Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Nu trage motorul !

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu trage motorul !

    Salut !

    Masina este un MB 190 din '86,benzina,2 L,pe injectie cu 118 cp,cutie 4+1 iar problema este ca nu trage deloc...parca am 70 cai.
    Problema a aparut dupa o reparatie majora (schimbat segmenti,supape etc.)

    Inainte de reparatie dadeam a 2 a pe la 40 km/h si mergeam cu ea pana la 80-90 km/h apoi dadeam a 3 si masina mergea f bn...motorul nu urla decat pe la 80 la ora in rest torcea.....acum cu a 2 a la 60 km/h urla cat il tine "gura" deci este turat la max trag eu concluzia.
    Nu am nici turometru sa vad turatiile exacte...doar pot sa aproximez.
    Am scos-o pe autostrada sa vad cum trage turata la maxim si trage la fel,f slab si viteza maxima pe care am reusit sa o ating a fost de 150 km/h....nu a vrut in nici un fel sa depaseasca,inainte mergea lejer pana la 180.

    Eu ma gandesc ca e dereglata injectia si admisia de aer.

    As incerca sa le reglez la mijloc sa nu fie nici la min nici la max....dar ca sa aflu unde este mijlocul ar trebuii sa le inchid pe amandoua si apoi sa le dau la max si sa numar cate rotatii am facut de la min la max ...sa incerc asa ?

    Aveti voi o alta idee ?

    Merci !

  • #2
    Ca o parere, cati km ai cu kitul de ambreiaj actual?

    Comment


    • #3
      Acum masina are 154 k iar ambreiajul original l-am schimbat acum 2 luni cu unul SH ca la celalalt se rupsese coroana....dar acum 1 an cu ambreiajul vechi masina mergea stas....dupa acea reparatie nu si-a mai revenit desi nu a umblat nimeni la ambreiaj ca nu avea de ce.
      Sa inteleg ca ar putea fi dereglat raportul de transmisie ?
      Si daca asa ar fi cum o rezolv ?

      Merci !

      Comment


      • #4
        Daca motorul se tureaza iar masina nu prinde viteza,e ambreiajul cu probleme,cu siguranta,asa cum zicea si Mihai.Motorul se accelereaza frumos,urca lejer in ture?Mai poate sa se tureze mult si sa nu prinda viteza daca ti-a schimbat careva diferentialul cu unul cu alt raport,dar nu cred ca e valabil la tine,dar cine stie??
        W124 E220 din 95

        Comment


        • #5
          Motorul se aude chiar frumos...urca lejer in ture,numai ca masina nu prinde viteza asa cum ar trebuii.
          Deci in concluzie este ambreiajul...poate s-a dereglat in timp (daca este posibil asa ceva).
          Dar care este solutia...cum repar ?
          Exista un loc de unde se poate regla sau ceva ?

          Merci !

          Comment


          • #6
            De reglat,nu ai ce sa reglezi la el..Singura solutie e sa dai cutia de viteze jos si sa vezi care piesa e defecta(in cazul tau discul de ambreiaj si/sau placa de presiune).Cu ocazia asta verifici si suprafata volantei unde calca discul de ambreiaj si rulmentul de presiune.Sfatul meu e sa cumperi un kit nou de ambreiaj,sa stii ca pe viitor nu mai ai probleme,mai ales ca sa dai cutia de viteze jos nu este o treaba tocmai simpla!Mai poti face un test-sprijini rotile din fata de o bordura,bagi in viteza 1 si dai drumul la ambreiaj fara sa accelerezi motorul.Motorul trebuie sa se opreasca instant cand dai drumul la ambreiaj,fara sa ezite.Numai bine!
            W124 E220 din 95

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF