Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

W124, aventura continua...

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mult zgomot pentru nimic...

    Buna seara !



    Am ajuns ieri din nou in tara in care se vorbeste romaneste. Benzul a facut 1800km in circa 20 de ore, si in afara zgomotelor de curea de agregate uzata sau nu intinsa suficient, s-a comportat exemplar.

    Azi m-am ocupat de treaba cu zgomotul ala de curea. In trecut am schimbat marca de curea de trei ori, rola intinzatorului, pompa de apa, rulmentii alternatorului, etc, dar zgomotul de curea neintinsa suficient nu disparea de tot. Se atenua aproape de zero dupa rulat intens cu viteze mari, adica motor cald, dar dupa o noapte de stat, dimineata imi omora nervii, iar pe parcursul zilei, circuland in oras, la fel.

    Am demontat intinzatorul curelei, si apoi amortizorul de pe el. Cu amortizorul in mana am observat cursa moarta pe lungime de vreo 8mm din cursa totala, cei 8mm reprezentand de fapt exact intervalul in care acesta ar trebui sa-si faca treaba. Care de fapt nu si-o facea, dar genera zgomote, ticalosul.

    Am comandat pe la ora 12.30 amortizor nou SWAG, a venit pe la ora 14.30 un OEM Stabilus in cutie de SWAG si pe care am platit 90RON, manopera demontare/montare fiind realizata de mine. N-a trebuit demontat nimic altceva decat intinzatorul, desi printre palele elicei e cam cotita treaba ca sa ajungi unde vrei. Dar, conform ziselor unui anonim de mai demult, daca vrei cu adevarat, poti.

    Am ceva poze, dar mi-am tras un telefon de uz militar care e subtire la capitolul media, si 1.3MP nu sunt cine stie ce:

    Amortizor OEM intinzator curea agregate Benz.jpg Amortizor nou intinzator curea agregate Benz.jpg


    Pana acum e liniste deplina. Maine am vreo 200km de facut si sper ca Benz-ul sa ramana in "silent mode".

    In curand urmeaza noutati si la alte capitole...



    Dragos

    Comment


    • S-a rezolvat cu baia, dar scartaitul a ramas.

      Buna seara !


      Cum Benz-ului meu ii scartaie in continuare cureaua de accesorii si nu-mi mai vin alte idei despre ce as putea sa-i fac ca sa se linisteasca, m-am concentrat asupra unui alt aspect pe care-l doream rezolvat.

      De vreo catva timp achizitionasem doua ceasuri electrice suplimentare de 2 1/16 toli diametru (52mm), unul de temperatura ulei transmisie automata, celalalt de temperatura ulei motor. Cum cel de temperatura ATF e usor de montat, ca aveam deja unul mecanic, am tot cautat motive sa dau jos baia de ulei a motorului, ca e volum mai mare de munca si doar de fantezie parca nu merita sa-ti dai singur bataie de cap.

      Din pacate, n-am gasit nici un motiv decat cel de a monta senzorul ceasului in baie, asa ca am dat jos baia lui OM601. Enumar cele necesare a fi demontate pentru a ajunge cu baia de ulei in mana:

      - senzorul de turatie motor.
      - senzorul de nivel ulei motor.
      - bara stabilizatoare fata.
      - suruburile de jos ale tampoanelor motorului.

      Daca nu ai chef sa ridici motorul mai sus de nivelul capotei (am executat totul pe elevator, cu capota inchisa), se demonteaza si jumatatea din spate a pompei de ulei, care vine cu tot cu sorb. Doar patru suruburi acolo, deci nimic grav.

      Cinci suruburi de la baie tin si conductele tur/retur de ATF catre/de la radiator (cutia e automata la mine) in pozitie, dar fac parte din multitudinea de suruburi care tin baia de ulei de motor, nu e nimic exceptional nici aici.

      Surpriza a aparut dupa spalarea la curat a baii, ca sa nu ma injure sudorul ca-i duc obiectul muncii la sudat plin de ulei si alte mizerii. In primul rand, baia fusese usor fisurata si lipita cu ceva epoxy. A doua surpriza a fost codul OEM al baii, care suna asa: R 601 014 23 02.

      Treaba cu epoxy a fost clara: jos lipitura, WIG-ul sa-si faca treaba, rezultatele se vad in poza a treia. Codul ala din surpriza a doua nu se regaseste in EPC-ul online al celor de la Mercedes la W124, ci la W202. Aici nu-mi bat capul, asta este.

      Before.jpg After.jpg Reparatii.jpg

      Legat de senzorul de temperatura ulei, dupa demontarea baii am fost la atelierul ala cu WIG destept, s-a gaurit baia, s-a sudat bucsa filetata si s-a reparat fisura aia reparata anterior cu epoxy, dupa care, cu garnitura noua, am montat baia la loc.

      Maine urmeaza etapa cu rulmentii fata, ca acolo n-am umblat pana acum, si cei de pe partea stanga huruie.

      Ca un mic post-scriptum, daca aveti idei cum se convinge o curea de agregate noua sa nu mai scartaie, astept idei. Intinzatorul are arcul, amortizorul si rola noi, alternatorul are rulmenti noi si am incercat si cu altul, pompa de apa este noua si cea de servo merge usor.

      Si sunt la al treilea producator de curele, dar toate scartaie. Iar fuliile sunt curate si aliniate corect...



      Dragos

      Comment


      • Re zolvarea unui coleg de forum:

        {{{{{
        Am avut aceeasi problema. Am schimbat cureaua de antrenare, intinzatorul si amortizorul. Degeaba. Cum am rezolvat:
        - fulia de la pompa de apa nu era in acelasi plan si asta era cauza;
        - am demontat fulia (de la pompa de apa) si am confectionat niste saibe din tabla de 0,3 mm pe care le-am montat intre fulie si flansa pompei de apa.
        Problema a disparut instantaneu.
        Probabil o sa fie nevoie sa incerci mai multe grosimi ale saibelor, dar o sa dea rezultat.}}}}


        Cat despre curea eu folosesc doar contitech, la tine marimea curelei este de 2050 fara AC si cu AC 2120.
        Acuma ce sa zic, si tu sti ca unele sunt mai mari sau mai mici chiar daca producatorul spune ca este pt modelul si necesitatile tale.Pt al meu cotet sunt trei marimi Diferenta intre ele de vreo trei mm si sa sti ca se cunoaste daca nu e cea care trebe.
        Bafta si km fara reparatii.

        Comment


        • Curele, zgomote, pompe de apa... Si printre ele, rulmentii rotilor fata.

          Buna seara !


          @gmihai24:


          Istoria e asa:

          Vechea curea e coapta, o dau jos. Pun curea noua (Contitech 6PK2050) si incepe scartaitul.

          Vechea pompa de apa era HEPU, cea noua tot HEPU, acelasi cod, nici o schimbare.

          Pun rola noua la intinzator, nici o schimbare. Alternator revizuit complet (perii, bloc redresare, rotor, rulmenti), nici o schimbare. Incerc si cu alt alternator, nici o schimbare.

          Schimb cureaua din nou cu alta de alt producator, nu mai stiu care. Nici o schimbare, binenteles.

          Dau jos visco-ul cu tot cu elice, ca si acolo exista rulment, nici o schimbare.

          Cu orice substanta as stropi cureaua, scartaitul dispare, dar reapare uneori aproape imediat, uneori dupa unul-doua minute. Am incercat cu apa, WD40, spray dedicat anti-scratit curele, degresant de frane, deodorant, spray cu vaselina lichida, spray cu teflon, cu cupru, vaselina normala si grafitata, silicon negru, talc.

          Amortizor nou pe intinzator acum vreo trei zile, nici o schimbare.

          Sunetul nu e de curea care patineaza pe o fulie (curea neintinsa suficient), e aproape de limita in care seamana cu sunet de rulment uzat/negresat. Dar nu e cazul de asa ceva.

          Am sarit peste alternator cu o curea mai scurta gasita prin atelier, nici o schimbare. Doar cu sacaz n-am dat pe curea, ca n-am. Dar nu mi-am luat vioara, ci masina, ce naiba...

          Fara curea toate chestiile se invart usor si nu au joc, si fuliile par a fi in acelasi plan.

          Cum toate zemurile alea cu care am dat pe a doua curea noua au facut-o praf, am pus-o pe a treia (DAYCO). Si asta scartaie, binenteles. Deocamdata m-am impacat cu ideea de zgomot, dar nu definitiv.

          Azi, un prieten cu un G cu OM602 aspirat pe el avea o curea noua de 2080mm (tot DAYCO...) in portbagaj (la el intinzatorul difera de al meu, iar al meu nu se regaseste ca si cod in WIS/EPC...). Am pus-o sus la mine, dar cureaua e bleaga rau si alternatorul tinde sa nu incarce. Dar nimic nu scartaie, si asta e interesant. Momentan imi vine sa injur in limbi pe care nu le cunosc, ca nu mai pricep nimic.

          Si ca atare, azi am schimbat rulmentii fata pe ambele parti. Am lucrat cu FAG, kit complet de rulmenti incluzand capace de butuc, semeringuri, suruburi noi la etrieri, vaselina desteapta, vezi imaginile:

          Butuc demontat.jpg Rulmenti fata, set complet.jpg

          Cod rulmenti FAG.jpg Fuzeta curata.jpg

          Zgomotul de rulment a disparut, la acest capitol totul e OK.

          Legat de cureaua asta ticaloasa, conform AutoData, exista W124 E200D cu sau fara compresor de clima, dar si in variantele cu sau fara o rola de intindere fixa, cu suport in chiulasa, intre pompa de apa si cea de servo.

          Intentionez sa fac rost de un ansamblu d-asta fix, suport si rola, dar nu am deocamdata coduri OEM ca sa stiu ce sa caut. Situatia la mine este asta:

          Schema curea accesorii W124 OM601 la mine.JPG


          Si as vrea sa pastrez cureaua de 2080mm, dar in configuratia asta:

          Schema curea accesorii W124 cu rola suplimentara de ghidaj..JPG

          Daca aveti ceva coduri OEM la rola aia suplimentara, cea cu numarul 7, eventual si al suportului ei, ar fi deja un progres.


          Dragos

          Comment


          • Nu cumva piesa asta te intereseaza...?
            Attached Files
            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

            W126 280SE
            W123 280CE
            W126 500SEC
            W220 500L

            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

            Comment


            • Hm, pana la faza aia am ajuns si eu cu EPC-ul, dar acolo sunt trei tipuri de intinzatoare, numerele cinci, opt si unul nemarcat, cel din stanga piesei 29.

              Eu am ca intinzator forma numarului 8, dar codul din lista (A606 200 00 73) difera de cel din realitate (606 202 00 28), adica asta:


              Intinzator A606 200 00 28 1.JPG

              Iar rola de pe intinzatorul meu este numarul 56.

              Legat de indicatia ta, ramane sa ma uit pe chiulasa sa vad daca acest tip suport ar avea loc acolo. Si cum n-am alt WIN la indemana, EPC-ul nu-mi da codurile celor doua piese. Daca ai codul OEM si denumirea pentru suport si rola, fii bun si baga-le aici, ca sa stiu ce sa caut.


              Dragos

              Comment


              • Pentru eliminare scartzait curea incearca un freewheel pulley pentru alternator...
                1991 R129 300SL-24
                1991 w124 300CE-24
                1993 w202 C280
                1978 w116 450SEL 6.9
                1987 w201 190E 2.0
                1991 Lancia Thema 8.32 Ferrari

                Comment


                • Salut,daca zici ca suna ca un rulment gripat si din cate am citit zici ca ai verificat tot poate ai omis partea de jos undde vin prinse amortizorul si arcul,e acolo un rulment care suna urat eu am patit si dupa ce am desfacut jumate masina am vazut unde e baiu!!!

                  Comment


                  • La mine zbarnaia rau cureaua intre pompa de servo si arborele cotit. Rezolvarea a fost un amortizor mai dur (1200 Nm parca, fata de 900).
                    W 126 `87 300 SDL OM606 24v Automatic
                    W 126 `86 300 SD OM617 Automatic
                    W 124 `93 E250 D ex 300 D


                    - Bond - James Bond.
                    - `Dullah - Abdullah.

                    Comment


                    • Buna ziua !


                      @Ford_V6:

                      Am pus o curea mai scurta cu mult, sarind peste alternator complet, scartaitul a ramas.

                      @ioscutz:

                      Pa ansamblul intinzatorului doar rola are rulment, si am pus-o noua, dar fara efect.

                      @Leo:

                      Interesant, desi nu cred ca e cazul la mine. Am demontat surubul care fixeaza intinzatorul in chiulasa, partea aia de plastic in care se agata arcul. L-am dat peste cap intinzand arcul la limita posibila, nu s-a schimbat nimic.


                      Paste fericit !


                      Dragos

                      Comment


                      • Poate zic o prostie, scoate surubul de prindere al intinzatorului si dai cu ceva vaselina pe el.
                        Ma gandesc ca poate face prea multa presiune pe el si il racaie intinzatorul generand sunetul asta ca de rulment uzat.
                        Alta care imi vine in cap ar fi cuplul de strangere prea mare pe vreun rulment.

                        Comment


                        • Buna ziua !


                          Ca idee, as vrea sa trec la configuratia asta:


                          Sprinter 312D.jpg


                          Configuratia vine de pe un Sprinter 312D cu OM602 pe el. Sa vedem...


                          Dragos

                          Comment


                          • Originally posted by mer_se280 View Post
                            Nu cumva piesa asta te intereseaza...?
                            Originally posted by Heavy D. View Post
                            Daca ai codul OEM si denumirea pentru suport si rola, fii bun si baga-le aici, ca sa stiu ce sa caut.

                            Sa vezi tu ghinion...in prima poza la piesele incercuite nu reusesc sa gasesc codurile (incercate in mai multe programe cu piese)!

                            Insa am resuit sa gasesc ceva, dar din pacate in poza respesctiva nu apare rola, insa restul pieselor este identic cu ceea din prima poza.

                            Am sa iti dau toate codurile gasite din poza nr.2...

                            8 A 601 202 08 40 HOLDER pulley
                            12 A 601 202 06 40 HOLDER Pulley
                            17 N 000931 1008326 BOLT Replaced_By: N 304014 4008009
                            17 N 304014 4008009 BOLT BRACKET TO COVER Kit 002
                            34 N 000137 7008204 Washer Replaced_By: N 000137 7008212 -
                            34 N 000137 7008212 Washer BRACKET TO COVER Kit 004
                            42 N 913017 7008000 NUT BRACKET TO COVER Kit 002
                            44 A 601 159 19 40 HOLDER Replaced_By: A 601 159 42 40 -
                            44 A 601 159 42 40 HOLDER On the bracket pulley
                            46 A 000 995 54 44 CLAMP Replaced_By: A 000 995 60 44 -
                            46 A 000 995 60 44 001 CLAMP
                            48 N 000931 1006114 BOLT Replaced_By: N 304017 7006012 -
                            48 N 304017 7006012 BOLT Bracket To Cylinder Head
                            49 N 000137 7006204 Washer Bracket To Cylinder Head
                            50 A 601 200 07 70 belt tensioner (Pulley)
                            57 N 006912 2008014 BOLT
                            64 A 601 202 05 22 PLUG pulley



                            Sper sa fie de folos!



                            Paste fericit!
                            Attached Files
                            Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                            W126 280SE
                            W123 280CE
                            W126 500SEC
                            W220 500L

                            'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                            Comment


                            • Buna seara !


                              Am pozat locul unde ar trebui sa vina suportul rolei secundare pe motorul meu:

                              Locatie suport rola secundara curea la OM601.jpg

                              @mer_se280:

                              Coroborand imaginea si codurile de la tine cu poza mea, asa zice ca am nevoie de #12 = HOLDER si #50 = PULLEY. Maruntisurile sunt fabricabile lejer, in caz ca e nevoie de ele. Practic chiar si suportul e fabricabil usor daca exista fulia, ca sa nu dea cu virgula la montaj.

                              Pana una-alta, toata treaba arata ca mai jos si tre' sa organizez o chestie de-asta:


                              Rola suplimentara si suport 1.JPG Rola suplimentara si suport 2.JPG

                              Rola suplimentara si suport 3.JPG Rola suplimentara si suport 4.JPG


                              Sa vedem de unde...


                              Dragos

                              Comment


                              • Piesa cu #12 (70 €) si #50 (55 €) ambele pe OEM...!
                                Bruno Sacco... “for the designer, the automobile is one of the most complex design problems of all. The car is a synthesis between function and aesthetics on the one hand, and a number of other concrete and abstract factors which undergo constant change.

                                W126 280SE
                                W123 280CE
                                W126 500SEC
                                W220 500L

                                'Mercedes Benz...The Best or Nothing'

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF