Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cat ulei intra in cutia de viteze?

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cat ulei intra in cutia de viteze?

    salut

    recent am schimbat filtrul si uleiul la cutia mea automata din cauza de radiator .... si evident si radiatorul. in carte scrie 6 l ulei dar era sub nivel asa ca am mai pus cam 500 ml. acuma este o idee peste nivel. ce sa fac. sincer nu am avut timp sa trec pe la mecanic si nu raspunde la telefon .... tot timpul il tine inchis ca a zis ca altfel nu mai lucra nimic. daca il las asa este vreo problema? daca da pot sa il scot singur fara prea maeri eforturi ca sincer nu prea am timp sa merg la mecanic.
    merci.

  • #2
    Salut, in cutia automata intra cam 6 litri jumate de ulei, am aflat si eu de la un magazin, mi-a zis vanzatorul ca asa scrie in programul lor de piese si accesorii, sper sa te ajute informatia
    Masina mea de vis...

    Comment


    • #3
      la mobil pe calculator zicea ceva de 6 l. dar era sub nivel. am pus inca cca 0,5 l pt ca o parte a curs pe langa cand l-am turnat, deci nu stiu cat am pus exact dar este o idee peste nivel.

      Comment


      • #4
        surplusul de ulei din cutie il da singura afara,cutia are un orificiu sus "de preaplin"
        W124 260E 4Matic automat '88 - fosta (2002-2011)
        W211 E280 cdi automat '06

        Comment


        • #5
          interesant. si pe acolo nu intra apa? sau praf.

          Comment


          • #6
            Originally posted by mitre View Post
            interesant. si pe acolo nu intra apa? sau praf.
            nu intra ca are o supapa de sens si se deschide doar din interiorul cutiei si ar trebui sa aiba si o protectie de plastic (un capacel)

            Comment


            • #7
              aha. dar daca am pus cu ceva mai mult .... trebuie sa merg la mecanic sau pot sa il scot eu. nu ma pricep mai deloc la masini. este cam cu 1,5 cm peste nivel acuma. si nu il scuipa afara.

              Comment


              • #8
                Il da singura afara, doar ca nu o sa gasesti balta sub masina. Las-o asa ca nu are nimic

                Comment


                • #9
                  In carte scrie ca in cutie intra 6 litri de ATF la motoarele cu 6 cilindri diesel si se inlocuieste la 60.000 km inclusiv cu filtru daca se circula in conditii normale(adica sa te plimbi cu masina probabil de 2 ori pe saptamana) iar in conditii mai anormale cum sunt la noi (trafic infernal, coloane de masini fara sfarsit) se inlocuieste la 30.000 km dar fara filtru.Am atasat si poza sa nu credeti ca vorbesc din basme...
                  P.S. pe joja de la cutie intre minim si maxim sunt circa 0,3 litri
                  paunionutz cutia nu da uleiul singur afara, trebuie sa i dai drumu pe la busonul de golire, in carte este mentionat clar chiar pe pagina pe care am atasat-o ca nu e bine sa bagi mai mult ulei decat trebuie.
                  Attached Files
                  Last edited by avlad89; 05-08-2008, 21:38 PM.
                  "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

                  Comment


                  • #10
                    deci am jumate de litru in plus. hmmmm mai bine ma duc sa il dea jos. dar de ce indica mai putin de maxim pe joja?

                    Comment


                    • #11
                      cat de putin indica, cam pe unde e uleiul pe joja??daca e in apropiere de maxim e bine..
                      "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

                      Comment


                      • #12
                        am vazut acolo la vangler nu? deci daca are foarte mult in d sau r atunci sa las jos din el.
                        merci luni ma duc sa faca mecanicu chestia asta sau sambata daca reusesc

                        Comment


                        • #13
                          Eu am manual Haynes. Scrie ca intra 6.2 l cu tot cu filtru, deci ai pus cam mult, cu 2-300 g. Cutia oricum e veche si e bine sa aiba un pic mai mult ulei! Iar daca mai si pierde o sa ajungi curand la nivel, fara sa scoti ulei! mare grija sa nu fie sub min.!
                          1988 300TD

                          Comment


                          • #14
                            Pana la urma am dat jos din ulei tiganeste. Am slabit surubul de la radiator. Oricum nu mai merge ca lumea cutia. A intrat din nou apa in ea???? Nu stiu pe unde poate ca lichidul de racire din vasul de expansiune este curat si nu a scazut ca nivel. Poate fi fisurata sau ceva supapa de aerisire sa fie cauza?
                            Nu mai schimba decat pana in viteza a doua, uneori si a treia. Nu stiu ce sa fac. Cred ca pun una manuala. Numai ce am dat 7mil pe un radiator nou sa o salvez si .... O sa incerc sa vad daca o curat si schimb uleiul merge sau iau pun una manuala. Nevastamea o sa ma injure dar ... cred ca scap de batai de cap. Si poate merge mai sprinten. Voi ce sugestii aveti? Mai ales ma intereseaza pe unde poate intra apa in cutie. A intrat acu dupa ploile astea. Dar pe unde.
                            Merci daca ma puteti sfatui si pe mine.

                            Comment


                            • #15
                              Indicat ar fi sa pui tot o cutie automata ca daca faci modificari neavizate iese ceva naspa si pe urma ai si mai mari batai de cap.Eu a trebuit sa schimb cutie buna din simplul fapt ca la vremea cand s-a defectat cea originala nu s-a tinut cont de anumite aspecte tehnice si s-a inlocuit cu alta de alt fel.Acum dupa 8 ani de la asa zisa reparatie i-am dat de cap dupa multe batai de cap.Daca pui una manuala poate trebuie inlocuita volanta, trebuie cutie de un anumit fel si lista poate continua.Daca sasul a facut-o cu cutie automata si a mers asa pana acum fa cumva sa fie tot asa.Pretul unei cutii variaza de la 200 la 450 euro depinde de om si de tipul cutiei (automaticele sunt mai scumpe).Daca te hotarasti sa schimbi cutia da-mi un PM ca te pot ajuta cu numere de telefon de la diversi indivizi ce detin piese de Mercedes.
                              "Wir brauchen keine gute Geschichte zu erfinden, wir schreiben sie seit 1886"

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF