Announcement
Collapse
Informatii si clarificari privind datele personale
Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.
__________________________________________________ ________________________________
I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________
II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii
Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont
Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.
Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________
III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).
Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________
II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii
Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont
Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.
Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________
III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).
Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less
Cat ulei intra in cutia de viteze?
Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)
-
Nu merita. Eroare pe care o ai nu cred ca va fii foarte greu de reparat. ar fii mai ieftin reparatul decat sa pui manuala.
-
Salut din ce an este masina? Si cat te-a costat sa faci modificarea de ai pune cutie manuală? Am si eu un e 220 w211 2007 si tot asa nu imi mai schimbă vitezele rămâne blocată într-o treaptă am tipul de cutie 722640 5 G-TRONIC am facut o diagnoza si imi da urmatorul cod de eroare P2503 oare ce pot sa fac va rog sa ma ajutați si pe mineOriginally posted by mitre View PostAm montat astazi si merge bine. O singura problema este legata de acceleratie de fapt. Daca las brusc sau accelerez brusc cand este subturat se poticneste dar inca nu m-am obisnuit eu cu ea. Mai multe dupa ce fac primii km. Asa si bordul indica viteza mai mica??? Sa fie oare pt ca este bord de benzinar?
Leave a comment:
-
Salut in cutie iti intra 6.2 l de ATF care se inlocuieste tot la 60000 km cu tot cu filtru.Filtrul este pozitionat la baza cutiei de viteze.
Leave a comment:
-
Salut!Eu am un 300 CE din 93 cu 6cil si 24 valve si cutie automatica.masina am luat-o in toamna din germania si n-am schimbat uleiul la cutie.am verificat azi si e la nivel si e curat are o culoare rozalie,transparenta....Am facut intr-un an 50.000 de km.Ce zici,ar trebui schimbat?Filtrul de ulei de la cutie unde e asezat?Originally posted by avlad89 View PostIn carte scrie ca in cutie intra 6 litri de ATF la motoarele cu 6 cilindri diesel si se inlocuieste la 60.000 km inclusiv cu filtru daca se circula in conditii normale(adica sa te plimbi cu masina probabil de 2 ori pe saptamana) iar in conditii mai anormale cum sunt la noi (trafic infernal, coloane de masini fara sfarsit) se inlocuieste la 30.000 km dar fara filtru.Am atasat si poza sa nu credeti ca vorbesc din basme...
P.S. pe joja de la cutie intre minim si maxim sunt circa 0,3 litri
paunionutz cutia nu da uleiul singur afara, trebuie sa i dai drumu pe la busonul de golire, in carte este mentionat clar chiar pe pagina pe care am atasat-o ca nu e bine sa bagi mai mult ulei decat trebuie.
Merci!
Leave a comment:
-
Am montat astazi si merge bine. O singura problema este legata de acceleratie de fapt. Daca las brusc sau accelerez brusc cand este subturat se poticneste dar inca nu m-am obisnuit eu cu ea. Mai multe dupa ce fac primii km. Asa si bordul indica viteza mai mica??? Sa fie oare pt ca este bord de benzinar?
Leave a comment:
-
Cutia e cu priza scurta sau lunga, volanta e dubla sau simpla?Masina ta e dupa '89 deci daca ar fi fost manuala de la mama ei trebuia sa fie cu volanta dubla si cutie cu priza scurta.Acum daca ei o alta cutie de alt fel toate sansele sunt sa iti trepideze/huruie masina la subturatii in diverse trepte de viteza.Noile piese achizitionate de pe ce motorizare au fost?
Leave a comment:
-
Am luat una manuala cu 350 inclusiv cardan, volanta, ambreiaj .... si bonus bordul de diesel.
Sper sa scap de belea. Tot intra apa in cutie cu un radiator schimbat din dezmembrari si altul nou din magazin. Asa macar stiu o treaba.
By the way care vreti volanta de automatic, cardanul si cutia veche, conductele de racire ...... ce o mai fi peacolo le dau aproape gratis sau la schimb cu ceva.
Leave a comment:
-
Acum nu mai merge de loc. Nu mai intra in nici o viteza. Am gasit o cutie cu garantie la 300 E. Ce parere aveti?
Leave a comment:
-
Merci de sfat. Sa vad maine ce este de fapt ca pana azi a mers ok cu o mica problema in d cand schimba numai dupa ce nu mai acceleram ca altfel se cam tura motorul in gol.
Leave a comment:
-
Indicat ar fi sa pui tot o cutie automata ca daca faci modificari neavizate iese ceva naspa si pe urma ai si mai mari batai de cap.Eu a trebuit sa schimb cutie buna din simplul fapt ca la vremea cand s-a defectat cea originala nu s-a tinut cont de anumite aspecte tehnice si s-a inlocuit cu alta de alt fel.Acum dupa 8 ani de la asa zisa reparatie i-am dat de cap dupa multe batai de cap.Daca pui una manuala poate trebuie inlocuita volanta, trebuie cutie de un anumit fel si lista poate continua.Daca sasul a facut-o cu cutie automata si a mers asa pana acum fa cumva sa fie tot asa.Pretul unei cutii variaza de la 200 la 450 euro depinde de om si de tipul cutiei (automaticele sunt mai scumpe).Daca te hotarasti sa schimbi cutia da-mi un PM ca te pot ajuta cu numere de telefon de la diversi indivizi ce detin piese de Mercedes.
Leave a comment:
-
Pana la urma am dat jos din ulei tiganeste. Am slabit surubul de la radiator. Oricum nu mai merge ca lumea cutia. A intrat din nou apa in ea???? Nu stiu pe unde poate ca lichidul de racire din vasul de expansiune este curat si nu a scazut ca nivel. Poate fi fisurata sau ceva supapa de aerisire sa fie cauza?
Nu mai schimba decat pana in viteza a doua, uneori si a treia. Nu stiu ce sa fac. Cred ca pun una manuala. Numai ce am dat 7mil pe un radiator nou sa o salvez si .... O sa incerc sa vad daca o curat si schimb uleiul merge sau iau pun una manuala. Nevastamea o sa ma injure dar ... cred ca scap de batai de cap. Si poate merge mai sprinten. Voi ce sugestii aveti? Mai ales ma intereseaza pe unde poate intra apa in cutie. A intrat acu dupa ploile astea. Dar pe unde.
Merci daca ma puteti sfatui si pe mine.
Leave a comment:
-
Eu am manual Haynes. Scrie ca intra 6.2 l cu tot cu filtru, deci ai pus cam mult, cu 2-300 g. Cutia oricum e veche si e bine sa aiba un pic mai mult ulei! Iar daca mai si pierde o sa ajungi curand la nivel, fara sa scoti ulei! mare grija sa nu fie sub min.!
Leave a comment:
-
am vazut acolo la vangler nu? deci daca are foarte mult in d sau r atunci sa las jos din el.
merci luni ma duc sa faca mecanicu chestia asta sau sambata daca reusesc
Leave a comment:
-
cat de putin indica, cam pe unde e uleiul pe joja??daca e in apropiere de maxim e bine..
Leave a comment:
-
deci am jumate de litru in plus. hmmmm mai bine ma duc sa il dea jos. dar de ce indica mai putin de maxim pe joja?
Leave a comment:

Leave a comment: