Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubmercedes.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubmercedes au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubmercedes nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubmercedes(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubmercedes(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie Mercedes w124 200D

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu am un w124 250 D si sunt foarte multumit de el.Ce te pot eu sfatui este sa te uiti cu mare atentie la masina si sa incerci toate optiunile pe care masina le are ,daca le are:geamuri electrice,oglinzi,ac,abs,stergator de parbriz,scurgeri de ulei,apa,verificat scurgeri de ulei la grup si cutie.Daca gasesti ceva "nereguli" si totusi esti hotarit sa o cumperi incearca sa folosesti acestea pentru a scadea pretul.5500 mi se pare cam multisor,eu am dat 4500 pe al meu acum un an si e cu doi ani mai mare.Oricum multa bafta si daca te hotarasti sa o cumperi nu o sa-ti para rau.
    Stefan

    Comment


    • #17
      Originally posted by dog View Post
      Eu am un w124 250 D si sunt foarte multumit de el.Ce te pot eu sfatui este sa te uiti cu mare atentie la masina si sa incerci toate optiunile pe care masina le are ,daca le are:geamuri electrice,oglinzi,ac,abs,stergator de parbriz,scurgeri de ulei,apa,verificat scurgeri de ulei la grup si cutie.Daca gasesti ceva "nereguli" si totusi esti hotarit sa o cumperi incearca sa folosesti acestea pentru a scadea pretul.5500 mi se pare cam multisor,eu am dat 4500 pe al meu acum un an si e cu doi ani mai mare.Oricum multa bafta si daca te hotarasti sa o cumperi nu o sa-ti para rau.
      Multumesc pentru sfaturi(ponturi) tuturor,
      Am fost azi sa vad masina, din pacate arata mai bine in poze decat in realitate, omul era dispus sa lase pana la 5000 de euro la pret (ultimul pret), motorul parea ok, era cred de curand spalat, din pacate am ramas un pic dezamagit de interior,
      motorul a fost facut (avea vreo 120.000 km de cand a fost facut), el zicea ca s-a schimbat tot in el inclusiv supape, mie mi s-a parut cel putin ciudat ca a trebuit sa-i faca motorul la aprox 200.000 de km (daca acuma are 350k - 120k de cand a fost facut -> la vreo 230k km a fost facut)parerea mea ca avea mai mult de 350k masinutza, scaunul de la sofer era rupt....nu vorbesc de material pur si simplu scaunul statea inclinat spre usa..... , mai avea si ceva rugina in portbagaj,plus ca de cand mi-a trimis pozele l-a si lovit un pic in cuiul de remorcare de la o alta masina la semafor(era lovita bara si grila masinii) per total mi s-a parut cam mare pretul pt ce oferea (dotarile f putine) . Vestea buna e ca am trecut azi ( inainte sa merg sa vad Mertzul asta) prin piata de masini din SM si am vazut o un alt Mercedes W124 dar era de 250D mai dotat (fara folii, jante ...figurica si precedentul, dar avea geamuri el fata, trapa electrica,oglinzi el.parca, ABS, ...), dar cu km mai multi 475.000 , ceea ce nu stiu e mult sau putin pt un 250D, interiorul arata muuult mai bine decat la cel de care am vb mai inainte, plus ca pretul era de 4400 euro, probabil la 4000 as reusi sa-l cumpar... ce as dorisa va intreb cam cat costa RCA -ul si impozitul pentru un Mercedes de 2500 cmc?
      O zi buna in continuare

      Comment


      • #18
        nu te baga ! sunt multi bani si fara aer si alte chestii pe ea .Am si eu un 124 si ma chinui sa-l vand de jumatate de an, si sa sti ca daca nu e originala vopseaua si motorul e facut......... sunt bani aruncati in vant .

        Comment


        • #19
          Asigurarea e ceva peste 5 milioane, impozitul 4 milioane fara o suta.

          Comment


          • #20
            Cateva lucruri as dori sa punctez:
            1. Pretul extrem de mare
            2. Dotari slabe! Nu iti lua masina fara a/c. Verile devin din ce in ce mai calde si o sa ajungi sa mai bagi inca vreo cateva sute de euro sa-ti iei a/c.
            3. Motor slab. Intr-adevar este un motor care consuma putin si impozitul este prietenos (ma refer la 200d), dar... cateodata ai vrea si niscaiva cai sub capota.

            Cea mai buna optiune ar fi un 200e. Iti pui un gpl pe el si nu ai probleme. Cauta la bursa auto si vei vedea ca sunt cateva topicuri care s-ar putea sa te intereseze. Si daca ai un buget de aprox 7000 de euro, incearca sa te interesezi si de un w210. Diferenta de bani nu ar fi prea mare, dar dotarile standard sunt aproape de full-options de pe w124. Stima!

            Comment


            • #21
              Credema ca W124 in stare buna vei gasi doar de la 6.000 Euro in sus, dar face toti banii. Cauta W124 ; benzinar/200E sau 230E, diesel/250D sau 300D. Obligatoriu ; AC, ABS, ASR, Automatic, vopsea originala. Contraindicat ; motor diesel 4 cilindri/200D/220D. Exemplarele adevarate costa in medie 7.000 Euro.
              Sfatul meu W124/230E/2298_cmc/4_cilindri/136cp/AC/ABS/ASR/Automatic/11,2 s=100 km_la_h/greutate_proprie_1360_kg/vopsea originala.
              .. ________ ..
              o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
              (Oo\==/oO)
              ..U...............U.
              Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
              http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

              Comment


              • #22
                Dar un 260 ce are ? In afara de impozit care nu e chiar mic.

                Comment


                • #23
                  Foarte bun si 260, dupa cum vezi nu l-am trecut la contraindicate, dar nu l-am considerat oportun pentru cine merge sa vada un 200D, saltul e prea mare, asa vom putea adauga sa fie si 4MATIC.
                  .. ________ ..
                  o/____https://www.clubmercedes.ro/core/ima...ilies/cool.png____\o
                  (Oo\==/oO)
                  ..U...............U.
                  Ma plimb dimineata ca sa fiu liber dupa amiaza si sunt de acord cu orice afacere care nu degenereaza in munca.
                  http://img99.imageshack.us/img99/342...icuminejg5.gif

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by orca View Post
                    Credema ca W124 in stare buna vei gasi doar de la 6.000 Euro in sus, dar face toti banii. Cauta W124 ; benzinar/200E sau 230E, diesel/250D sau 300D. Obligatoriu ; AC, ABS, ASR, Automatic, vopsea originala. Contraindicat ; motor diesel 4 cilindri/200D/220D. Exemplarele adevarate costa in medie 7.000 Euro.
                    Sfatul meu W124/230E/2298_cmc/4_cilindri/136cp/AC/ABS/ASR/Automatic/11,2 s=100 km_la_h/greutate_proprie_1360_kg/vopsea originala.
                    Adevarat! Totusi gasesti si la 5000 euro. Am gasit un 250d impecabil acum vreo 2 luni. 5000 E. Din `92. Avea cam tot ce vrei, mai putin cutie automata...Geamuri electrice, oglinzi electrice. Mor de ciuda ca nu l-am "arestat". Avea motor model 97. Daca l-ati vazut in trafic: B-99-BIG. E neagra.

                    Originally posted by Danny_bb View Post
                    Dar un 260 ce are ? In afara de impozit care nu e chiar mic.
                    Impozitul este chiar ok la 260e, 390 RON. La 230e este de 360 Ron. Nu e mare diferenta.

                    Originally posted by orca View Post
                    Foarte bun si 260, dupa cum vezi nu l-am trecut la contraindicate, dar nu l-am considerat oportun pentru cine merge sa vada un 200D, saltul e prea mare, asa vom putea adauga sa fie si 4MATIC.
                    4matic , din cate am auzit si eu de la oameni mai experimentati, nu este chiar un prilej de bucurie. Avand in vedere ca au peste 200 de mii de km, sunt sanse mari sa apara probleme. Si piesele, pe langa faptul ca cele originale sunt scumpe, sunt greu de gasit.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF