Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimbare distributie OM642

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare distributie OM642

    Buna seara! La ce interval de kilometri parcursi se schimba distributia la OM642?

    Multumesc anticipat!

  • #2
    In jur de 400K km sau cand incepe sa rapaie dimineata.
    http://www.clubmercedes.ro/announcement.php?f=34


    www.mbretrofit.ro

    Mercedes - Perhaps the only car on earth that doesn't aspire to be anything but itself.

    Comment


    • #3
      Fara sa se inteleaga ca vreau sa tin partea cuiva in aceasta cearta.

      Legat de febi:
      Bratele swag/febi care le-am pus au fost de 2 lei, comparat cu un meyle HD care zici ca pivotu e mega intepenit, febi/swag pivotu misca mega usor inca de nou. Nu e de mirare ca in 10mii a inceput sa bata.

      In schimb lantul la ochi arata la fel ca originalul, cu stanta iwis pe el.
      Un prieten a luat pt 208 o flansa cardan febi si pe ea scrie SGF ca si pe cea originala.

      Inainte sa fac distributia am cerut tot felul de pareri in service si am primit multe avioane din diverse puncte de vedere:
      - manopera 1000lei sa imi schimbe un lant trangand ala nou dupa ala vechi, fara sa imi acorde garantie ca de il scapa sa imi faca operatiunea gratis ca doar el l-a scapat, nu eu.
      - altu vroia sa imi desfaca chiulasele sa schimbe tot, inclusiv pinioane ce vezi doamne daca lantul (desi e cu role) e uzat sigur pinioanele sunt duse, aia imi garanteaza el, pret 1000 si ceva de euro
      - altu ca ghidurile n-au cum sa fie bune, ca degeaba schimb lantul ca tot o sa bata, ca e ghidu uzat nu lantu e alungit ca ala e dublu si n-are cum. pret tot asa aberant de mare gen 6-7mii lei.

      Toate parerile astea le-am obtinut din service-uri orientate spre mercedes.

      In final am zis ca pt 300lei lantul si o saptamana in care lucram dupa serviciu, am mai gafat una alta de a trebuit sa desfac iar lantul, am reusit.
      Si nu bate, pinioanele nu au uzura (aia am vazut inaitne sa le cer parerea), ghidurile cat se vede iar nu au urme de frecus/adancire.
      Deja merge ok de 30mii.

      Plus spuneti voi, ce rost are sa dai 1000E pe o reparatie de genul, care implica desfacerea inutila a chiulaselor si a altor componente care nu stii cum le pune mecanicul la loc si cat de bine le etanseaza.
      Mai bine merg asa si cand crapa alt motor. Sanse sunt sa nu crape.

      Dar la bucsele cadru?
      Cand mi-a spus un mult prea laudat mecanic din Cluj ca Nu sunt duse (desi erau crapatep e jumatate, dar mergea si asa) ca el ar recomanda sa schimb bratele spate ca oscilantele din ele sunt duse.
      Ca bratu e cam 1500lei bucata ca el nu face tiganii sa imi schimbe bucse ca el face doar lucrari de calitate.
      Si vroia sa imi distruga bucse bune doar ca sa poata scoate bratul din punte. Totul ca nu vroia sa schimbe niste bucse de 50lei bucata!

      Nici macar estimare pe lucrare, spunea ca la el e ora 150lei si cat dureaza aia e.
      Evident mi-a servit clasiCA "CA de ce imi iau masini scumpe daca n-am bani de ele". Hai...lasa.
      De parca am eu chef sa dau bani la orice ciocanar care isi da cu parerea si propune solutii aiuristice doar ca din ele scoate mai mult profit sau ca pur si simplu atat il duce capul.

      In final am lucrat eu cu alt mecanic, 400lei manopera si aia e. Si am curatat si puncte de rugina caroseria pe dedesubt, am schimbat si oscilantele si alte povesti care le-am facut cu aceeasi ocazie.
      Cu tot cu punte, cu oscilante si alte bucse adiacente.
      In final cred ca e vorba de peste 4mii lei diferenta luand bucsele de pe net la pret bun, nu din furnizorii agreati de mecanic care ce sa vezi tot timpul au preturi mai mari.

      Asa ca nu tot timpul o intretinere in service autorizat constituie o garantie.
      Last edited by Sharky; 12-31-2020, 11:58 AM.

      Comment


      • #4
        Care “ceartă"?

        https://www.clubmercedes.ro/forum/ha...676-regulament

        Pentru functionarea corespunzatoare a conturilor si pentru evitarea blocarii acestora, va rugam sa NU mai folositi adrese de email yahoo.
        Va rugam sa le schimbati din User Settings.

        Comment

        Working...
        X
        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF