Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce piesa este aceasta?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by mastermario71 View Post
    Da man...tija de la clapetele de pe admisie...
    E clar ca si clapetele sunt praf in galerie sau blocate pe acolo.
    Nu prea ai ce sa repari la ea ...de regula se schimba galeria de admisie care vine cu tot cu acele clapete di interior pe care le misca acea tija.
    Mai sunt unii care repara cu sarme lipiciuri si alte chestii, dar nu tine deloc.
    Motorul nu intra in avarie pentru ca d.p.d.v electric nu apare eroare deoarece motorasul care le misca functioneaza.
    A ajuns pe scut pentru ca tija nu este in interiorul galeriei ci in exterior de ea legandu-se niste moturi clapetelor.
    Bafta multa Silviule
    Salut!
    Eu personal reconditionez galerii de admisie de trei ani si jumatate.(adica prima galerie este reconditionata atunci si inca functioneaza OK).
    De atunci am reconditionat o gramada de galerii... (cateva zeci). Nimeni nu m-a sunat sa imi spuna ca nu ii mai functioneaza galeria....
    Tu ai masina benzinara... Ti-am reconditionat cumva o galerie si nu mai fuctioneaza?
    Daca nu, atunci de ce faci afirmatii gratuite?
    Nu stiu cine mai reconditioneaza galerii de admisie, insa eu folosesc materiale rezistente la temperatura, presiune, uleiuri, motorina, solventi.
    Sunt aduse din USA.
    In rest, citeste topicuri anterioare sa te lamuresti cum e cu galeriile.
    Nu am vrut sa fiu acid, insa ma deranjeaza cei care isi dau cu parerea in necunostinta de cauza.
    P.S.-Atentie la ortografie!

    Diagnoza, reparatii, piese second-hand pentru MERCEDES-BENZ CDI -IASI
    tel:0749562999
    Last edited by cristian C.; 05-07-2011, 20:35 PM.

    Comment


    • #17
      Originally posted by Semtexx View Post
      Vezi ca sunt niste baieti prin Iasi, parca, modifica aeropaletii si ii fac dintr-un material mult mai rezistent decat plasticul stock. De asemenea, ia legatura cu colegul Mercedes-cdi din Constanta, are el o solutie de soft prin care se elimina posibilitatea de a mai incarca paletii. Cauta prin postarile lui, eu sunt prea beat la ora asta sa ma mai descurc cu tehnologia... Stima!
      Salut!
      Multumesc pentru recomandari!
      Cu stima, Cristian C.

      Comment


      • #18
        Salut!

        Revin cu ceva preturi orientative:
        Galerie pt.motoare 220 second-hand in stare perfecta (incl. motoras actuator) 500 RON + taxe curierat.

        Galerie pt. motoare 270 second hand in stare perfecta (incl. motoras actuator)
        800 ROn+ taxe curierat
        Reconditionat galerie 220 -300 RON,270-350RON + taxe curierat
        Motoras actuator -150 ron+ taxe curierat.

        De asemeni am doua galerii second hand, una de 220 si una de 270, pe care le pot vinde fara motoras actuator.
        Preturile la acestea din urma sunt 400 si respectiv 600 RON
        Precizez ca nu sunt reconditionate si nu au uzuri.

        Cristian C.
        Diagnoza, reparatii, pisese second-hand pentru MERCEDES-BENZ -CDI- IASI
        tel.0749562999

        Comment


        • #19
          Eu, sincer as face un drum pana la Iasi doar ca sa dau masina pe maini bune....din pacate nu am nici timp (mai ales) si fondurile sunt de tip "ciclu femeiesc" (vine o data pe luna si tine 3-5 zile) .

          Citind pe forum ,am inceput sa fac diverse teste banale.....si am constatat ca ,in legatura cu galeria de admisie, am joc la clapetele admisiei mai ales la o anumita turatie(cam 1200 rpm) si este plin de ulei pe acolo. Actuatorul functioneaza in suturi dar presupun ca sunt anumite trepte de deschidere (ideea este ca motorasul functioneaza) iar EGR a fost de la bun inceput curat dar tot l-am curatat cu solvent.

          Ca o concluzie : pe langa faptul ca am un injector care da mult pe retur,acum stiind ca galeria are uzura in lagarele aeropaletilor.....efectiv parca simt ca masina nu mai trage cum ar trebui......ca inainte.

          PS: pe o diagnoza putin mai veche si universala mi s-a spus ca motorul nu are suficient aer. Presupun ca isi pierde aerul pe la galerie.

          Sa ne auzim cu bine.
          Hitler lebt durch Mercedes-Benz

          Comment


          • #20
            Eu am o solutie mai buna: merge perfect masina, deci ramane asa! Am facut mii bune de km fara absolut nici o problema. C-o fi blocata pe deschis, nu conteaza, n-am nici o eroare la tester (si l-am tot pus de vreo 3 ori de atunci), trage de rupe, papa ca si-nainte (adica putin), fum nu da.
            https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

            Comment


            • #21
              Originally posted by cutaresku View Post
              Eu am o solutie mai buna: merge perfect masina, deci ramane asa! Am facut mii bune de km fara absolut nici o problema. C-o fi blocata pe deschis, nu conteaza, n-am nici o eroare la tester (si l-am tot pus de vreo 3 ori de atunci), trage de rupe, papa ca si-nainte (adica putin), fum nu da.
              Solutie solutie....in cazul tau presupun ca merge cum descrii tu ,ca rupe,pt. ca citind din tot topicul asta am inteles ca tu ai gasit tija metalica pe scut....si presupun ca nu ai verificat la galerie daca prezinta eventuale semne de uzura.Oricum ,presupun ca datorita presiunii care o exercita turbina,clapetele alea mici nu au cum sa fie pe pozitie inchis.


              Solutia pt. mine este sa demontez si sa verific,daca tot pezinta joc si uleiaza pe acolo, corect?

              Salutari si sanatate.
              Hitler lebt durch Mercedes-Benz

              Comment


              • #22
                cristian.c....raspunsul meu a fost pentru prietenul cutaresku, la intrebarea lui cutaresku pe thread-ul deschis de cutaresku fara sa am nici cea mai mica banuiala de existenta cuiva care reconditioneaza galerii.Raspunsul meu nu te viza pe tine direct sau pe altcineva de pe pe acest forum care face acest tip de reparatii , ci pur si simplu i-am raspuns colegului cutaresku mult inainte sa te simti tu ofensat de raspunsul meu...Faptul ca nu sunt de acord cu reconditionarea galeriilor este parerea mea personala (prefer nou) la chestiile mai "delicate" , si nu am urmarit sa deranjez pe nimeni(nu-mi sta in fire).
                In ce priveste ortografia mea, daca te simti mai bine marturisesc ca aspir catre o diploma de "Salvator de bani ai celor care se ard la reprezentanta" decat sa ma uit la vreo virgula care poate am uitat-o si imi fac "mea culpa".
                Deci...peace man...nu fi suparat

                Comment


                • #23
                  Eu sunt de acord cu Mario. Nu mi se pare util si sigur sa reconditionezi galerii.
                  _______________________
                  Marius
                  confectii metalice

                  Comment


                  • #24
                    Raspunzi unui topic de 200 de ani... Am schimbat doua galerii de atunci, iar Marian si Cristi au baut multe beri impreuna.
                    Last edited by cutaresku; 02-24-2016, 16:55 PM.
                    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF