Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfaturi achizitie MB 3,5 tone

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi achizitie MB 3,5 tone

    Salutare as vrea sa cumpar un sprinter pentru transport de marfa sa fie de 3,5 tone.Am vreo 8000 de euro.Ar fi benevenite niste sfaturi cam ce model sa achizitionez ce motor cam din ce an si daca se merita sa il iau dun tara sau de afara.Pentru cei care deja is bagati in afaceri ati putea sa imi dati niste sfaturi cam cu cat se merge la km ,cam care sunt cheltuielile si daca ati ave niste ponturi unde as putea sa ma duc sa imi dea cineva de lucru .Is din zona Bistritei. Va multumes anticipat

  • #2
    Originally posted by Kolozsvari_tibi View Post
    Salutare as vrea sa cumpar un sprinter pentru transport de marfa sa fie de 3,5 tone.Am vreo 8000 de euro.Ar fi benevenite niste sfaturi cam ce model sa achizitionez ce motor cam din ce an si daca se merita sa il iau dun tara sau de afara.Pentru cei care deja is bagati in afaceri ati putea sa imi dati niste sfaturi cam cu cat se merge la km ,cam care sunt cheltuielile si daca ati ave niste ponturi unde as putea sa ma duc sa imi dea cineva de lucru .Is din zona Bistritei. Va multumes anticipat
    Salut.
    Referitor la duba, iti pot spune asa cate ceva la care trebuie sa fii atent.
    Depinde ce vrei sa cari, faci cu ea...daca vrei duba, sau prelata.
    Teoretic in banii tai...modelul pana in 2006, practic, nu mergi cu anul scris pe frunte,ci cu duba...asa ca mare atentie la kilometrii si la motor. Placute frana,un pivot..etc..se schimba, dar un motor... Asa ca tester, test de compresie...
    Model?...daca e duba, lung(3panouri)...311,313...au acelasi motor, difera puterea... diferenta ar fi la 316, dar sunt mai greu de gasit, si de obicei mai scumpe.
    In rest...sa te uiti ca la orice masina, vopsea,sasiu, cum se inchid,aliniaza usile, joc directie, joc sau batai in suspensie...etc...
    De recomandat, o duba de care ai ceva cunostiinte, carte service, de cum a fost intretinuta.

    Pana la urma...la masini e la fel ca la femei...o chestie de noroc

    Comment


    • #3
      Tocmai am achizitionat un MB sprinter 308 din 2001 cu lada de 4.20 are grup de tractiune.Ce parere aveti de model ii bun?

      Comment


      • #4
        Depinde de ce anume vrei sa faci cu el,transport intern,international,vrei sa cari greutate ori nu,depinde de multi factori.Daca-l folosesti local e bun,singurul inconvenient,din punctul meu de vedere,ar fi ca are putini cai motorul in rest tu stii ce faci cu el.Oricum,sa-l stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme.Stima.
        Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
        Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
        Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
        SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
        https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

        Comment


        • #5
          308 nui masina de alergat ... daca il folosesti pe distante scurte pt carat de colo colo e foarte ok ( nai sa ai necazuri cu turbo in veci ca la 311 313 ) daca ai de facut drumuri lungi ... iti trebuie un pic mai multa rabdare

          Comment


          • #6
            Mai am ceva priteni care au si de 313 si 311 da cu grup de fuga si cand au 2 tone pe ele ii cam problema intotdeauna tre sa mestece in viteze una intruna si cu 2 tone cam nu prea ai pe unde sa mergi cu 150 km/h pe la noi .Eu am optat un grup de tractiune si motorul ata ca am auzit ca ii cel mai fiabil .pentru tansportul intern de marfa sper sa fie ok ce ziceti?

            Comment


            • #7
              Daca stie cineva ceva case de expediti care ofera contracte sau curse pt asemenea utilitare as fi foarte recunoscator sa imi dati niste informati(numere de tel )ca acuma la inceput ii un pic cam greu. In din zona Clujui.

              Comment


              • #8
                Ca si fost detinator de 308cdi si actual 311cdi iti spun ca la 311 nu prea ai ce sa ii reprosezi diferenta este mare fata de cel de 80 de cai si nu stai si plangi cu ea la poalele dealului, eu vorbesc de autostrada si incarcatura in jur de 1.5-2 tone, la capitolul consum 308 sta ceva mai bine constant cu 90 pe autostrada gol in jur de 7,3 iar plin 8,5 iar 311 la aceleasi solicitari gol in jur de 7,8 si plin 9, in schimb 308 mananca mai mult in oras intre 10 si 14 exact cum zice si manualul, daca vrei ceva putere mai mare la 308 sa stii ca trage mai bine si mananca mai putin cu anvelope de 195 70 15c dacat cu cele de 225 70 15c fapt constatat pe un parcurs de 50000 km

                Comment


                • #9
                  Da da astazi am iesit un pic cu masina la niste ture si mi se pare ok pana in 100 km /h de acolo ii gata ca ii cu diferential de tras.Motorasu merge bine la asculatat si un mecanic si lam pus langa un 313 si a meu ii mai silentios.Dar dubios ca cateodata se aude un huruit ceva dar nu pot sa imi dau seama ce ii. Ar fi ceva problema generala la modelul asta (cu ambreajul sau rulmentul de presiune )?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by popov View Post
                    Ca si fost detinator de 308cdi si actual 311cdi iti spun ca la 311 nu prea ai ce sa ii reprosezi diferenta este mare fata de cel de 80 de cai si nu stai si plangi cu ea la poalele dealului, eu vorbesc de autostrada si incarcatura in jur de 1.5-2 tone, la capitolul consum 308 sta ceva mai bine constant cu 90 pe autostrada gol in jur de 7,3 iar plin 8,5 iar 311 la aceleasi solicitari gol in jur de 7,8 si plin 9, in schimb 308 mananca mai mult in oras intre 10 si 14 exact cum zice si manualul, daca vrei ceva putere mai mare la 308 sa stii ca trage mai bine si mananca mai putin cu anvelope de 195 70 15c dacat cu cele de 225 70 15c fapt constatat pe un parcurs de 50000 km
                    Zi si mie pe ce tip de caroserie ai probat faza cu cauciucurile de 195/70/15 c.Eu am maxi in 3 panouri si ma cam gandeam la asta din punctul de vedere al consumului,ca de tras nu e problema la 316,dar nu stiu cum sta masina ca si stabilitate pe rotile astea.Pana la urma si in carte e trecuta aceasta dimensiune,cred ca pentru cele de iarna,asa ca nu vad de ce nu ar merge.E vorba si de pretul lor ca e diferenta intre 195 si 225 dar cred ca cel mai important este cum sta apoi masina.Vad ca tu ai mers ceva cu ele,asa ca astept o parere.Stima.
                    Mercedes Sprinter ( Stela ) 316 cdi , 2005,"fosta" !
                    Mercedes Sprinter (Steluta) 318 cdi, 2009,mariaj incheiat de curand.cu satisfactie!
                    Mercedes Sprinter (Blacky)319 cdi,2012 !
                    SC.Arm Logistics S.R.L Galati - Transport marfa Romania-Belgia 1,4 t,cu asigurare Cmr/Transport auto-moto pe platforma / Cristi Nazarov 0722525076 / arm_logistics@yahoo.com / nazarovcristi@gmail.com
                    https://www.facebook.com/pages/Trans...4975727?ref=hl

                    Comment


                    • #11
                      Kolozsvari_tibi posteaza o poza cu Sprinterul pe care l-ai cumparat. La modelul 308 ai gasit cu lada de 4.2 metri ??

                      Comment


                      • #12
                        IMG00054-20130217-1141.jpg

                        IMG00055-20130217-1141.jpg

                        IMG00060-20130222-1801.jpg

                        IMG00059-20130222-1800.jpg

                        Scuze de calitate erau facute cu telefonu i tot pe inserat am facut.Astazi am inceput sa ii fac scheletu sa ii pot pune prelata daca nu uit maine o sa mai fac niste poze.

                        Comment


                        • #13
                          Fain, modelul CDI. Am cautat si eu un prisce cu lada mare, dar tot ce am gasit era cu punte dubla si de 4,6 tone. Cea mai mare pe punte simpla, cu lada de 3,8 metri. Sa o porti sanatos fara evenimente

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF