Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce ulei recomandati pt Sprinter?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce ulei recomandati pt Sprinter?

    Am un Sprinter 308CDI, 2004, 190.000 km reali, euro 3. Pana acum am pus Castrol 5W-40, ultima data am pus Aral 5W-40. Ce parere aveti? Ce uleiuri puneti voi? Care e mai bun?

  • #2
    Originally posted by IuliMercedes View Post
    Am un Sprinter 308CDI, 2004, 190.000 km reali, euro 3. Pana acum am pus Castrol 5W-40, ultima data am pus Aral 5W-40. Ce parere aveti? Ce uleiuri puneti voi? Care e mai bun?
    Google....poate face minuni uneori

    Pareri/recomandari...cati oameni, atatea pareri....eu folosesc cel recomandat si de Mercedes...acum cat e marketing,cat adevar, nu stiu..

    Mobil 1. 10W 40

    Comment


    • #3
      Din ce am inteles ...uleiul se alege in functie de uzura motorului...

      Pana in august 2012 ,am mers cu 5w40 castrol,dar din august am pocnit-o si am bagat 10w40 (nu gaseam castrol si am luat febi parca.).
      Oricum ,la urmatorul schimb ,mai exact in ~ 3000km , castrol diesel 5w40 bag pentru ca motorul nu papa ulei...
      ____________________________________________

      Comment


      • #4
        Si eu am auzit de chestia cu tipul de ulei in functie de uzura...dar 190mii, la Sprinter...e o nimica toata
        Cred ca cel mai important e intervalul de schimb...15-20mii...si nu ai probleme

        Comment


        • #5
          Acuma pentru motor nu stiu cat de important e norma daca stam si ne gandim ca mercedes are diferite specificatii pentru acelasi motor de ex pe turisme 98-2000 se recomanda 10w 40 dupa 2000 ziceau ceva de 5-40/30 pentru utilitare 15 w40 sau gama de camioane gen mobil delvac eu unu folosesc mobil 10 w40 scimbat la maxim 10 000 -12 000( fac numai drumuri lungi ) si 400 500 de mii nu am avut treaba cu modelul pana in 2006 nici la turbo nici la motor .. cea ce zic eu ca e rezonabil cat despre marca eu unu as merge pe marci consacrate gen mobil castrol aral bp desi si aici e cu dux si intors ca din cunostintele mele 3 mari rafinariii din lumea asta produx uleiurile exxon ,shell si bp ( aral ) deci ...nu cred ca cine stie ce producator de uleiuri face minuni e doar acelasi lucru sub alta denumire

          Comment


          • #6
            In ziua de azi cumperi friptura cu gus de fasole..

            Cel mai bine.Poti incerca cu 5w40 de la castrol ,daca zici ca ai 190.000.

            Io la 340.000 aveam castrol 5w40...dar cum am zis ultimul schimb l-am cap pocnit...am dato pe 10w40 de la febi.

            Decat sa iei un ulei "original - facatura" si sa schimb la 20.000 ,mai bine cumperi unul comun , sa zic asa , si schimbi mai des - 10.000 , ca in ziua de azi nu mai stii ce e original sau nu.
            Parerea mea!
            ____________________________________________

            Comment


            • #7
              Multumesc tuturor de pareri.

              Comment


              • #8
                Eu folosesc castrol 5 w40 magnatec
                Nu consuma deloc ulei , si ramane mult timp curat uleiul.

                Comment


                • #9
                  Cred ca dupa ce masina sare de 200 tkm, ar trebui folosit ulei 10W40. Eu folosesc LM Top Tec Truck 10W40. Fac schimbul cam la 3 drumuri, sa zicem 12 - 13 mii km. Sunt multumit. Pret 259,42 euro pentru un butoi de 60 litri din Germania.

                  Comment


                  • #10
                    Folosesc Motul 4100 turbo light il schimb la 8000 km.Este fabricat in Franta.Are aprobare MB.Imi pare ok motorul pare curat fara depuneri.Este adevarat nu am deschis motorul, doar ce am vazut pe la busonul de ulei.Sunt subiectiv in privinta uleiui pt ca folosesc la motociclete MOTUL dar acolo este super testat de mine.
                    Cineflorix trans srl

                    Comment


                    • #11
                      PENTRU cele fara filtru particule
                      OBLIGATORIU NORMA MB228.5
                      lista oficiala la zi


                      PENTRU cele cu filtru particule
                      OBLIGATORIU NORMA MB228.51
                      lista oficiala la zi

                      Comment


                      • #12
                        Ziua buna, Sunt in dubiu ce ulei sa folosesc la un sprinter 216, an 2014 cu 116.000km reali . Fiind euro 5 ultima clasa inainte de euro 6 si are filtru de particule. Norma MB228.51 clar insa sa bag 5W-30 sau 5W-40/ ? Nu are AdBlu. O folosesc ocazional pentru familie doar.
                        Multumesc in avans pentru pareri si info.
                        PS Nu am cartea masinii, inca nu am ridicat-o de la dealer-ul din Germania.
                        ML270 CDI 2004

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF