Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

GPL auto, tipuri de instalatii si eficienta lor

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Mi-am pus si eu GPL si sunt foarte multumit de rezultat. Sa vedem cum se comporta motorul in timp ...

    Comment


    • #47
      Originally posted by shadow View Post
      Mi-am pus si eu GPL si sunt foarte multumit de rezultat. Sa vedem cum se comporta motorul in timp ...
      ce masina?ce fel de instalatie?
      MB 380SE 2.6

      Comment


      • #48
        W115 2.0 este masina iar instalatia e Marini.
        De asemenea, daca aveti masina setoasa, va recomand butelie de 90 de litri.
        Last edited by shadow; 03-14-2008, 12:53 PM.

        Comment


        • #49
          Originally posted by shadow View Post
          W115 2.0 este masina iar instalatia e Marini.
          carburator,nu?
          MB 380SE 2.6

          Comment


          • #50
            Da. Bla bla (trebuiau minim 10 caractere).

            Comment


            • #51
              Originally posted by DMIHNEA View Post
              Tinere,in primul rind itzi raspund civilizat,se cheama thread.Apoi,dat fiind ca modul tau de adresare e neadecvat,NU itzi voi raspunde la intrebari...iar despre curiozitatzile tale,nu ai decit sa faci ce am facut si eu,sa pierzi noptzi pe net,in cazul cind ai cunoashte limbi straine......si te vei lumina.....ciao...
              Multumesc pentru corectura,ai dreptate ,mai bine folosesc "topic",e acelasi lucru,nu? cand mai am nelamuriri la limbi straine,te intreb pe tine. Nu pot sa ma laud cu limbile straine, dar atat cat am nevoie,sa ma documentez(chiar si mai mult de atat),ma descurc; oricum putine documentatii sunt in limba materna... editez postul sa repar greseala...
              Nu esti singurul care pierde noptile pe net studiind, depinde si ce studiezi,daca te uiti numai la pliantele producatorilor nu inveti prea multe...
              De exemplu,o instalatie secventiala de lpg(cng) nu functioneaza singura, ea depinde de injectia electronica de benzina,este defapt ,mai corect spus O INTERFATA A ACESTEIA pentru alimentarea cu gaz.Dau un exemplu: Daca ECU motorului socoteste ca trebuie sa tina un injector de benzina 1ms deschis intr-o secventa a alimentarii, INTERFATA ("ECU" instalatiei de gaz) va tine injectorul de gaz 1,5ms deschis stiind ca atat ii este necesar ca sa se pastreze raportul stoichiometric , aer/combustibil, dar momentul deschiderii injectorului este dat de ECU motorului,el stabileste fazele alimentarii...
              M-as bucura sa-mi demonstrezi contrariul,adica,ca exista instalatie secventiala pentru gaz care functioneaza pe motor fara sa depinda de sistemul de alimentare al acestuia.
              Exista o varianta de a rezolva si problema acesta la un motor care nu are injectie electronica, cititi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/MegaSquirt , dar cred ca o sa ti se para , iar, ca sunt "avioane"...desi e interesant ...pentru DIY...
              La intrebarile alea nu asteptam raspuns...
              Daca esti in tema cu lpg-urile secvent,am o intrebare: de ce vaporizatorul secventialelor au o legatura la vacumul din galeria de admisie?
              MB 380SE 2.6

              Comment


              • #52
                GPL-ul este cea mai proasta inventie facuta de cei ce vor sa mai apara o noua sursa de facut bani pt ei si de fraierit masele.Este la moda in ziua de azi cand ideile de imbogatit au devenit din ce in ce mai restranse.Cred ca indarjirea cu care mihnea sustine acest "anus contra naturii al masinilor" nu este intamplatoare,probabil ca are vreo firma de alimentat gpl sau ceva de acest gen.Personal nu am auzit nici o persoana care sa fi avut gpl mai mult de 1 an jumatate pe masina si sa fie multumit,iar targurile sunt pline de masini carora li s-a instalat gpl si acum incearca sa fie vandute avand motorul varza.
                MÃREAȚA COBRA

                Comment


                • #53
                  Pareri si pareri ...
                  ionutz_ng tu ce masina ai?

                  Comment


                  • #54
                    Domnul Ionutz.. iti sugerez sa nu mai faci afirmatii aiurea.. bazate pe directie vantului de dimineata.
                    Te invit sa te documentezi .. si apoi sa ne explici si noua care e treaba cu gpl-ul.. cand a aparut , etc.
                    Ca sa vezi.. intuitia ti-a zis si ca mihnea e patron.. ce magnat al gpl-ului aveam printre noi si nu ne-am dat seama pana cand nu ne-ai aprins tu lumina.
                    Daca tu n-ai auzit de posesori multumiti de masini gazate... te sfatuiesc sa mai frunzaresti forumul.. vei avea surprize.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by ionutz_ng View Post
                      GPL-ul este cea mai proasta inventie facuta de cei ce vor sa mai apara o noua sursa de facut bani pt ei si de fraierit masele.Este la moda in ziua de azi cand ideile de imbogatit au devenit din ce in ce mai restranse.Cred ca indarjirea cu care mihnea sustine acest "anus contra naturii al masinilor" nu este intamplatoare,probabil ca are vreo firma de alimentat gpl sau ceva de acest gen.Personal nu am auzit nici o persoana care sa fi avut gpl mai mult de 1 an jumatate pe masina si sa fie multumit,iar targurile sunt pline de masini carora li s-a instalat gpl si acum incearca sa fie vandute avand motorul varza.
                      Va salut! Am GPL pe masina de 5 ani asa am luat-o si nu am avut vreodata o problema, cu aceasta masina am carat cat nu am carat cu 2 dube + remorca in acesti ani si nu am fost vreodata in service decat cand a fost lovita pentru tinichigerie si vopsitorie. In afara de consumabile nimic sa trebuiasca inlocuit, inca merge uimitor de bine avand in vedere ca e din 1995 si mai e si Renault Laguna la care piesele sunt de domeniul fantasticului de scumpe si rare.
                      Toate cele bune!
                      Last edited by Andreas; 03-19-2008, 20:50 PM.

                      Comment


                      • #56
                        sunt om de afaceri,ma ocup de gaze,seara sub plapuma,spre disperarea neFestii,si part-time mai si incarc brichete moka....

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by ionutz_ng View Post
                          GPL-ul este cea mai proasta inventie facuta de cei ce vor sa mai apara o noua sursa de facut bani pt ei si de fraierit masele.Este la moda in ziua de azi cand ideile de imbogatit au devenit din ce in ce mai restranse.Cred ca indarjirea cu care mihnea sustine acest "anus contra naturii al masinilor" nu este intamplatoare,probabil ca are vreo firma de alimentat gpl sau ceva de acest gen.Personal nu am auzit nici o persoana care sa fi avut gpl mai mult de 1 an jumatate pe masina si sa fie multumit,iar targurile sunt pline de masini carora li s-a instalat gpl si acum incearca sa fie vandute avand motorul varza.
                          ionutz_ng

                          Location:
                          Bucuresti
                          Marca Masina:
                          Nici Una
                          Motorizare:
                          La fel
                          Date of Birth:
                          February 3, 1979
                          Age:
                          29

                          no comment... probabil bicicleta ta nu o sa mearga vreodata cu gpl
                          Last edited by Geo18; 03-20-2008, 17:44 PM.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by DMIHNEA View Post
                            sunt om de afaceri,ma ocup de gaze,seara sub plapuma,spre disperarea neFestii,si part-time mai si incarc brichete moka....
                            Va salut! Bun asa!!! Medicii spun ca e o afacere sanatoasa.
                            Toate cele bune!

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Geo18 View Post
                              ionutz_ng

                              Location:
                              Bucuresti
                              Marca Masina:
                              Nici Una
                              Motorizare:
                              La fel
                              Date of Birth:
                              February 3, 1979
                              Age:
                              29

                              no comment... probabil bicicleta ta nu o sa mearga vreodata cu gpl
                              Nu face comentarii asa acide... Intre timp Ionut a devenit posesor de ochios.

                              Comment


                              • #60
                                Pai mersi ... daca aveam si eu ochios, eventual diesel, nu mai aveam treaba cu gpl-ul.
                                Dar cand ai o masina veche care consuma peste 20 in oras, altfel faci calculele. Mai ales la ce preturi se anunta la carburanti si avand in vedere si salariile de la noi. Nimeni nu-si pune GPL de placere, ci de nevoie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF