Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Care sunt cele mai bune cauciucuri de Sprinter ?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Si vine si intrebarea de 1000 de puncte

    Cam cati km, ar duce o anvelopa de acest gen in medie?...in conditii de siguanta cat de cat...

    Comment


    • #17
      Originally posted by juice_2407 View Post
      Si vine si intrebarea de 1000 de puncte

      Cam cati km, ar duce o anvelopa de acest gen in medie?...in conditii de siguanta cat de cat...
      La aceasta intrebare nici un producator de anvelope nu iti va raspunde pentru ca sunt multi factori care influenteaza viata unei anvelope.
      Putem enumera : presiunea, cate kg ducem in plus fata de masa admisa, starea masini, ce nr are la pantof soferul, pe ce drumuri rulam...etc.
      Toate cele bune.
      Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

      Comment


      • #18
        Originally posted by juice_2407 View Post
        Si vine si intrebarea de 1000 de puncte

        Cam cati km, ar duce o anvelopa de acest gen in medie?...in conditii de siguanta cat de cat...
        Pai tocmai spusei:200000 km in conditiile de sus presiune/greutate iar ca si siguranta le-am dat jos toamna inainte de a da frigul si ploaia moment in care cauciucurile aveau 1-2 mm.
        A,inca o dambla pe care o aveam era ca o data pe luna sa schimb cauciucurile intre ele pe masina in forma de x (stanga fata cu dreapta spate iar luna urmatoare fata cu spatele)si uite asa la final toate erau la aceeas uzura...Multi spuneau ca sunt bau-bau dar pe vremea aia(2003)numarai pe degetele de la o mana Srinterele din oras si eu tare mandru mai eram de ea...Bine ca era si la firma si erau bani de toate pentru ea fara restrictii...Ce vremuri...Stima.
        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

        Comment


        • #19
          Ce chestie...cu schimbatul lor in X. Stiu si eu...dar la intervale mai mari. Asa este fata toceste diferit de spate...
          Am verificat in mai anult trecut am pus cauciucurile Michelin...aproape 34mii km...jumate pe gol...jumate sarcina....uneori suprasarcina Astazi am pus 'doar' 1000kg...aveam impresia ca e prea usoara )

          Eu unul...m-as multumi si cu 100mii....adica vreo 2ani de folosinta.

          Dupa ce mi s-a intamplat...acum vreo2 ani, cu masina personala...masina ce mergea aproape zilnica cu 180-200km/h....am descoperit..intamplator...nu ma uitam dupa cauciucuri, ca pe spate erau tocite pe interior, aproape de sarme.... Mi-am facut cruce si saptamana urmatoare le-am achimbat.... Iau cauciucurile foarte in serios

          Comment


          • #20
            Eu am pe masina Dunlop SP Lt800,doua bucati.Le-am avut pe spate 100.000 km dupa care le-am mutat pe fata si am mers inca 100.000 km.Le voi folosi pana in toamna adica inca aproximativ 50.000km.Foarte multumit de ele tinand cont ca voi merge cu ele UN SFERT DE MILION de Km.Sunt cauciucuri all season si trebuie sa recunosc ca nu am pus des greutate pe masina.Cred ca nu se mai fabrica ca am tot cautat sa mai iau.

            Comment


            • #21
              Asa da !!!!!Aproape 250000,asta zic si eu rentabilitate.Nu stiu de ce,tind sa cred ca desi pentru autoturisme nu sunt recomandate,pentru autoutilitare sunt mai bune cele all seasons...Si cele folosite de mine erau tot all seasons desi acum la unii apar in catalog drept a fi de iarna desi au doar M+S si nu si fulgul de zapada.
              Aaaaa,buna dimineata!!!!!Nu cumva tocmai asta e ideea pentru care nu sunt bune cele all seasons???Adica,stau eu si ma gandesc,daca toti am merge 2-300000 de km unde ar fi comertul???Nu cumva tocmai de asta se face o asemenea campanie ca trebe' domle' neaparat vara si iarna la masina,normal una e sa dai 2000 lei si alta e sa dai 4-5000 cu tot cu schimbat eventual jante.
              Eu nu neg eficienta cauciucului de vara si al celui de iarna,dar uite suntem 2 persoane aici care am depasit 200000 km cu...all seasons.O fi bine,o fi rau..???Poate la turisme,avand in vedere ca nu sunt C-uri o fi altfel si nu sunt bune cele all seasons..Asteptam pareri...Stima.
              PS:avand in vedere societatea de consum in care traim e de inteles de ce nu se mai fabrica lucruri durabile.Eu chiar ma mir ca cei de la Bridgestone,dupa 10 ani,cel putin atata stiu eu dar poate o fi mai demult,mai fabrica acest model M 723.De obicei la alti producatori am observat ca unele modele se schimba dupa 6-7 ani
              Last edited by Cristi Nazarov; 02-26-2013, 08:51 AM.
              Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
              Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
              Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
              SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
              https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

              Comment


              • #22
                Si ca sa confirm ca acest tip de cauciuc a fost unul foarte reusit(nu cred ca se mai fabrica) vreau sa spun ca in acest moment am pe spate GoodYear Cargo Vector,tot all seasons,care au 90.000km dar care mai duc maxim 50.000 km desi cele doua companii producatoare fac acum parte din acelasi concern(GoodYear a achizitionat Dunlop),rezultand o diferenta de 100.000km.

                Comment


                • #23
                  Cred ca e pe principiul Cobrelor din anii 80:dupa ce au descoperit ca sunt prea bune si nu se strica....au schimbat modelul!!!!Stima.
                  Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                  Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                  Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                  SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                  https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                  Comment


                  • #24
                    Eu am pus iarna asta, nokian wrc de iarna, fabricate in finlanda, unde e iarna aproape juma de an si sunt foarte multumit chiar daca le-am platit aproape 500€. Nu am facut schimbu fata-spate, dar la anu o sa le inversez si o sa ies si din iarna urmatoare cu ele. Am facut vreo 50000 km cu platforma, jumate din ei au jost cu incarcatura extra in buz+ platforma

                    Comment


                    • #25
                      Am facut si eu un test anul acesta dar cu rezultate slabe,dupa parerea mea.Continental Vanco Four Seasons M+S, 2 bucati noi noute puse pe spate am cu ele acum 52000 de km facuti si sunt trecute bine de jumatate ca si uzura.In mod normal ar mai tine zic eu,asta fara sa exagerez sa merg cu ele la blana, un 30000 km.Avand in vedere ca pretul lor de achizitie este in jur de 600 de lei per bucata, mie mi se par o alegere proasta.OK, au fost folosite in conditii de 1500 de kg in medie pe masina (am avut si 1700-1800 de cateva ori dar am mers si cu 2-300 de kg asa ca eu zic media) si platforma care a carat 3-4 masini de 2000-2200 de kg ,in rest au fost masini de 1200-1400 de kg.Presiunea in ele 4,5 atm plus ca au fost umflate cu azot !!!Cat priveste modul de comportare al lor,atata timp cat merg cu 90-100 pe asfalt uscat sau chiar pe ploaie,nu prea cred ca ai ce sa vezi.....
                      Pentru iarna am luat Toyo la 338 de lei bucata pentru ca am gasit oferta zilele acestea pe net,in mod normal costand 400-450 de lei.Am ales asta pentru faptul ca sunt printre putinele cauciucuri care se mai fabrica in Japonia,eu ramanand cu gandul la "iubitele mele" Bridgestone M723 care nu se mai fabrica azi decat in ...Turcica...Om vedea ce or fi de capul lor..Stima.
                      Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                      Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                      Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                      SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                      https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                      Comment


                      • #26
                        38.000 km anu asta+vreo 20.000 km anul trecut cu Michelin Agilis de vara si mai duc lejer inca o vara fara probleme.
                        Nu alerg dar au de furca cu greutatea,nu am avut nici o problema....nimic.(punte dubla pe spate)

                        Michey Forever !!

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by cruiser View Post
                          38.000 km anu asta+vreo 20.000 km anul trecut cu Michelin Agilis de vara si mai duc lejer inca o vara fara probleme.
                          Nu alerg dar au de furca cu greutatea,nu am avut nici o problema....nimic.(punte dubla pe spate)

                          Michey Forever !!
                          Cand am scris cele de mai sus nu eram la masina,azi am socototit si masurat exact ...........deci....dupa 67.000 km,numai in Ro..s-au uzat 3 mm din 10 mm cand aveau de noi.
                          Poza cu moneda e facuta azi.
                          Concluzia o trageti singuri.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #28
                            Nu sunt chiar 7 mm pentru ca uzura se masoara dupa acei indicatori de uzura care exista pe canalele anvelopei, si nu de jos cum ai pus tu moneda,dar si aia au cel mult 2mm asa ca dupa 67000 sa fii cu ele la jumatate,cred ca e bine...De curiozitate o sa masor si eu maine inaltimea profilului sa vad ce iese.Oricum ale mele fiind all seasons urmeaza sa le aduc pe fata si sa le pun pe cele noi pe spate,asa ca mai tragem de ele...Stima.
                            Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                            Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                            Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                            SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                            https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                            Comment


                            • #29
                              V-as ruga pe ambii sa va reconsiderati semnaturile. Nu este corect fata de ceilalti membri care dau up la 7 zile pe Bursa. Prestati servicii - bursa este locul.
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by cutaresku View Post
                                V-as ruga pe ambii sa va reconsiderati semnaturile. Nu este corect fata de ceilalti membri care dau up la 7 zile pe Bursa. Prestati servicii - bursa este locul.
                                Am rezolvat.
                                Scuze.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF