Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Restaurare w201 190D din 1986

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut, spor la treaba . Astept rezultatul final . In curand o sa fac acelas lucru , dar inca nu am strans toate piesele necesare . Seara buna

    Comment


    • #17
      sorin_vasile80 ha, daca nu este absolut necesar ,.....nu te apuca . observ pentru a nush cata oara ca e de munca cam dublu decat am anticipat la inceput ......

      Comment


      • #18
        Salut, muncesc de 5 ani la masina . Inca nu se vede nimic , dar am cumparat pana acum 4 masini si nenumarate piese , stiu ca nu este un model ,in care se merita investit( Dragoste mai veche) , nu am postat inca pe forum ,dar o sa postez si eu in curand. Zi buna

        Comment


        • #19
          ziua a 14-a :

          Nici azi n-am avut prea mult timp la dispozitie insa suficient incat de dimineata sa suflu vopsea in compartimentul motor pe unde am facut reparatiile si am dat cu mastic ca sa nu mai fie atatea culori pe acolo



          apoi daca tot eram acolo , am scos cutia de viteze de pe masina donatoare ...cutia cu 5+1 viteze si am pus-o in fata motorului ca sa vad cum arata ...chiar daca aspectul nu are nici o importanta









          stau pe ganduri daca sa schimb discul ambreiaj , placa de presiune si rulmentul ..............

          Comment


          • #20
            Si grupul spate nu il schimbi din cate stiu eu iti trebuie 3.91 la cinci trepte.

            Comment


            • #21
              Salutare. Felicitari pentru rezultatul de pana acum, imi place ce vad si astept finalul. Sincer, la inceput nu credeam ca o sa scoti mare branza dar se pare ca ma insel. Cel putin dupa cum decurg lucrurile pana acum eu sunt nerabdator sa vad finalul.
              Te invidiez pentru ca ai timp si spatiu necesar sa faci o lucare ca asta. Eu doar visez ca o sa ma apuc vreodata de a mea.
              Cu cat cunosc mai multi oameni, cu atat imi iubesc mai mult cainele.

              Comment


              • #22
                leo w124 : acum intreb , citesc cer pareri sfaturi daca sa schimb si diferentialul spate sau nu ... cel original e 3.23 si cel de pe benzinar este 3.46 . poate cei care au facut conversii de astea o sa ma sfatuiasca ca sa pot lua decizia cea mai buna

                Lucian_kel : spatiu se poate inchiria , ziua are 24 ore pt toata lumea . e doar o chestie de prioritati si vointa ... insa nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce . mai bine sa dea altcuiva 1-2 mii eur pt manopera si scapa de multa bataie de cap ))

                Comment


                • #23
                  ....... astept de la un coleg de forum un suport pt compresorul de aer ca sa il copiez, si sa vad pe unde pot sa gasesc o presa de arcuri ...... apoi voi continua cu lucrarile , pana atunci ...pauza

                  Comment


                  • #24
                    ziua 15 , 16 17

                    in ziua a 15-a am luat peria de sarma manuala in mana si am curatat tot praful,noroiul, ceara veche de sub masina si aripi . intins pe burta cu ochelari de protectie ....

                    in ziua a16-a am curatat ce a mai rams de curatat si am degresat cu diluant , ca sa faca priza buna vopseaua care intentionam sa o dau pe sub masina si la aripi , vopsea care are rolul de a proteja impotriva pietricelelor si a apei .












                    in ziua a 17-a m-am apucat sa pensulez un strat adecvat :


                    am folosit asta :













                    Comment


                    • #25
                      ziua 18-a am montat puntea spate , frana de mana si am continuat cu pensulatul , aici inca cateva poze :








                      A mai ramas cam 15-20 % nefacut cu acest tip de "vopsea" ,sapt viitoare sper sa am timp sa finalizez cu izolatia asta si masina sa fie iar pe roti sa o pot muta / plimba , ca sa ma apuc de smirghiluit ......sa o pregatesc de vopsit

                      Comment


                      • #26
                        Foarte tare. Spor la treaba. E fain cand te pricepi peste nivelul mediu accesibil tuturor.
                        E220 cdi W210, 2001

                        E320 W210, 1997
                        C180 W202, 1994
                        W123 200D, 1978 cu inima de W124


                        Romani 2:4 ...nu vezi tu ca bunatatea lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?

                        Comment


                        • #27
                          Ceva noutati?
                          Ai folosit oare inhibitori de rugina pentru zonele in care s-a sudat si pe unde era ruginit?
                          Mi se pare ca te misti foarte foarte repede

                          Comment


                          • #28

                            Salut , prin zonele cu suduri ( cele ruginite au disparut complet ) , nu am dat cu nimic, decat am curatat bine, am degresat si am dat cu grund , mastic ,..... personal consider ca nu sunt necesare alte substante .

                            ma misc MULT mai incet decat as vrea, din pacate nu am timp decat din cand in cand ...sa ma ocup de masina . sper sa fie gata cat mai curand

                            Comment


                            • #29
                              ziua 19 si 20

                              Iarna incepe sa se faca simtita, si cum se apropie mos craciun, ma gandeam ca poate imi aduce o vopsea pt masina. Fortat de imprejurari si situatie am pus cateva ore mana pe smirghiel )

                              Am inceput cu un stel de 70cm , pe care am pus un smirghiel de 240 si am facut toata masina .Apoi cu rotativa si smirghiel de 240 am facut toata masina . locurile unde a ramas vopseaua lucioasa era clar ca sunt adancituri asa ca acolo am facut cu smirghiel de 80 si am tras niste chit .

                              aici este putinul rezultat al muncii de cateva ore/zi ( aprox 3-4 ore ) . Daca reusesc zilnic sa merg sa fac cate ceva .... cred ca pe sapt viitoare poate avea primul strat de spritchit

                              Dovezile :















                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by owexonline View Post
                                Iarna incepe sa se faca simtita, si cum se apropie mos craciun, ma gandeam ca poate imi aduce o vopsea pt masina.
                                Ai spațiu adecvat pt. a face treaba asta (mă refer la căldurică)?
                                Întreb pt. că eu am ajuns de am renunțat până-n primăvară la a mai vopsi troaca mea, tocmai din cauza frigului, că n-am spațiu încălzit (încălzirea cu sobă pe lemne nu e tocmai ce trebuie ) și n-aș vrea să-mi bat joc de lucrare chiar la final...

                                Sporrrr!!!
                                Lord W126 500SE -> 2.5D
                                Lady W123 230C -> 240D
                                W124 -> 200D
                                W208 CLK200 -> 2.0

                                W209 CLK200 Kompressor -> 1.8 - ex, gone
                                Fricike W201 -> 2.6 - ex, R.I.P.
                                Piroska W168 Elegance -> 1.6 - ex, gone

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF