,fac doctorii scandal,dai la naiba de hoti,sa moara,ies pensionarii in strada,sa moara de jaboi batrani ca nu mai ai loc de ei pe strada,etc,etc.Abia cand vom intelege ca daca profesorii,doctorii,pensionarii si restul or sa o duca bine si noi o vom duce bine pe langa ei pentru ca vor avea destui bani incat sa faca lucrurile sa mearga in tara,abia atunci va fi o speranta.Eu unul nu cred sa mai apuc,si mai am ani buni de munca...
                      Iar daca vrei sa-ti dau eu o idee cum sa pacalesti legea faci asa:faci CMR la marfa,in baza facturii,prezinti doar CMR-ul la control si spui cand te opreste ca ai luat marfa de la X pentru Y cu descarcare in ..Tokyo si atunci se numeste exact transport international!!!La destinatie rupi CMR-ul si sanatate la gaini si caldura-n baie!!Nu cred ca au ce sa-ti faca, cum nu cred ca or sa mearga dupa tine la.. Tokyo sa vada unde descarci.
                      Eu inca nu sunt lamurit cum e cu masinile inscrise pe persoana fizica ca nu ai cum scoate licenta.Ce faci,iti faci firma sau o faci cotet de gaini??? %^#@%^$# mamii lor la toti !!!Stima.
                      Last edited by Cristi Nazarov; 04-11-2013, 20:11 PM.
                      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                      Comment


                      • #26
                        Eu am una pe bulgaria si mai car cu ea mobila pe la vecini,nisip,pietris,moloz sau lemne...ce sa imi faca politia sau ARR ul? distanta pe care merg e de 30 km maxim si nu lucrez cu firme...abia apuc si eu niste curse din ani in pasti

                        Comment


                        • #27
                          bg

                          Originally posted by ediskan89 View Post
                          Eu am una pe bulgaria si mai car cu ea mobila pe la vecini,nisip,pietris,moloz sau lemne...ce sa imi faca politia sau ARR ul? distanta pe care merg e de 30 km maxim si nu lucrez cu firme...abia apuc si eu niste curse din ani in pasti
                          tu in momentul de fata ai 2 probleme..una e licenta si cealalta e faza cu Bulgaria cu 90 de zile care o pun ALESII cu 70% in Parlament. Cica au facut pact romanii cu bulgarii sa stopeze inmatricularile la ei pt romani.... Personal sunt de acord ! Doamne fereste de un accident rutier cu un bulgar si el sa fie vinovat ! ...Asta pt turisme. La autoutilitare taxa e relativ mica, nu cred ca ar trebui sa le ducem la vecini..
                          Sanatate

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Cristi Nazarov View Post
                            Din pacate cu o floare nu se face primavara.Sigur,toti vor cauta o solutie sa eludeze legea fiecare in parte,dar nu se va uni nimeni sa iasa in stada.Vrei nu vrei,astia suntem noi romanii,iar faza cea mai dura e ca cei de sus isi dau seama ca ne pot calca pe cap cum vor ca nu vom spune nici miau.Unii vor pleca din tara,altii vor inchide taraba,altii vor inmatricula masinile in...Honolulu si fiecare va avea grija de farfuria lui.Abia atunci cand ne va interesa daca vecinul are ce manca si nu daca a murit,caci doar asa va ramane cu bani incat sa apeleze la tine sa-i cari mobila acasa si nu sa o care singur,abia atunci cand ne va interesa si vom sari sa ne aparam intre noi caci doar asa vom putea trai si noi bine,abia atunci v-a fi o speranta ca in 15-20 de ani ne vom schimba mentalitatea si o vor duce copii nostri mai bine.Fac profesorii greva,nu ne intereseaza ca nu suntem profesori si oricum iau spaga,fac doctorii scandal,dai la naiba de hoti,sa moara,ies pensionarii in strada,sa moara de jaboi batrani ca nu mai ai loc de ei pe strada,etc,etc.Abia cand vom intelege ca daca profesorii,doctorii,pensionarii si restul or sa o duca bine si noi o vom duce bine pe langa ei pentru ca vor avea destui bani incat sa faca lucrurile sa mearga in tara,abia atunci va fi o speranta.Eu unul nu cred sa mai apuc,si mai am ani buni de munca...
                            Iar daca vrei sa-ti dau eu o idee cum sa pacalesti legea faci asa:faci CMR la marfa,in baza facturii,prezinti doar CMR-ul la control si spui cand te opreste ca ai luat marfa de la X pentru Y cu descarcare in ..Tokyo si atunci se numeste exact transport international!!!La destinatie rupi CMR-ul si sanatate la gaini si caldura-n baie!!Nu cred ca au ce sa-ti faca, cum nu cred ca or sa mearga dupa tine la.. Tokyo sa vada unde descarci.
                            Eu inca nu sunt lamurit cum e cu masinile inscrise pe persoana fizica ca nu ai cum scoate licenta.Ce faci,iti faci firma sau o faci cotet de gaini??? %^#@%^$# mamii lor la toti !!!Stima.
                            OUG 11/2013 ..o lege de kkt facuta de niste burtosi impotenti care vor sa ne jumuleasca si de ultimul leut specifica TRANSPORT IN CONT PROPRIU. Exact ce nu esti lamurit.. Acest lucru e ILOGIC! Daca te duci la reprezentata la Mercedes, VW, Renault ..etc si iti iei masina de familie (Vito, Transporter, Trafic) pt ca na...ai 5 copii sa zicem.. Ei ar trebui sa iti zica: Stai sefu' in Romania (si doar aici) iti trebuie licenta pt turisme cu 8+1 locuri! Iei licenta atestate...CA SA ITI PLIMBI FAMILIA ! ceva de genu imi imaginez..
                            Daca va intra in vigoare ciuma asta de lege pariu ca in RO nu se vor mai inmatricula turisme 8+1

                            Comment


                            • #29
                              si inca o chestie, la transport marfa s-ar putea incadra si Jeep-urile care au bena in spate pt ca masa lor totala ajunge la 2.4 tone (in unele cazuri)

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by aiengi View Post
                                si inca o chestie, la transport marfa s-ar putea incadra si Jeep-urile care au bena in spate pt ca masa lor totala ajunge la 2.4 tone (in unele cazuri)
                                Respectam si noi regulamentul de postare? Astazi ti-a fost strain complet.

                                https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

                                Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
                                Va rugam sa le schimbati din User Settings.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF