Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce piesa este aceasta?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce piesa este aceasta?

    Azi am facut revizia (w210, 2,2 cdi) si, la desfacerea scutului, am gasit piesa din imaginile de mai jos. Este o tija de circa 20 cm, de tabla de 2mm, cu 4 bolturi (pe care, probabil, veneau niste bucse de cauciuc - una era inca pe tija).
    Cineva mi-a spus ca ar fi o piesa de la motor, ceva de reglat miscarea pistoanelor (?!).
    Am buchisit EWA de mi-au sarit ochii, nimic...
    As fi recunoscator celor mai experimentati care mi-ar indica rolul, denumirea/codul piesei, eventual locul in care ar fi trebuit sa stea.
    Multumesc.
    Attached Files
    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

  • #2
    Buna seara,aceasta tija este de la clapetele de EKAS, sau shut-of motor , clapetele care se inchid de pe galeria de admisie (vestitul motoras de la clapete de pe galeria de admisie care le mai repara unii), DAR motorul ar trebui sa intre in avarie, adica sa nu se mai turuze mai mult de 3000/rot /min.
    Piesa nu o vei gasi in EPC ca si piesa de schimb ci numai cu galeria de admisie.
    Nu circula niciodata cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau sa zboare..
    TEL 0722623721.

    Comment


    • #3
      Motorul merge perfect, din toate punctele de vedere.
      Daca e din galeria de admisie, cum a picat pe scut?!
      Spui ca trebuie sa comand galeria de admisie cu totul?
      Multumesc.
      https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

      Comment


      • #4
        Da man...tija de la clapetele de pe admisie...
        E clar ca si clapetele sunt praf in galerie sau blocate pe acolo.
        Nu prea ai ce sa repari la ea ...de regula se schimba galeria de admisie care vine cu tot cu acele clapete di interior pe care le misca acea tija.
        Mai sunt unii care repara cu sarme lipiciuri si alte chestii, dar nu tine deloc.
        Motorul nu intra in avarie pentru ca d.p.d.v electric nu apare eroare deoarece motorasul care le misca functioneaza.
        A ajuns pe scut pentru ca tija nu este in interiorul galeriei ci in exterior de ea legandu-se niste moturi clapetelor.
        Bafta multa Silviule

        Comment


        • #5
          Bun, daca merg in continuare asa, ce se poate intampla? O galerie de admisie presupun ca nu e chiar accesibila la pret...
          Sau o pot anula si merge fara ea?
          https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

          Comment


          • #6
            Poti sa mergi asa cu ea dar nu pana vinzi masina
            Nu se intampla nimic rau dar se va aduna mult jeg f.repede si la un moment dat nu va mai trage bine.
            Pregateste-te sa schimi totusi galeria.
            Un amic a schimbat tot la 210 si a fost vreo 1600 ron parca doar galeria.
            Cred ca am inteles bine pretul de la el.
            Bafta

            Comment


            • #7
              Originally posted by cutaresku View Post
              Bun, daca merg in continuare asa, ce se poate intampla? O galerie de admisie presupun ca nu e chiar accesibila la pret...
              Sau o pot anula si merge fara ea?
              Vezi ca sunt niste baieti prin Iasi, parca, modifica aeropaletii si ii fac dintr-un material mult mai rezistent decat plasticul stock. De asemenea, ia legatura cu colegul Mercedes-cdi din Constanta, are el o solutie de soft prin care se elimina posibilitatea de a mai incarca paletii. Cauta prin postarile lui, eu sunt prea beat la ora asta sa ma mai descurc cu tehnologia... Stima!

              Comment


              • #8
                Multumesc tuturor.
                Am rascitit toate topicurile pe aceasta tema, i-am si contactat pe Cristian Ciobanu si Mercedes cdi.
                In dimineata asta am dat o tura prin oras, merge de zbarnaie.
                Asadar, daca domnia sa galerie de admisie merge si fara tija aia, asa ramane.
                In ultimele luni am tot investit in masina (interior piele, bielete directie, bielete antiruliu, pivoti, arcuri, bucse bascula, set nou de jante, anvelope noi, termostat, revizie, Casco etc), desi probleme reale nu erau... Pentru anul 2011, ce-a mai ramas din el, gata, i-ajunge!
                Cum pe testerul lui Mr. Mastermario zice ca-i nou noutza, am suspendat articolul bugetar mijloace mobile, care mi-a secat FSN-ul (fondul fara stirea nevestei).
                Asadar, cu prima ocazie cand imi mai cere ceva o reneg si-i iau o sora mai noua.
                Drumuri bune tuturor!
                https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                Comment


                • #9
                  Probabil ca piesa era ramasa acolo uitata de la reparatiile fostilor propietari, posibil deja reparata.

                  Totusi verifica daca este deja la locul ei.
                  Originally posted by cutaresku View Post
                  Motorul merge perfect, din toate punctele de vedere.
                  Daca e din galeria de admisie, cum a picat pe scut?!
                  Spui ca trebuie sa comand galeria de admisie cu totul?
                  Multumesc.

                  Comment


                  • #10
                    Da, incurajator ce spui, insa de vreo 3 ani am tot dat scutul jos, la revizii, asa ca...
                    Cum se demonteaza galeria (in sensul daca este complicat si necesita timp)? As verifica totusi daca paletii-s in mintile lor sau sunt pe taramul vanatorilor vesnice.
                    Aveam doar un surub la cotul/tabla de tine galeria si EGR-ul legate de blocul motor, si ala slabit. Cel de-al doilea a cazut din scut, o data cu tija; l-am montat la loc.
                    Exista posibilitatea sa fi cazut doar tija si paletii sa fie ok? Se poate cumpara doar ea si cele 4 bucse de cauciuc, separat? Daca o montez pe cea veche, merge pusa fara bucsele alea (poate or fi ramas in locasul lor)?
                    Multumesc tuturor penru sfaturi.
                    https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by cutaresku View Post
                      Da, incurajator ce spui, insa de vreo 3 ani am tot dat scutul jos, la revizii, asa ca...
                      Cum se demonteaza galeria (in sensul daca este complicat si necesita timp)? As verifica totusi daca paletii-s in mintile lor sau sunt pe taramul vanatorilor vesnice.
                      Aveam doar un surub la cotul/tabla de tine galeria si EGR-ul legate de blocul motor, si ala slabit. Cel de-al doilea a cazut din scut, o data cu tija; l-am montat la loc.
                      Exista posibilitatea sa fi cazut doar tija si paletii sa fie ok? Se poate cumpara doar ea si cele 4 bucse de cauciuc, separat? Daca o montez pe cea veche, merge pusa fara bucsele alea (poate or fi ramas in locasul lor)?
                      Multumesc tuturor penru sfaturi.
                      Am eu o galerie completa in stare perfecta : pret 200 Euro. Tel 0723.69.90.90

                      Comment


                      • #12
                        Am totusi o curiozitate: unde vine aceasta tija la galeria de admisie a OM611.961?
                        In EPC nu apare de nici o culoare...
                        Par exemple:
                        Attached Files
                        https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cutaresku View Post
                          Am totusi o curiozitate: unde vine aceasta tija la galeria de admisie a OM611.961?
                          In EPC nu apare de nici o culoare...
                          Par exemple:
                          Nu ai cum sa o vezi in poza, pt ca nu e pozitie separata, iar galeria de admisie o vezi doar dintr-o parte. Piesa ce ai gasit-o tu este exact in partea opusa. Ai poza atasata.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cutaresku View Post
                            Azi am facut revizia (w210, 2,2 cdi) si, la desfacerea scutului, am gasit piesa din imaginile de mai jos. Este o tija de circa 20 cm, de tabla de 2mm, cu 4 bolturi (pe care, probabil, veneau niste bucse de cauciuc - una era inca pe tija).
                            Cineva mi-a spus ca ar fi o piesa de la motor, ceva de reglat miscarea pistoanelor (?!).
                            Am buchisit EWA de mi-au sarit ochii, nimic...
                            As fi recunoscator celor mai experimentati care mi-ar indica rolul, denumirea/codul piesei, eventual locul in care ar fi trebuit sa stea.
                            Multumesc.
                            Salut!
                            Vezi ca este parghia de la clapete, de la galeria de admisie.
                            Locul ei este sub galeria de admisie. Este actionata de motorasul actuator prin intermediul unei parghii. Daca dai jos galeria nu este suficient sa o montezi la loc pentru ca o sa cada iar.
                            Galeria ta este oarecum compromisa.
                            Galeriile de admisie sunt specialitatea mea favorita...
                            Pentru relatii suplimentare ma poti contacta la tel. 0749562999.
                            Eventual poate iti trimit o galerie second hand sau poate o reconditionez pe a ta.
                            Se pare ca esti prea departe ca sa iti fac eu montajul. (asta nu ca nu as fi avut clienti din Bucuresti...)
                            Cu respect, Cristian C.

                            Comment


                            • #15
                              Mersi, la un moment dat o sa vorbim... acum nu-s in RO si masina merge inca perfect.
                              Multumesc, Cristian, Mercedes-cdi, all.
                              https://www.clubmercedes.ro/forum/hai-sa-ne-prezentam/912676-regulament

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF