Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Problema -> Martorul "Alte pericole"

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema -> Martorul "Alte pericole"

    Salut, in urma cu vreo luna, doua, a inceput sa mi se aprinda martorul de placute de frana. Initial a palpait, apoi a inceput sa stea din ce in ce mai aprins in bord. Am mai mers asa o perioada, iar ulterior a inceput sa mi se aprinda si martorul "alte pericole", cel de la frana de mana. M-am gandit initial ca se aprinde si ala sa ma atentioneze ca e serioasa problema cu placutele. Cu ocazia schimbarii cauciucurilor de iarna cu cele de vara, de acum o saptamana, am observat ca cel de placute s-a stins (mentionez ca placutele nu aveau nicio problema, avand mai mult de 60-70% din carne). Pana acasa nu s-a mai aprins martorul de alte pericole, pana am franat in timp ce parcam.
    Iar acum cand franez, mi se aprinde numai martorul "alte pericole".

    Care ar putea fi problema ? Masina merge impecabil, are uleiul la nivel, apa in vasul de expansiune e unde trebuie sa fie...merge lin...nu vad de unde ar veni problema. Din ce cauza mi se aprinde martorul respectiv ? Multumesc!

  • #2
    Lichid in vas mai ai ?

    Comment


    • #3
      Originally posted by Eugen Gaftoneanu View Post
      Lichid in vas mai ai ?
      Da, toate lichidele sunt in regula

      Ma deranjeaza cand merg...ca-mi tot distrage atentia

      Comment


      • #4
        Scoate bornele de la baterie, si repunele la loc, poate scapi de martori, sau mergi la un tester/diagnoza si vezi ce probleme ai, poate sunt doar niste erori stocate, ca se sterg.
        W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
        http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

        Comment


        • #5
          Salut! Scoate mufele de la vasul cu lichid de frana si curata contactele .Verifica si firul de la placute sa nu dea la masa. Bafta!

          Comment


          • #6
            Originally posted by danioan75 View Post
            Salut! Scoate mufele de la vasul cu lichid de frana si curata contactele .Verifica si firul de la placute sa nu dea la masa. Bafta!
            Salut...unde sunt mufele de la vasul cu lichid de frana ? (recunosc ca nu prea ma pricep la mecanica, si nici nu am bani sa ma duc la un service, pentru a remedia pe o groaza de bani o eventuala problema minora)

            Comment


            • #7
              Pe vasul cu lichid de frana ...

              Comment


              • #8
                Originally posted by Eugen Gaftoneanu View Post
                Pe vasul cu lichid de frana ...
                Da, tare ...in fine.

                Cred ca am gasit vasul cu lichidul de frana, l-am decuplat...la cuplat la loc, still the same shit: apas frana de picior, se aprinde martorul de frana de mana

                Comment


                • #9
                  Sunt o gramada de useri pe forum, din Bucuresti care au diagnoza pentru Mercedes,
                  -ce te costa sa dai un telefon sau un PM la unul din ei, sa iti stearga erorile?

                  Bafta !
                  W202..C 200, 100Kw,benzinar din `95
                  http://www.clubmercedes.ro/my-w202-c...51.html?t=8551

                  Comment


                  • #10
                    Posibil sa ai vre-un fir de senzor de la placute care da la masa cind pui frana asa cum ti-a spus colegul danioan75

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Kretzu View Post
                      Salut, in urma cu vreo luna, doua, a inceput sa mi se aprinda martorul de placute de frana. Initial a palpait, apoi a inceput sa stea din ce in ce mai aprins in bord. Am mai mers asa o perioada, iar ulterior a inceput sa mi se aprinda si martorul "alte pericole", cel de la frana de mana. M-am gandit initial ca se aprinde si ala sa ma atentioneze ca e serioasa problema cu placutele. Cu ocazia schimbarii cauciucurilor de iarna cu cele de vara, de acum o saptamana, am observat ca cel de placute s-a stins (mentionez ca placutele nu aveau nicio problema, avand mai mult de 60-70% din carne). Pana acasa nu s-a mai aprins martorul de alte pericole, pana am franat in timp ce parcam.
                      Iar acum cand franez, mi se aprinde numai martorul "alte pericole".

                      Care ar putea fi problema ? Masina merge impecabil, are uleiul la nivel, apa in vasul de expansiune e unde trebuie sa fie...merge lin...nu vad de unde ar veni problema. Din ce cauza mi se aprinde martorul respectiv ? Multumesc!
                      Salut Krezu. Incearca si fa un control la sistemul frinei de mina, Saboti, cabluri si tot ce intra in acest sistem, Poate saboti tai ,nu sint fixati cum trebuie ,si deacea pot crea probleme, si se aprinde martorul alte pericole. Spor cu remedierea problemei. Si o seara placuta in continuare.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Kretzu View Post
                        Salut, in urma cu vreo luna, doua, a inceput sa mi se aprinda martorul de placute de frana. Initial a palpait, apoi a inceput sa stea din ce in ce mai aprins in bord. Am mai mers asa o perioada, iar ulterior a inceput sa mi se aprinda si martorul "alte pericole", cel de la frana de mana. M-am gandit initial ca se aprinde si ala sa ma atentioneze ca e serioasa problema cu placutele. Cu ocazia schimbarii cauciucurilor de iarna cu cele de vara, de acum o saptamana, am observat ca cel de placute s-a stins (mentionez ca placutele nu aveau nicio problema, avand mai mult de 60-70% din carne). Pana acasa nu s-a mai aprins martorul de alte pericole, pana am franat in timp ce parcam.
                        Iar acum cand franez, mi se aprinde numai martorul "alte pericole".

                        Care ar putea fi problema ? Masina merge impecabil, are uleiul la nivel, apa in vasul de expansiune e unde trebuie sa fie...merge lin...nu vad de unde ar veni problema. Din ce cauza mi se aprinde martorul respectiv ? Multumesc!

                        Daca ai fi amabil sa postezi ceva mai multe date despre msina : motor,capacitate cc,transmisie an fabricatie ,cod vin probabil ca vei putea fi ajutat mai eficient de catre colegi stiind exact unde si ce sa caute prin documentatii .Asa cum ai descris tu problema la modul general se putea intampla la orice tip de masina iar raspunsurile pe care le primesti vor fi tot la modul general si nu la obiect

                        no offence

                        Comment


                        • #13
                          Salut! De obicei martorul "Alte pericole" se aprinde cand lichidul in vas este sub minim .Daca ai lichid de frana in vas atunci este posibil ca acea sonda din interiorul vasului sa nu mai functioneze corect sau asa cum am mai spus sa fie un contact imperfect la mufele de pe vas. Tu spui ca se aprinde martorul franei de mana si ar trebui sa verifici intrerupatorul de la maneta franei de mana sa vezi daca este bun sau daca contactele acestuia nu sunt oxidate sau nu sunt fixate corespunzator. Martorul de la placutele de frana se aprinde atunci cand placutele sunt uzate cam 75%. Daca tu spui ca sunt inca bune atunci cu siguranta firul care vine la placute da undeva la masa si din aceasta cauza se aprinde. Eventual fa o poza si arata-ne care este martorul buclucas. Bafta multa!

                          Comment


                          • #14
                            Masina este fabricata in 1992, motorul este 2.0 benzina, fara AC. Codul VIN este WDB201241F989975.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by danioan75 View Post
                              Salut! De obicei martorul "Alte pericole" se aprinde cand lichidul in vas este sub minim .Daca ai lichid de frana in vas atunci este posibil ca acea sonda din interiorul vasului sa nu mai functioneze corect sau asa cum am mai spus sa fie un contact imperfect la mufele de pe vas. Tu spui ca se aprinde martorul franei de mana si ar trebui sa verifici intrerupatorul de la maneta franei de mana sa vezi daca este bun sau daca contactele acestuia nu sunt oxidate sau nu sunt fixate corespunzator. Martorul de la placutele de frana se aprinde atunci cand placutele sunt uzate cam 75%. Daca tu spui ca sunt inca bune atunci cu siguranta firul care vine la placute da undeva la masa si din aceasta cauza se aprinde. Eventual fa o poza si arata-ne care este martorul buclucas. Bafta multa!
                              Vasul este cumva cel pe care l-am incercuit in poza ? (intreb pentru ca nu ma pricep prea bine) Pentru ca daca ar fi ala, nici macar nu se mai observa nivelul (poza e mult mai veche), deci e posibil ca motivul senzorului sa fie dat de ce ai zis tu, faptul ca lichidul de frana e sub minim.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF