Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Montare kit geamuri electrice fata

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare kit geamuri electrice fata

    Lamuriti ma si pe mine cum vine cablajul pus, am demontat masina dar nu stiu cum si unde vine alimentarea (pe stanga sau pe dreapta), bagati poze sa nu fac vreo trasnaie.

  • #2
    sorry dar nu stiu...nu am demontat niciodata pe acolo...

    Comment


    • #3
      help!

      Poze ajutatoare legate de problema lui Andreas expusa mai sus.
      Attached Files
      Last edited by a_andreea_s; 07-01-2008, 21:25 PM.

      Comment


      • #4
        Eu unul m-am uitat la acele poze dar ca sa fiu sincer nu prea pricep despre ce e vorba. Care cablaje? Ce fel de kit pt geamuri electrice ai luat?

        Comment


        • #5
          Am luat Kit-u pentru W201 o sa postez cateva foto si cu el, cablajul e dintr-o bucata si trebuie bagata prima data partea de cuplare la butoane in consola centrala la schimbator, apoi se ramifica prin ramforsarea podelei exact in fata scaunelor fata, apoi in mastile de cablaje din care urca prin stalpii fata apoi intrand in ushi stanga si dreapta. Se cupleaza firele la macarale, dar mai exista si mufa (mama) de alimentare a macaralelor si nu stiu pe ce parte e la sofer sau pasager dreapta fata.

          Comment


          • #6
            Am priceput ce cauti. Problema e ca daca masina nu a avut din fabrica o astfel de instalatie, e posibil sa cauti degeaba acea mufa de cuplare. S-ar putea ca ea sa nu existe. La fel de bine ar putea fi si in cutia sigurantelor. Desfa si acolo si vezi daca gasesti ceva care sa se potriveasca. Daca nu, iti ramane ca solutie alternativa sa vezi care-i plusul si minusul si sa le legi pe direct cum se zice. Insa recomand pe circuit o siguranta pt orice eventualitate. Asa ca acele legaturi e bine daca poti sa le faci chiar in cutia sigurantelor. Si acolo ar trebui sa gasesti un plus care-i pe contactul masinii. Eventual vezi ca pe capacul cutiei sigurantelor ar trebui sa ai notate si soclul si amperajul fiecarei sigurante, chiar si cele care nu se regasesc in anumite dotari care lipsec din fabrica de pe masina.

            Mentionez ca nu am avut w201. Dar eu asa as proceda daca alta solutie nu as avea. Poate gasesti intre timp si mufa necesara, eventual dupa sfaturile pe care probabil ai sa le primesti in continuare.
            Last edited by florineasca; 07-01-2008, 22:28 PM.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Andreas View Post
              Am luat Kit-u pentru W201 o sa postez cateva foto si cu el, cablajul e dintr-o bucata si trebuie bagata prima data partea de cuplare la butoane in consola centrala la schimbator, apoi se ramifica prin ramforsarea podelei exact in fata scaunelor fata, apoi in mastile de cablaje din care urca prin stalpii fata apoi intrand in ushi stanga si dreapta. Se cupleaza firele la macarale, dar mai exista si mufa (mama) de alimentare a macaralelor si nu stiu pe ce parte e la sofer sau pasager dreapta fata.
              eu nu am mai pus mufa, ca nici nu o avea ce e drept, dar am legat cele 2 fire mov (asa e la mine), sau urmarestele din mufele geamurilor ca sunt rosii si ar trebui in mufa mama sa fie tot rosii, la plus (la panoul de sub suportul pentru picior din stanga, sau de relax, ce o fi el), cele 2 fire maro la minus pe un surub prin bord, iar cele 2 care raman (galbene sau albastre nu mai stiu sigur) legate la becul de la scrumiera (la plus) pentru iluminarea butoanelor si cam asta e cu instalatia. Daca vrei sa mearga doar pe contact firele de plus le legi la contact, bricheta sau mai stiu eu ce gasesti pe acolo. E cel mai simplu sa faci cum am zis eu, oricum daca pozele sunt de la masina ta, inseamna ca te-a chinuit ceva talentul de ai demontat tot inbteriorul pentru cateva fire . La mine operatiunea a durat 3 ore si a necesitat scoaterea presurilor, cateva plastice si fetele de usi date jos, nu stiu de ce te-ai complicat, dar in fine fiecare face cum crede. Daca mai ai nelamuriri intreaba
              Informativ, am facut azi o instalatie de geamuri la un 190, care avea macaralele montate si a durat 1 ora. Adica 2 fire din usa dreapta la consola centrala, 2 de la usa stanga, 2 la plus si 2 la minus, iar in capetele firelor papuci izolati cu banda si merg perfect geamurile. Tin sa precizez ca toate firele sunt gri si le-am facut 1,2 sau 3 noduri pentru a le deosebi. Deci nu e mare inginerie
              Last edited by paunionutz; 07-01-2008, 22:39 PM.

              Comment


              • #8
                Am gasit ceva pe net si poztez link-ul ca mi se pare folositor pentru cine mai incearca sa monteze.


                E cel mai simplu sa faci cum am zis eu, oricum daca pozele sunt de la masina ta, inseamna ca te-a chinuit ceva talentul de ai demontat tot inbteriorul pentru cateva fire
                Da stiu ca am devastat masina pentru nimic, dar na nu m-am putut abtine, eram curios si oricum mai aveam ceva becuri de schimbat, sa fii vazut celelalte masini in ce hal aratau dupa ce-mi bagam eu nasul.
                Last edited by florineasca; 07-01-2008, 22:45 PM.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Andreas
                  E cel mai simplu sa faci cum am zis eu, oricum daca pozele sunt de la masina ta, inseamna ca te-a chinuit ceva talentul de ai demontat tot inbteriorul pentru cateva fire

                  Da stiu ca am devastat masina pentru nimic, dar na nu m-am putut abtine, eram curios si oricum mai aveam ceva becuri de schimbat, sa fii vazut celelalte masini in ce hal aratau dupa ce-mi bagam eu nasul.

                  Comment


                  • #10
                    Instalatia pe care o are Andreas este originala de pe un 190, fara fire taiate, eu am demontat-o.
                    Cablurile care merg la macarale in usi au conectori cu surub (au fost toate in colet). Cablurile respective, cu 2 fire,izolatie mai rezistenta cu tesatura, sunt legate fiecare la mufele pentru butoane stanga/dreapta, deci simplu de determinat care e pentru stanga si care e pentru dreapta. La fiecare mufa pentru buton mai sunt legate:
                    - masa (-) culoare maro
                    - plus 12v culoare rosu sau rosu/negru (nu mai stiu exact) si care poti sa-l legi la plus direct (borna 30, culoare rosie) sau plus prin contact (borna 15, culoare rosu si negru)
                    - iluminare , nu mai stiu ce culoare are (mergi prin eliminare ) pe care poti sa-l legi la iluminarea de la scrumiera.
                    E pacat sa modifici instalatia, am incercat sa o scot intreaga(...si cred ca am reusit).
                    La fel am recuperat si instalatia pentru oglinzi. Atentie: sunt cu incalzire, se alimenteza si cea din stanga.
                    Daca mai ai intrebari... eventual fa poza la cablu (cu mai multa lumina sa se vada culorile.
                    N-aveai cum sa instalezi cum trebuie fara sa demontezi consola.
                    Atentie!!!
                    Alimentarea cu plus 12v (15 sau 30) sa vina din tabloul de siguranta, prin siguranta !!! Asta ca sa dormi linistit ...
                    MB 380SE 2.6

                    Comment


                    • #11
                      Cum s-a finalizat pana la urma?

                      Comment


                      • #12
                        Cu putin noroc a iesit o treaba buna, functioneaza bine nu fac nici zgomot, butoanele dadeau ceva semne de oboseala dar le-am reparat si totu-i ok, placa arata foarte bine nu are lacul crapat iar un lucru foarte important de mentionat nu mi-au ramas piese de rezerva (am reusit sa fac puzzelul) le-am alimentat la tabloul de sub piciorul stang care are si siguranta.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF