Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

LEgate becuri semnalizare la inchiderea centralizata.

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • LEgate becuri semnalizare la inchiderea centralizata.

    SAlutare.
    In primavara mi-am pus inchidere centralizata pe masina (vito 110cdi 2002) de atunci merge ok ,insa vreau sa o leg la avarii.
    Cand armez/dezarmez masina sa imi palpaie becurile de avarie.
    La modulul de inchidere am un releu care timp de 2 secunde am continuitate , deci cum ar veni , releul sa il leg la butonul de avarii.
    Care ar fi cea mai simpla varianta de unde as putea lega releul ? De la volan,direct din buton?
    ____________________________________________

  • #2
    nu stie nimeni ce as putea face?:-?
    ____________________________________________

    Comment


    • #3
      la vito e un pic mai greu sa te legi direct in buton ( presupune sa desfaci blocul de lumini ) cel mai simplu e in tabloul de legaturi dar pt asta ti-ar trebui o schema sa identifici firul

      Comment


      • #4
        ca sa ajung la contactii de la butonul de avarii tre sa dau jos tot de pe coloana volanului)...pff....

        are cineva vreo schema sau a mai facut asa ceva pana acuma?Multumesc.
        ____________________________________________

        Comment


        • #5
          Cea mai simpla si mai romaneasca metoda este sa vii din firul de la releu cu doua diode, capetele acestora le legi direct sub capota la luminile semnalizarilor.Repet simplu si romanesc!!!

          Comment


          • #6
            ups.Buna idee,sa stii...
            O sa ma documentez.
            Consumul pe becuri e foarte mic ca am pe leduri semnalizarile.
            ____________________________________________

            Comment


            • #7
              Te duci la un magazin de piese electronice si cumperi doua diode gen 1N4001 dar de amperaj mai mare nu mai stiu exact cum se cheama eu am facut asa si au tinut, consumul de curent nu e foarte mare si pentru pentru o perioada scurta de timp!

              Comment


              • #8
                Am inteles.Am ceva diode pe acasa... iar maine daca am timp liber o pun in practica.
                Vreau sa vad cat stau aprinse...:-?..dar cred ca o sa fie pe o perioada foarte scurta....macar se aprind..
                ____________________________________________

                Comment


                • #9
                  Salut,

                  Stie cineva daca se poate monta pe un Sprinter 313 din 2005 inchidere centralizata? Mentionez ca momentan nu am inchidere nici din cheie. Am inteles de la cineva care monteaza asa ceva ca nu se poate monta inchidere aftermarket si ca ar trebui sa schimb butucul usilor.

                  Multumesc!

                  Comment


                  • #10
                    Da se poate monta.
                    Si functioneaza chiar satisfacator,doar ca la usa spate cea cu manerul pe ea si usa laterala ai nevoie de contactele originale.

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc pentru raspuns. Am intrebat pe la cei care monteaza inchideri si mi-au spus ca nu se poate monta aftermarket la Sprinter. Pana la urma cred ca o sa demontez tapiteria usilor sa vad care e treaba. Pentru usa din spate si cea laterala cred ca nici nu ma mai complic si le las asa, dar pentru usile din fata chiar mi-ar folosi.

                      Comment


                      • #12
                        Daca astazi o sa gasesc ceva timp o sa fac citeva poze pe care le voi pune aici,ca sa poti dovedi celor care spun ca nu se poate monta,ca au multe de invatat.Dar cred ca munca si profitul lor nu-i pe masura asteptarilor ori inca mai au multe de invatat.Dar asa-i Romanul ,daca nu iese banul usor-nu se poate.
                        Daca te uiti mai sus colegul nostru spune ca si-a montat inchidere centralizata pe un Vito.Minerele,sistemele de inchidere ale usilor, sint aproximativ la fel si la Vito si la Sprinter.Si una si cealalta au cel putin o usa laterala,deci se poate. Totul e sa gasesti omul potrivit care sa vrea sa te ajute
                        Last edited by daniel; 11-07-2012, 05:28 AM.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by daniel View Post
                          Daca astazi o sa gasesc ceva timp o sa fac citeva poze pe care le voi pune aici,ca sa poti dovedi celor care spun ca nu se poate monta,ca au multe de invatat.Dar cred ca munca si profitul lor nu-i pe masura asteptarilor ori inca mai au multe de invatat.Dar asa-i Romanul ,daca nu iese banul usor-nu se poate.
                          Daca te uiti mai sus colegul nostru spune ca si-a montat inchidere centralizata pe un Vito.Minerele,sistemele de inchidere ale usilor, sint aproximativ la fel si la Vito si la Sprinter.Si una si cealalta au cel putin o usa laterala,deci se poate. Totul e sa gasesti omul potrivit care sa vrea sa te ajute
                          Multumesc foarte mult pentru informatii!
                          Pot sa spun ca esti unul din oamenii potriviti care vor sa ma ajute.

                          Comment


                          • #14
                            Uite si poze.Nu stiu cit de mult se intelege dar macar ca idee.Am pus poze cu intrerupatoarele de pe usa laterala si cea din spate,o poza cu un actuator vechi(cel verde),si cu cel de pe usa stanga fata care are rol de comanda centrala.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by daniel View Post
                              Uite si poze.Nu stiu cit de mult se intelege dar macar ca idee.Am pus poze cu intrerupatoarele de pe usa laterala si cea din spate,o poza cu un actuator vechi(cel verde),si cu cel de pe usa stanga fata care are rol de comanda centrala.
                              Multumesc foarte mult pentru informatii. Iarasi am vorbit cu cineva daca pot sa iau de la dezmembrari si mi s-a spus ca trebuie sa umblu si in calculatorul masinii. E mai complicat asa ca o sa incerc cu una adtefmarket.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF