Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitie w124

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie w124

    Salut!
    Am gasit in frumosul meu oras Buzau un Mercedes Benz w124 de vanzare si avand in vedere ca nu am carnet (si nici bani) inca as vrea sa il conving pe tata sa il cumpere.
    Acum detaliile:
    -masina e din '89
    -vopsea alba (din ce am vazut eu impecabila)
    -motor 2300 cmc (pe spatele masini scrie 230E)
    -cutie automata
    -interior foarte bine intretinut(stofa sau cv. asemanator,nu piele)
    -geamuri electrice fatza (pe spate nu m-am uitat sa vad daca are)
    Si ce mai important pretul de 1500 Euro(initial a fost de 2300E apoi 2000E)

    Am vazut ca taxa de prima inmatriculare e de neplatit :| (masina are numere rosii).

    As vrea sa imi spuneti daca se merita o asemeanea achizitie,daca se poate inmatricula in bulgaria,consumul,fiabilitate,taxe,impozite tot tacamul.

    Multumesc anticipat.

  • #2
    Arunca o privire aici http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/taxa_auto.html

    Comment


    • #3
      Masina are 150cp, deci se poate inmatricula foarte usor pe Bulgaria, sunt cativa baieti aici pe forum care te pot ajuta cu treaba asta. Pe mine si pe "tovarasultau" cu ale noastre 190-uri, ne-a ajutat colegul asfalttango, dar stiu sigur ca mai sunt si altii. E bine pe Bulgaria, nu ai absolut nici o problema(atata ca trebuie sa ai intotdeauna actele masinii cu tine), eu sunt in Germania de 3 luni cu masina si nu m-a deranjat absolut nimeni. Asigurarea la bulgari este pana in 200 de euro, dar trebuie sa te duci anual sa faci revizia, consumul la un 230 care merge bine cred ca este in jur de 12%mixt daca nu chiar mai putin, oricum compenseaza prin fiabilitatea care a consacrat acest model, piesele destul de ieftine si din abundenta. Cat despre pret, pot spune ca poti gasi ceva neinmatriculat, chiar mai ieftin, iar daca asta nu are AC sunt de parere ca este cam scumpa.
      Last edited by valikwild; 09-15-2009, 17:20 PM.
      i used to be with IT, but then they changed what IT was. Now what i'm with isn't IT, and what's IT seems weird and stupid to me.

      Comment


      • #4
        Originally posted by valikwild View Post
        Masina are 150cp, deci se poate inmatricula foarte usor pe Bulgaria, sunt cativa baieti aici pe forum care te pot ajuta cu treaba asta. Pe mine si pe "tovarasultau" cu ale noastre 190-uri, ne-a ajutat colegul asfalttango, dar stiu sigur ca mai sunt si altii. E bine pe Bulgaria, nu ai absolut nici o problema(atata ca trebuie sa ai intotdeauna actele masinii cu tine), eu sunt in Germania de 3 luni cu masina si nu m-a deranjat absolut nimeni. Asigurarea la bulgari este pana in 200 de euro, dar trebuie sa te duci anual sa faci revizia, consumul la un 230 care merge bine cred ca este in jur de 12%mixt daca nu chiar mai putin, oricum compenseaza prin fiabilitatea care a consacrat acest model, piesele destul de ieftine si din abundenta. Cat despre pret, pot spune ca poti gasi ceva neinmatriculat, chiar mai ieftin, iar daca asta nu are AC sunt de parere ca este cam scumpa.
        Merci de sfat.
        Nu stiu sigur dar masina e posibil sa aiba AC.
        E posibil sa gasesc un w124 inmatriulat pana in 2500E?

        Comment


        • #5
          Originally posted by dragutzz View Post
          Merci de sfat.
          Nu stiu sigur dar masina e posibil sa aiba AC.
          E posibil sa gasesc un w124 inmatriulat pana in 2500E?
          E posibil, dar starea generala a masini nu va fi probabil la fel de buna...si kilometri ei poate cu mult peste...totul tine de noroc, ca sa nu mai zic ca, ca sa gasesti o masina foarte buna inmatriculata trebuie sa cauti mult! Parerea mea este ca motorul conteaza foarte mult, daca tabla mai are cate o buba pe ici pe colo merge dar daca motorul e praf nu merge, stai si te uiti la ea cat e de frumoasa si bagi mult mai multi bani in ea fara sa vezi rezultate imediate...stiu ca multi zic: "aa motorul se repara cu tabla e mai greu", dar asta este parerea mea! Bafta si iti doresc sa fi inspirat in a alege masina potrivita!
          1982 Mercedes w123 240D
          1992 Mercedes w124 200D

          Comment


          • #6
            Salut! sunt posesor de 230, cutie automata, din 86. Masina e fiabila, consumul e mai mic de 12% mixt (pe gpl) dar la viteze pana in 110. Cutia fiind automata, la viteze mari trebuie turata mult. La 3000 rpm ai 95, dar ia 200. motorul are 132 cp si eu l-am segmentat in primavara asta ca manca deja ulei. m-a costat 1600 lei cu cele mai bune piese care le-am gasit si mana de lucru inclusa. Cel mai mic consum, pe autostrada, la 90-100 fara accelerari sau decelerari, de la plin la plin, 6,4%. A mea are klima, dar nu mai are abs. In craiova e una la fel, cu cv manuala, in 5, cu gpl, 2200 negociabil, inscrisa. O sa te cam manance asigurarea de la anul. Eu am facut un calcul si o sa bata undeva in 20 mil. Singura chestie naspa la masina asta cred ca e cutia... nu are decat 4 trepte, de aceea vreau sa o schimb tot cu una automata da in 5 trepte. Bafta!

            Comment


            • #7
              Amice esti tare de tot cu PRESUPUSA asigurare la un motor de 2.3 de 20 mil.la anul probabil in 2020!Eu am platit in august pe un an la un 2.5 suma de 465 lei.La anul firmele de asigurari din RO cind vor face majorari nu au voie sa treaca de un barem de maxim 30% ca altfel intra pe fir CSA-Comisia de Supraveghere a Asigurarilor si le da in cap,deci majorarea va fi foarte mica comparativ cu presupunerea ta.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Johnel View Post
                Amice esti tare de tot cu PRESUPUSA asigurare la un motor de 2.3 de 20 mil.la anul probabil in 2020!Eu am platit in august pe un an la un 2.5 suma de 465 lei.La anul firmele de asigurari din RO cind vor face majorari nu au voie sa treaca de un barem de maxim 30% ca altfel intra pe fir CSA-Comisia de Supraveghere a Asigurarilor si le da in cap,deci majorarea va fi foarte mica comparativ cu presupunerea ta.
                Sper sa fie asa m-am speriat cand am vazut cifrele scrise de colegu' de mai sus.

                Comment


                • #9
                  Este sigur ceea ce am spus colegu intrucat sotia lucreaza in sistemul de asigurari,dar am informatii care spun ca de la anul vor fi si reduceri pe aceasta piata insa sfatul meu este sa mergeti la broker intrucat acestia au posibilitatea de a va incheia polita RCA cea mai avantajoasa deoarece fiecare soc.de asig. are chichitele ei,broker-ul detine tarife si polite RCA de la toate societatile existente pe piata din RO.Eu asa am procedat si am platit pe un an 465 lei la motor de 2500.

                  Comment


                  • #10
                    Asa sa fie. Eu am platit 4,3 mil pe o juma de an, deci cam 9 mil pe an. plus ca de la anul o sa se scumpeasca (umbla vorba ca se dubleaza). Pe asta m-am bazat, dar nu e informatie sigura. In plus mai conteaza si de carsta posesorului si de firma de asigurari.

                    Comment


                    • #11
                      Serios nu stiu cine te-a pacalit cu suma de 4,3 mil lei vechi pe jumatate de an.La doua masini similare cu motor de 2.3 a costat asigurarea atat pe un an de zile de masina asa ca nu stiu unde ai facut asigurarea dar prieten sigur nu iti era.

                      Comment


                      • #12
                        Apropo de asigurare, in august am platit pe o jumatate de an 300 ron, si e prima data cand am facut asigurare la aceasta firma, daca aveam asigurare veche plateam doar 265 ron, la motor de 2,2.
                        Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

                        Comment


                        • #13
                          Pentru colegu SEBASTIAN 77 ai platit mult.Vezi discutiile anterioare pe tema asta.Ai platit mult pt. ca nu ai consultat o firma de brokeraj.Eu in august am prins o oferta prin broker de 465 lei un an la motor 2.5

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF