Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

motor sprinter 315

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • motor sprinter 315

    Am 380.000 km cu acest sprinter si am descoperit pilitura in filtru de ulei. Unde imi recomandati sa repar motorul. Am auzit ca face un service la pitesti, sunt specializati in asa ceva?
    Last edited by radu82; 05-18-2012, 13:15 PM.

  • #2
    Salut, daca sunt specializati in asa ceva merita sa incerci ,eu am lucrat pe un sprinter 315 si tot asa la un schimb de ulei sa gasit pilitura ,au fost cuzineti de vina sau schimbat dar nu a tinut nici 8000 de km.Pana la urma sa montat un motor de E clase de 2200 cmc nou ,cateva adaptari la turbo si gata si in ziua de azi masina merge impecabil parca e si mai silentioasa si mai nervoasa.Motorul sa montat in arad cost total aproape 4500ecu tot cu manopera.Bafta

    Comment


    • #3
      nu prea tine reparatia de obicei le schimba lumea iar ca si cauza cum zicea si colegu cuzineti de linie de acolo e pilitura !

      Comment


      • #4
        Originally posted by radu82 View Post
        Am 380.000 km cu acest sprinter si am descoperit pilitura in filtru de ulei. Unde imi recomandati sa repar motorul. Am auzit ca face un service la pitesti, sunt specializati in asa ceva?
        Salut!
        Ma ocup cu diagnoza, reparatii, piese secon-hand /noi pentru MERCEDES CDI -IASI.
        E cam departe sa vii pana aici, dar ma poti contacta poate te ajut macar cu un sfat...
        Cristian C.
        tel.0749562999

        Comment


        • #5
          Ma gandesc ca ceva n-o fi fost in regula cu ungerea daca s-au pilit cuzinetii.Si foarte probabil nici fusurile respective nu mai erau in firea lor.Cu ce ulei s-a intamplat asta?

          Comment


          • #6
            Am folosit numai ulei mobil one 5w30 esp formula dar nu cred sa fie sprinter dupa 2007 sa duca motorul mai mult de 600.000 km, cred ca din cauza reviziilor marite la 30.000 si 40.000 de km.

            Comment


            • #7
              600 000 e beton eu aud pe la baetii 300 000 la astea noi alea vechi duceau 600 000 astea 2,2

              Comment


              • #8
                Oricum la revizii nu se verifica lagarele,iar la modelul anterior,2000-2006,tot la 30 000 km sunt reviziile dupa carte(inclusiv schimbul de ulei),iar la cele cu"Assyst"calculatorul extinde pana la 45 000 km daca masina e utilizata mai bland si preponderent extraurban.Nu am cartea acestora mai noi,dar la variantele anterioare recomanda vara ulei cu a doua cifra 40.Sa nu cumva uleiul cu 30 sa devina prea subtire pentru un motor bine incins si alergat vara.

                Comment


                • #9
                  eo sincer sa fiu merg pe ce stiu adic motorul asta se face de prin 98 si pe vremea aia se mergea cu 10w40 la ulei cu revizii la 15-20 de mii eo unu asa merg imi bag picioarele in normele lor de uleiuri si de tot ca nicaeri nu este dat un interval clar de schimb ci doar se incerca adaptarea la regiune respectiva ... dar nimic clar
                  adic la mobil pot sa bag 15w40 da 10 w40 nu pot decat varianta delvac wtf ( asta e marketing pe fata )

                  Comment


                  • #10
                    Avand in vedere ca sau facut referiri la uleiuri si intervale de schimb , o parere personala , daca imi este permis .

                    Trebuie respectata cu strictete specificatiile , aprobate de Mercedes-Benz .

                    Pentru 10W40 / 10W50 ; a se vedea ultima parte din capitolul ENTRETIEN - INTRETINERE - in traducere libera : dupa rodaj , toate sezoanele SAE 10W40 / 10W50 , schimb la 7 000 km .



                    Specificatii pentru motoarele 315CDI



                    Intervale de schimb



                    Mobil 1 ESP formula 5W30 ; se observa ca are acreditare Mercedes-Benz



                    Fisa tehnica





                    Sunt de acord cu colegul Tudor . Vascozitatea mi se pare prea mica si intervalul de schimb prea mare pentru autoutilitare . Posibil , din aceste cauze sa apara probleme la cuzineti .
                    Eu , intodeauna injumatatesc intervalele de schimb la uleiul pentru motor .

                    Comment


                    • #11
                      Eu schimb uleiul si filtrul in mod normal la 30 000km,Lubrifin Versus Plus 15W40,API:SJ/CG-4,MB228.1.Dar circul potolit.Si mai pun si Dura Lube.Am schimbat mai des cand am folosit niste combustibili improvizati pe baza de ulei uzat de motor(m-am jucat si cu asa ceva;masina e fara catalizator si EGR).In carte figureaza doua categorii de uleiuri:una cu schimb la 30 000 km si alta la 15 000 km.Tocmai de aceea trebuie vazut atent ce specificatii satisface uleiul.De acord cu ideea de a schimba mai des uleiul,rau nu face.Filtrul l-as lasa la intervalul normal in ideea ca pe masura ce se colmateaza filtreaza din ce in ce mai fin.Mai spune ca in cazul folosirii motorinelor clasice cu sulf,intervalul de schimb al uleiului se reduce la jumatate.
                      Last edited by Tudor Badescu; 05-29-2012, 23:44 PM.

                      Comment


                      • #12
                        La 2.2 de 150 cai poti sa ii schimbi uleiul din 1.000 in 1.000 de km, motorul este mult prea fortat, compresie mult prea mare pentru piese de dimensiuni mici.
                        Servicii mutare profesionale la nivel national si international. office@te-muti.ro

                        Comment


                        • #13
                          Nu are treba tot 150 cp are si pe vito si duce 500-600 de mii problema e caldura greutate prea mare pentru un motor prea mic filtru de particule infundat lipsa acului de temp la apa motorul e acelasi 2,2 din 97'' 98 '' cat despre ulei cereti o informare la mercedes si o sa primiti un link ( nu lam salvat ca puneam eu ) sa vedeti ce spun ei despre uleiuri nu da nici o data mercedes sau vreun producator de ulei un interval exact si unul estimativ in functie de timpul de utilizare intervale de timp etc

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF