Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Care ulei e mai bun pt 190D ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Care ulei e mai bun pt 190D ?

    E diferenta mare intre sintetic si mineral ? Care e mai bun?
    Ce marca ?
    Mersi mult.
    Last edited by no problem; 05-09-2010, 20:59 PM.

  • #2
    Originally posted by calinnn View Post
    E diferenta mare intre sintetic si mineral ?Care e mai bun?
    Ce marca?
    Mersi mult.


    E al doilea topic in care nu folosesti litera mare la inceput de propozitie.Te rog frumos sa citesti regulamentul acestui forum.Uite aici: http://www.clubmercedes.ro/misc.php?do=cfrules

    sigpic

    "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

    Comment


    • #3
      Originally posted by calinnn View Post
      E diferenta mare intre sintetic si mineral ? Care e mai bun?
      Ce marca ?
      Mersi mult.
      Litera mare la inceput de propozitie, respecta punctuatia, nu mai folosi in exces un semn de mai multe ori (??? ... !!! ), citeste urgent regulamentul, data viitoare primesti WARNING.
      E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

      Comment


      • #4
        Scuze pentru
        OFFTOPIC
        Originally posted by mircea600sel View Post
        E al doilea topic in care nu folosesti litera mare la inceput de propozitie...
        Ciudata cerere din partea unuia care-si scrie numele cu litera mica, fapt care deasemenea contravine acelorasi reguli...
        Originally posted by no problem View Post
        Litera mare la inceput de propozitie, respecta punctuatia, nu mai folosi in exces un semn de mai multe ori (??? ... !!! ), citeste urgent regulamentul, data viitoare primesti WARNING.
        Al doilea moderator care intervine, ca si cum unul n-ar fi fost de-ajuns, insa nici acesta nu se oboseste sa-i raspunda saracului om.
        Dragilor, va spune un administrator de forum ca datoria voastra este mai intai de-a-i ajuta pe useri, nu numai de-a-i "faulta".

        ONTOPIC
        Pana se va gasi cineva cu mai multe cunostinte in materie decat mine, eu tocmai mi-am facut schimbul de ulei si mi s-a recomandat Liqui Moly 15w40, dar ceva imi spune ca sunt si solutii mai bune.

        Comment


        • #5
          Originally posted by BMN View Post
          Scuze pentru
          OFFTOPICCiudata cerere din partea unuia care-si scrie numele cu litera mica, fapt care deasemenea contravine acelorasi reguli...
          Al doilea moderator care intervine, ca si cum unul n-ar fi fost de-ajuns, insa nici acesta nu se oboseste sa-i raspunda saracului om.
          Dragilor, va spune un administrator de forum ca datoria voastra este mai intai de-a-i ajuta pe useri, nu numai de-a-i "faulta".

          ONTOPIC
          Pana se va gasi cineva cu mai multe cunostinte in materie decat mine, eu tocmai mi-am facut schimbul de ulei si mi s-a recomandat Liqui Moly 15w40, dar ceva imi spune ca sunt si solutii mai bune.
          Pentru ca ai fost OFF TOPIC si mai ales pentru ca esti administrator de forum din partea mea primesti un WARNING, nu faultam nici un membru decat atunci cand este nevoie si necesar. Fiind administrator de forum, dumneata ar trebuie sa stii mai bine decat noi cei din moderare ca in primul rand nu este frumos, corect si profesionist sa fi OFF TOPIC si in al doilea rand, raspunsurile la intrebari ale membrilor sunt date de alti membrii ai acestei comunitati. Daca timpul moderarii pe care il alocam noi unui forum este unul gratuit si din respect pentru un anumit produs, marca sau fiinta, timpul pentru anumite raspunsuri ramane colegilor care pot si au placerea de a ajuta un alt membru. Multumesc.
          E200-W210 Avantgarde 2.0K-16v 142Kw-193Cai 280Nm, RASTA MAN .

          Comment


          • #6
            Din pacate nimeni nu citeste Regulamentul casei :

            - Faptul ca ati postat o cerere de ajutor, nu presupune OBLIGATIVITATEA
            celorlalti useri de a raspunde in mod automat si intr-o anumita
            perioada de timp la postul dvs.



            Alte nelamuriri ?
            Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
            http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
            http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

            Comment


            • #7
              Originally posted by calinnn View Post
              E diferenta mare intre sintetic si mineral ? Care e mai bun?
              Ce marca ?
              Mersi mult.
              Ca sa iti raspund direct la intrebare,

              Cel sintetic este mai bun decat cel mineral.

              Cel sintetic se schimba la peste 15.000 km iar cel mineral la 10.000 km

              Cel sintetic isi pastreaza mult mai bine proprietatile la orice temperatura, iarna - vara, si la orice turatie

              Cel mineral, se ingroase iarna si se subtiaza vara deci nu isi pastreaza la fel de bine prop.

              Cel sintetic este mai scump, iar cel mineral este mai ieftin.

              Clasa de mijloc este semi-sintetic si anume 10W40, care merge tot timpul anului si este la pret acceptabil

              Pentru motoarele sub 150.000 se rocomanda ulei sintetic

              Pentru motoarele intre 150. 000 km si 300.000 km se recomanda ulei semi- sintetic

              Pentru motoarele peste 300.000km se recomada ulei mineral, daca manca mult uilei sau au o uzura mare, dar preferabil sa pui tot semi-sintetic

              RECOMANDAREA mea este :

              Liqui Moly Super Leichtlauf 10W40, si aditiv Liqui Moly Vasco Plus (uleiul are si norma MB 229,1 )

              Asta am pus eu la motorul meu de pe C200 W202, 2 litri benzina cu 320.000 km, si sunt multumit.

              Alte marci bune : Aral, Castrol, Mobil 1, Valvoline, Motul, etc.

              Bafta,

              Pe viitor incearca sa respecti cat de cat regulile forumului.

              Link-uri utile :





              W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
              http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

              Comment


              • #8
                Ulei motor

                Originally posted by calinnn View Post
                E diferenta mare intre sintetic si mineral ? Care e mai bun?
                Ce marca ?
                Mersi mult.
                Daca vei vedea mai multe postari cu aceeasi sugestie te vei convinge mai bine . Deci, pentru masina ta se recomanda ulei 10W40 norma 228.1;3;5 sau 229.1;3;5 .
                Diferenta dintre mineral si sintetic ti-a explicat-o colegul mai sus .
                Last edited by nstoe; 05-12-2010, 14:33 PM.

                Comment


                • #9
                  Fie si "WARN"...

                  Scuze pentru
                  OFFTOPIC
                  Originally posted by no problem View Post
                  Pentru ca ai fost OFF TOPIC si mai ales pentru ca esti administrator de forum din partea mea primesti un WARNING...
                  Diferenta intre "OFFTOPIC"-ul meu si ale dvs. d-lor, este ca eu am marcat partea care era OFF TOPIC si mi-am cerut scuze pentru comentariile in afara subiectului.

                  Originally posted by no problem View Post
                  ... dumneata ar trebuie sa stii mai bine decat noi cei din moderare ca in primul rand nu este frumos, corect si profesionist sa fi OFF TOPIC...
                  Cand vei fi si dumneata un (super)moderator cu experienta vei sti ca cea mai mare parte a topicurilor contin remarci/discutii OFFTOPIC, dar atunci cand vrei sa pastrezi un ton PROFESIONIST, cand acestea nu pot fi evitate, trebuie sa semnalezi personal acest lucru (eventual prezinti si scuze celorlalti pentru devierea de la subiect).

                  Originally posted by no problem View Post
                  si in al doilea rand, raspunsurile la intrebari ale membrilor sunt date de alti membrii ai acestei comunitati. Daca timpul moderarii pe care il alocam noi unui forum este unul gratuit si din respect pentru un anumit produs, marca sau fiinta, timpul pentru anumite raspunsuri ramane colegilor care pot si au placerea de a ajuta un alt membru. Multumesc.
                  Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, in fond e problema fiecarui Admin/Owner cum isi conduce afacerea online, dar dumneata sa nu crezi ca daca faci asta voluntar, esti singurul moderator voluntar.
                  Ai ales sa faci asta, sau, daca ti sa propus sa faci asta, ai aceptat, iar daca te-ai saturat, sunt convins ca sunt multi altii care bucurosi ti-ar lua locul.
                  Moderatorii mei fi reactionat la modul:
                  Code:
                  [COLOR="Red"][b]OFFTOPIC[/b][/COLOR]
                  Va reamintim ca regulile sit-ului impun folosirea majusculelor la inceputul propozitiilor, etc, etc...
                  Abatarea in mod repetat de la regulile forumului va atrage sanctiuni care pot merge de la WARN la DISABLE/BAN.
                  [COLOR="Green"][b]ONTOPIC[/b][/COLOR]
                  Ca sa va raspund la intrebare, nu cred ca va pot ajuta cu un sfat profesionist, insa fiti sigur ca vi se va raspunde de-ndata ce unul din colegii nostri in cunostinta de cauza va citi acest topic, etc, etc...
                  Tot respectul pentru timpul pe care moderatorii (in general) il petrec pentru a mentine un forum curat, insa --pentru experienta dvs. viitoare-- va rog tineti minte ca un bun moderator este un "colac de salvare" nu un "calau".

                  ONTOPIC
                  Originally posted by marele_alb View Post
                  Ca sa iti raspund direct la intrebare...
                  Originally posted by nstoe View Post
                  Daca vei vedea mai multe postari cu aceeasi sugestie te vei convinge mai bine . Deci, pentru masina ta se recomanda ulei 10W40 norma 228.1;3;5 sau 229.1;3;5 ...
                  Va multumesc (si eu) pentru raspunsuri, domnilor.
                  Ma intreb de ce mi s-a recomandat 15W40?! Daca ar fi fost sa mi-l puna ei din depozitul lor as fi stiut de ce, insa m-au trimis sa mi-l iau eu...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by calinnn View Post
                    E diferenta mare intre sintetic si mineral ? Care e mai bun?
                    Ce marca ?
                    Mersi mult.
                    Am avut un 190e 2500d simplu fara turbo.Incearca Aral 10-40 ,si nu vei regreta ;eu ma impac foarte bine cu acest ulei, cu toate ca foarte multi il ocolesc.Vei observa ca scade si consumul de ulei la masina.BAFTA ;
                    DRUMURI BUNE SI FARA EVENIMENTA.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by BMN View Post
                      Scuze pentru
                      OFFTOPICCiudata cerere din partea unuia care-si scrie numele cu litera mica, fapt care deasemenea contravine acelorasi reguli...

                      ''Prietene'' pana si administratorul site-ului are scris numele cu litera mica.Acest forum e proprietate privata.Daca nu iti convine ceva nu esti obligat sa mai ramai printre noi.
                      Te rog eu frumos sa nu mai fi asa de ''intelept'' si sa ne lasi sa ne facem treaba cum credem noi ca e mai bine.

                      sigpic

                      "Sunt printre voi,dar nu sunt unul dintre voi"

                      Comment


                      • #12
                        Ulei motor

                        Pentru colegul BMN .
                        Problema uleiurilor sa mai discutat, vezi topicul "Zemuri de top" .
                        Ce pot sa mai adaug este ca pentru diesel uleiul se simbolizeaza cu litera C, urmat de sufixele A-E .Calitatea creste de la A la E . Daca uleiul va fi folosit la benzina si motorina, se va simboliza SH/CE .
                        Important sa fie original, recomandat de Mercedes si sa respecte codurile indicate mai sus.
                        Last edited by nstoe; 05-12-2010, 19:20 PM.

                        Comment


                        • #13
                          I guess I'm gonna get banned now for pissing the mods off?!

                          OFFTOPIC
                          Originally posted by mircea600sel View Post
                          ''Prietene'' pana si administratorul site-ului are scris numele cu litera mica...
                          "Prietene", asta demonstreaza inca o data ca legile nu sunt nici pentru cei care le fac, nici pentru cei care le pun in aplicare.
                          Hai sa nu ne mai "muscam", ce ziceti?!


                          ONTOPIC
                          Originally posted by nstoe View Post
                          ...
                          Ce pot sa mai adaug este ca pentru diesel uleiul se simbolizeaza cu litera C, urmat de sufixele A-E .Calitatea creste de la A la E . Daca uleiul va fi folosit la benzina si motorina, se va simboliza SH/CE .
                          Important sa fie original, recomandat de Mercedes si sa respecte codurile indicate mai sus.
                          Asta este raspunsul pe care il asteptau cei mai putin initiati in ale motoarelor de la inceput, impreuna cu cel anterior al dvs. si cu cel al d-lui "marele_alb".
                          Va multumesc din nou, domnilor!

                          Comment


                          • #14
                            S-au primit destule sfaturi, se inchide. Rog pe viitor initiatorul topicului sa invete sa scrie romaneste.
                            Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                            http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                            http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF