Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W123tdt/82

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by muszuke View Post
    Sigur ca da Carmine,daca esti pasionat , esti scarbit de fite ,nonvalori ,balcanisme ,manelisme si de lucruri de unica folosinta


    Masina m-a costat in 1990 12500 marci gernane,
    lucrari de caroserie +elemente de caroserie : cca.2300 euro
    reconditionare motor +piese : 2500 euro
    reconditionare- revizuire grup,cutie automata,
    directie si suspensie : 1800 euro
    interior+ornamente+volan zebrano : 800 euro
    vopsit lacuit : 1700 euro
    250-300 ore de munca : ?????euro
    Total cca.10000 euro

    Socotind cele 12500 DM echivalentul a 6250€ (desi cred ca in 1990 banii aveau o mult mai mare valoare) mie mi-a iesit un total de 15350€. Ceea ce nu e exagerat in 18 ani de folosinta, cam 850€ pe an.

    Daca am trai intr-o tara normala, ai mai putea ceva bani si acum pe masina. Insa la noi nimic nu e cert, se schimba taxe de inmatriculare de 3-4 ori la interval de luni de zile se ameninta cu casarea non-Euro...samd.

    Comment


    • #17
      Originally posted by Diesel View Post
      Socotind cele 12500 DM echivalentul a 6250€ (desi cred ca in 1990 banii aveau o mult mai mare valoare) mie mi-a iesit un total de 15350€. Ceea ce nu e exagerat in 18 ani de folosinta, cam 850€ pe an.

      Daca am trai intr-o tara normala, ai mai putea ceva bani si acum pe masina. Insa la noi nimic nu e cert, se schimba taxe de inmatriculare de 3-4 ori la interval de luni de zile se ameninta cu casarea non-Euro...samd.
      O sa punem catalizatoare ,o sa avem grija de emisii[service si intretinere de-a binelea]si asa nu ne va ameninta casarea,oricum w123 o sa intre categoria de masina clasica mai ales daca va trece dela statutul de young-timer la old -timer.
      Amenintarea este mai mult ptr. anumite tipuri,n-am auzit de Mercedes ,BMW,VW,RR,BENTLEY samd.

      Comment


      • #18
        M-as apuca si eu sa refac tejgheaua mea de cobra ,dar mi se face rau cind vad cat ie de lucru,oricum bravo tie!

        Comment


        • #19
          Imi place casetofonu ala "international" ce apara acolo sub bord, o bijuterie
          Faina treaba muszuke, poate cand treci prin mures, ai timp sa arunc si io un ochi la ea

          Originally posted by nel View Post
          M-as apuca si eu sa refac tejgheaua mea de cobra ,dar mi se face rau cind vad cat ie de lucru,oricum bravo tie!
          mie nu de lucru mii frica, ci de timpu pe care nu il am sa prestez asa ceva
          Exista doua tipuri de masini :
          1. care au fost lovite
          2. care vor fi lovite

          Comment


          • #20
            timp si o investitie pe care o scoti la pastele cailor
            Mercedes Benz W210 E 220 CDI `01

            Comment


            • #21
              Pentru unii nu renteaza, pentru unii e pasiune.
              Exista doua tipuri de masini :
              1. care au fost lovite
              2. care vor fi lovite

              Comment


              • #22
                Originally posted by Bejan Sebi View Post
                timp si o investitie pe care o scoti la pastele cailor
                Un comentariu de prisos. Trebuie sa fii cel putin naiv sa crezi ca omu' a bagat 10 mii de cocari intr-o tarapana de 20 si ceva de ani "ca sa-i scoata". Daca vroia asta se apuca cu banii astia sa faca bijnita cu sh-uri de afara. Lejer.
                Vedeti dumneavoastra, noi educatorii, pedagogii suntem ca niste doctori .....
                http://www.youtube.com/watch?v=f_-XE9GP4mc
                http://www.youtube.com/watch?v=56a7YHK-i0c

                Comment


                • #23
                  mai stii?poate a mai reconditionat o masina pe langa aia si le-a adunat cheltuielile din greseala
                  Mercedes Benz W210 E 220 CDI `01

                  Comment


                  • #24
                    Intra mult in reconditionare, eu am cheltuit cu coada mea 5400 de euro in 2 ani si mai preconizez inca pe atatia ca sa iasa buna treaba!!!
                    W110-2.0 D 1966
                    W115-2.0 D 1971
                    W123-2.4 D 1982

                    Comment


                    • #25
                      Totusi,omul nostru probabil ca nu a gasit chiar cele mai ieftine service-uri unde sa isi reconditioneze cobranu.2500 euro pt reconditionarea motorului?Si daca ii cumparai TOATE piesele noi nu ar fi avut nici un motiv sa depaseasca 1500 euro cu tot cu manopera.Probabil a gasit vreun mekaniksef pe acolo care a hotarat ca e o paine de mancat pe spatele lui.
                      MÃREAȚA COBRA

                      Comment


                      • #26
                        Pai un piston original nou e 5 milioane, daca mai pui si camasile si cuzinetii la vibrochen originali, si nu numai, plus manopera, te ajungi repede la banu asta, iar intr-un motor de mercedes nu merita sa bagi piese de la turci!!!
                        W110-2.0 D 1966
                        W115-2.0 D 1971
                        W123-2.4 D 1982

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by ionutz_ng View Post
                          Totusi,omul nostru probabil ca nu a gasit chiar cele mai ieftine service-uri unde sa isi reconditioneze cobranu.2500 euro pt reconditionarea motorului?Si daca ii cumparai TOATE piesele noi nu ar fi avut nici un motiv sa depaseasca 1500 euro cu tot cu manopera.Probabil a gasit vreun mekaniksef pe acolo care a hotarat ca e o paine de mancat pe spatele lui.
                          cu tot respectul,eu evit turcismele,prefer piese originale nemtesti,mai scumpe dar si de calitate,
                          nu se compara cu spaniolo-italiano -braziliano-turco chinezaraie din taiwano-balcani.

                          uite niste linkuri cu piese chiar originale:





                          dbdepot handelt seit 1988 mit Ersatzteilen für Mercedes-Oldtimer der Baujahre 1955 - 1997 ! Langjährige praktische Erfahrung ! Umfangreicher Lagerbestand !

                          Comment


                          • #28
                            Toate ca toate dar ai facut o treaba de milioane.
                            Visez ca intr-o zi sa ma puc si eu de baba mea.
                            Oricum ai sincerele mele felicitari. Cred ca esti tare mandru. Bafta in continuare!
                            MB W123 240D - 1978 (Masina care m-a adus in anul 5 de facultate)
                            MB W123 300D - 1982
                            MB W123 240D AUTOMATIC - 1977
                            [B]

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Dani Coro View Post
                              Toate ca toate dar ai facut o treaba de milioane.
                              Visez ca intr-o zi sa ma puc si eu de baba mea.
                              Oricum ai sincerele mele felicitari. Cred ca esti tare mandru. Bafta in continuare!
                              Multumesc pentru compliment

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by muszuke View Post
                                cu tot respectul,eu evit turcismele,prefer piese originale nemtesti,mai scumpe dar si de calitate,
                                nu se compara cu spaniolo-italiano -braziliano-turco chinezaraie din taiwano-balcani.

                                uite niste linkuri cu piese chiar originale:





                                http://www.dbdepot.de/

                                Pe aceste adrese gasesc piese nemtesti originale?
                                MB W123 240D - 1978 (Masina care m-a adus in anul 5 de facultate)
                                MB W123 300D - 1982
                                MB W123 240D AUTOMATIC - 1977
                                [B]

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF