Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme RAR

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme RAR

    In carte la mine scrie 175\70R14.Daca pun jante pe 15 se iau hotii de la RAR de mine?
    Am pus jante de 14 si arata ca dracu masina.Cred ca este o grasala in carte.Am vazut 190e numai cu jante de tabla pe 15.
    Daca poate cineva sa ma ajute sa le demonstrez la cei de la RAR ca nu s-au pus jante pe 14.
    Ori ce sfat este bine primit.

  • #2
    Originally posted by black_s0und View Post
    In carte la mine scrie 175\70R14.Daca pun jante pe 15 se iau hotii de la RAR de mine?
    Am pus jante de 14 si arata ca dracu masina.Cred ca este o grasala in carte.Am vazut 190e numai cu jante de tabla pe 15.
    Daca poate cineva sa ma ajute sa le demonstrez la cei de la RAR ca nu s-au pus jante pe 14.
    Ori ce sfat este bine primit.
    Mergi asa si le ceri celor de RAR sa iti treaca si dimensiunea actuala in carte, te va costa ceva, catziva zeci de lei.
    Nu este problema.
    W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
    http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

    Comment


    • #3
      Ca sa te rezolvi mergi la reprezentanta si iti dau aia o foaie cu toate dimensiunile de anvelope si jante permise pe modelul care il ceri. Ei au un catalog acolo o sa iti treaca ..le zici ca e pentru rar si te rogi de nenea de acolo sa iti treaca si de 20 dac vrei. Si apoi la rar te rezolvi relativ repede. Dar in principiu cand te duci cu foaia sa fii in regula tot.
      `87 W126 EX 420 SE - NOW 250D + WEBASTO - GENERALUL - sold

      now - bicicleta !

      0744 239 949

      WEB
      http://garajautodiag.blogspot.com

      Comment


      • #4
        Eu am pe w201 cauciucuri 195/65 R15 si in talon sunt trecute tot dimesiunile 175/70 R14, dar nu am avut nici o obiectie nici cand am facut RAR-ul si nici la ITP-uri.

        Comment


        • #5
          Salut!
          Daca nu ma insel in taloanele noi ale masinii , nu se mai trec dimensiunile rotilor.
          De exemplu eu am 190-ul imatriculat pe BG si m-am uitat express in talonul masinii si nu am gasit dimensiunea rotilor.
          In schimb in cartea masinii (talonul din Germania ) era trecut doar
          175/70/R14 .
          Mercedes Benz W124 250 Turbo Diesel
          Mercedes Benz 190E din 1983.-Fosta

          Comment


          • #6
            Gata am rezolvat am facut si RAR.
            M-am dus cu jantele pe 15 si cu amvelope 205/70R15 si nu a zis nimeni nimic

            Comment


            • #7
              Acu 2 ani am facut ITP-ul si a trebuit sa dau spaga ca sa ma treaca cu cauciucuri mai late.S-a schimbat ceva ? Stie cineva ceva concret? Sau efectiv colegul a avut noroc?

              Comment


              • #8
                Cred ca a avut noroc

                Comment


                • #9
                  Originally posted by black_s0und View Post
                  Gata am rezolvat am facut si RAR.
                  M-am dus cu jantele pe 15 si cu amvelope 205/70R15 si nu a zis nimeni nimic
                  La asemenea dimensiuni chiar ma mir ca a fost ok. Dimeniunea rotiilor puse de tine este considerabil mai mare decat cea recomandabila. Esti sigur ca sunt 205/70R15? Eu ma tem ca nici nu au loc.

                  Comment


                  • #10
                    Daca ai drum prin Valcea, vii si le vezi.
                    Mai nou am pus pe spate 225/70R15 dar .............................atinge putin in gropi la aripa spate.

                    Comment


                    • #11
                      Daca ai drum prin Valcea, vii si le vezi.
                      Mai nou am pus pe spate 225/70R15 dar .............................atinge putin in gropi la aripa spate.
                      Man astept niste poze.
                      Eu am 190E din 1983 si pe masina am doar 175/70/R14.
                      Am pus odata 195/65/R15 si din cauza unui amortizor dus pe fatza imi atingea la aripa.
                      Deci mai mult de 65 nu ai cum sa pui e la limita.
                      In carte se accepta 205/60/R15 asta e ce a pus neamtu pe 190-urile de dupa 1990.
                      De mentionat ca sunt mai rigide si in consecinta mai putin confortabile fata de cele pe 14 ,insa mult mai stabile la viraje .
                      In concluzie astept poze cu masina ,presupun ca arata ca un mini SUV .
                      De asemenea vreau sa te intreb ce consum ai cu aceste cauciucuri?Cred ca a crescut fantastic.
                      Last edited by tovarasultau; 03-15-2010, 09:08 AM. Reason: adaugare.
                      Mercedes Benz W124 250 Turbo Diesel
                      Mercedes Benz 190E din 1983.-Fosta

                      Comment


                      • #12
                        Cred ca masina a fost recarosata cu o caroserie de dizel si pe fata este mai inalta.

                        O sa fac poze la masina si sa iti arat.
                        In legatura cu consumul pe gaz ca nu merg pe benzina, 10% cu 4 persoane in afara si 15% oras.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          O sa fac poze la masina si sa iti arat.
                          In legatura cu consumul pe gaz ca nu merg pe benzina, 10% cu 4 persoane in afara si 15% oras.
                          Pai cam asta e consumul masinii .Pe GPl in oras tre sa ia cam 8 iar in afara cam 13 ,daca a fost reglata pt mers sportiv e ok 10 in afara si 15 in oras.
                          Mentionez ca si mie tot atat imi consuma.
                          Mercedes Benz W124 250 Turbo Diesel
                          Mercedes Benz 190E din 1983.-Fosta

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by tovarasultau View Post
                            man astept niste poze.
                            Eu am 190e din 1983 si pe masina am doar 175/70/r14.
                            Am pus odata 195/65/r15 si din cauza unui amortizor dus pe fatza imi atingea la aripa.
                            Deci mai mult de 65 nu ai cum sa pui e la limita.
                            In carte se accepta 205/60/r15 asta e ce a pus neamtu pe 190-urile de dupa 1990.
                            De mentionat ca sunt mai rigide si in consecinta mai putin confortabile fata de cele pe 14 ,insa mult mai stabile la viraje .
                            In concluzie astept poze cu masina ,presupun ca arata ca un mini suv .
                            De asemenea vreau sa te intreb ce consum ai cu aceste cauciucuri?cred ca a crescut fantastic.
                            ia si poze cu amvelopele ca sa crezi alta data
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Pe cauciuc scrie 225x60x15

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF